ИА «Контекст Причерноморье»
логин:
пароль:
Последнее видео
Презентация 28-го выпуска историко-краеведческого альманаха «Юго-Запад. Одессика»
Инфографика
Курсы валют. Доллар США. Покупка:
 
Шевченківські читання в Одеській національній науковій бібліотеці
16:36 / 04.03.2020

4 березня в Одеській національній науковій бібліотеці пройшли Шевченківські читання, присвячені двом датам, які цього року відзначаються в Україні. По-перше, це 206 річниця від дня народження національного і світового генія, поета, художника, громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка. Другою визначною датою є 180-річчя виходу друком збірки «Кобзар» – книги, що стала епохою в історії українського народу. Її значення не тільки в літературній цінності, вона є втіленням української думки, ідеї любові до Батьківщини, що торкається струн душі кожного українця.

За традицією ми називаємо весь поетичний, віршовий доробок Т. Г. Шевченка «Кобзарем», хоч відомо, що так поет назвав лише невелику збірку ранніх своїх поезій, що вийшла друком у 1840 році.

Шевченківські читання були започатковані у 1999 році з нагоди відзначення 185-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. Відтоді вони стали традиційними, хоча вперше повідомлення про проведення таких заходів у бібліотеці з’явилося у 1951 році.

Проведенню Шевченківських читань на гідному рівні сприяють унікальні фонди, науковий потенціал бібліотеки, творчі зв’язки з провідними науковцями Одеси, художниками, майстрами сцени, творчими колективами.

Варто звернути увагу на вкрай важливу роботу, що проводиться в Одеській національній науковій бібліотеці по збереженню та вивченню творчої спадщини Т.Г.Шевченка. Бібліотекарі завжди з гордістю представляють свій внесок до шевченкознавчих досліджень, зокрема: бібліографічні покажчики «Шевченко в одеській пресі» (на теперішній час укладено 6 випусків), «Видання «Кобзаря» у фондах Одеської державної наукової бібліотеки імені М. Горького»; репринтне видання унікальної збірки «Вінок Т.Г. Шевченку», упорядкованої відомим українознавцем М.Ф. Комаровим; численні авторські дослідження і публікації бібліотекарів у галузі шевченкознавства.

Відкриття Читань відбулося у неповторній атмосфері бібліотеки, у затишній ротонді читального заду серед книжкової і мистецької виставки.

Книжкова виставка «Кобзарю, знов до тебе я приходжу, бо ти для мене совість і закон…» представляє унікальні видання збірки «Кобзар» різних років, різними мовами, у художній інтерпретації всесвітньо відомих митців. Від українського живописця, першого ілюстратора Василя Штернберга до наших сучасників: Миколи Стороженка, Софії Караффи-Корбут та ін. Окрасою експозиції стали рідкісні примірники зібрання творів Т.Г.Шевченка, які свого часу виходили у Лейпцигу та Чикаго. До уваги присутніх також запропоновано вітчизняне повне зібрання творів у дванадцяти томах, що було видано у 2001-2014 роках київським видавництвом «Наукова думка», Шевченківська енциклопедія та інші видання.

Неймовірне враження справляє виставка картин одеської художниці Лариси Дем’янишиної «І ті слова ідуть меж люди…», які ілюструють художнє втілення творчого спадку Кобзаря.

Святковий настрій створювала чарівна музична композиція «Стань музикою Слово: пісні на вірші Т.Г.Шевченка» у виконанні учнів та викладачів Одеської музичної школи-інтернату ім. П.Столярського.

З вітальним словом виступила Ірина Бірюкова, генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, яка підкреслила важливість вивчення постаті Тараса Григоровича Шевченка, чия поезія от уже понад сто років викликає в людях почуття гордості і захоплення красою, своєю силою і народною мудрістю.

Під час заходу, з доповідями виступили провідні одеські науковці, громадські і культурні діячі:

Крет Надія Іванівна, головний спеціаліст управління культури, національностей та релігій Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації;

Сікорська Вікторія Юріївна, доктор філософії, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри довузівської підготовки факультету по роботі з іноземними студентами ОНМУ;

Монке Олена Станіславівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри сімейної та спеціальної педагогіки ПНПУ ім. К.Д.Ушинського;

Домбровська Лариса Федорівна, кандидат історичних наук, доцент кафедри загальнонаукових соціальних та поведінкових дисциплін Одеського інституту МАУП;

Афанасьєва Таміла Володимирівна, голова Одеської обласної Ради миру;

Дем’янишина Лариса Семенівна, художниця, член НСХУ, член творчого об’єднання «Новація» м. Южний;

Лісунець Людмила Ігорівна, головний спеціаліст відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Одеської області;

Хоменко Катерина Сергіївна, старший науковий співробітник Одеського літературного музею;

Максим’юк Тарас Іванович, заслужений працівник культури України, член НСЖУ та почесний член НСХУ, почесний член НСКУ та Одеського товариства колекціонерів, перший заступник голови правління Одеського відділення Українського фонду культури.

Учасники висвітлювали різні пізнавальні теми, що торкалися багатогранної постаті Великого поета: Т.Г. Шевченко у світовій літературі, Образ Т.Г. Шевченка у творчості сучасних українських письменників, Педагогічні погляди Т.Г. Шевченка, Ідейно-поетична спадщина Т.Г. Шевченка як наставника українського народу; Жіноча тема у ранніх творах Т.Г. Шевченка та ін.

Шевченко Тетяна Миколаївна, кандидат філологічних наук, завідувач кафедри української літератури ОНУ ім. І.І. Мечникова, присвятила доповідь образу Т.Г. Шевченка у творчості сучасних українських письменників і подарувала бібліотеці своє нове видання «Есеїстка українських письменників як феномен літератури кінця ХХ – початку ХХІ ст. (Київ, 2019), в якій проаналізовано постать і творчість Великого поета.

Про видання «Кобзаря» Т.Г. Шевченка у фонді ОННБ розповіла Бур’ян Лариса Миколаївна, завідувач науково-бібліографічного відділу бібліотеки, заслужений працівник культури України.

Зворушливо й виразно прозвучав вірш «Зоре моя вечірняя…», який прочитав студент Одеського національного морського університету Джибооглу Альп Ерен.

Одеська національна наукова бібліотека висловлює щиру вдячність всім учасникам і слухачам Шевченківських читань за плідну співпрацю і творче натхнення!

Запрошуємо всіх зацікавлених ознайомитись з книжковою і мистецькою виставками, рідкісними раритетними виданнями «Кобзаря» і сучасними дослідженнями. Дозвольте собі поринути у світ української літератури, мистецтва і відчути дух національної культури.

Виставки експонуватимуться протягом березня.

Герасимова Світлана, провідний бібліограф відділу зв’язків з громадськістю і реклами ОННБ

Поиск:
расширенный

Роман Сыринский
Карантин: вызовы и решения, — ректор ОНУ Игорь Коваль
Карантинный отсчет изменил привычный ход событий. Университет им. Мечникова, впервые за свою почти 155-летнюю историю, переведен в режим онлайн. О работе в первые недели карантина рассказывает ректор ОНУ им. Мечникова, доктор политических наук Игорь Коваль.

Книжки квітня: добірка для гарного настрою
Перше квітня — День сміху. Дослідники наводять різні версії того, коли з’явився День сміху. Дехто зазначає, що його відзначали ще у Стародавньому Римі. А більшість учених знаходить витоки такого свята у ХVІ столітті у Франції.
Одесская культурная онлайн-платформа наполняется успешно
Стартовавшая по инициативе Департамента культуры и туризма Одесского городского совета культурная онлайн-платформа успешно наполняется новыми материалами. С новыми произведениями одесских творцов можно ознакомиться на Фейсбук-странице Департамента культуры и туризма Одесского городского совета
ТОП-5 КНИЖОК БЕРЕЗНЯ
В останні дні березня хочеться пригадати події і дати, які відзначаються в українській культурі.
«Шагнуть к успеху» не помешало даже соблюдение условий карантина
На прошлой неделе завершился первый открытый всеукраинский конкурс юных музыкантов «Шаг к успеху». В нем приняли участие уже 85 юных музыкантов – воспитанников 40 учреждений начального художественного образования из 12 регионов Украины.
Карантин в Одесі: як працюватимуть заклади культури найближчий місяць
Уряд оголосив карантин на всій території України з 12 березня і до 3 квітня через поширення коронавірусної інфекції COVID‑19. У цей період не працюватимуть дитсадки, школи та ВНЗ, заборонені масові заходи більш ніж на 200 людей. Крім того, з 17 березня припиняється будь-яке авіа-, залізнодорожне та автобусне сполучення з іншими країнами, а громадян закликають за можливістю залишатися дома, не відвідувати місця з великим скупченням людей та дотримуватися правил гігієни.

 © 2005—2020 Информационное агентство «Контекст-Причерноморье» New
Свидетельство Госкомитета информационной политики, телевидения и радиовещания Украины №119 от 7.12.2004 г.
Использование любых материалов сайта возможно только со ссылкой на информационное агентство «Контекст-Причерноморье»
© 2005—2020 S&A design team / 0.037