ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Ювілейний спецвипуск «Буремного підкасту»: гурт «Пиріг і Батіг» кладе на музику слова поетів Розстріляного Відродження
12:04 / 06.07.2023

Вийшов ювілейний спецвипуск «Буремного подкасту» від Медіа СЛУХ та за підтримки благодійної організації «Хвиля’91», в якому Марʼян Пиріг, засновник та ідеолог львівського гурту «Пиріг і Батіг» розповів, як досліджує і кладе на музику слова забутих українських поетів.

Зйомки музичної програми «Замордовані кац*пом» львівського гурту «Пиріг і Батіг» відбулися в Одеській національній науковій бібліотеці

Як звучить українська поезія минулих століть, якщо її покласти на музику? Щемливо, бурхливо та багатогранно – у виконанні львівського гурту «Пиріг і Батіг». Музиканти вперше приїхали з концертом до Одеси, щоб поділитися власним прочитанням поетичних творів, які актуальні поза часом. Пісні на вірші українських поетів з проєкту «Замордовані кацапом» створені, щоб нагадати собі в пітьмі нинішніх подій тьмаві й хижі діяння «русского міра» стосовно нашої культури в різні попередні роки.

Ведучий Медіа СЛУХ Максим Чухліб та музикант Марʼян Пиріг говорили про відродження національної пам’яті, кого з українських поетів-самородків нам треба знати і памʼятати, що заважало нам воскресити замовчувані невідомі імена українських поетів жертв радянського терору та як відновити українську національну ідентичність. Розмова йшла про те, як на державному рівні популяризувати інформацію і пам‘ять про наших культурних діячів. Під час розмови з фронтменом було зосереджено увагу на постатях поетів Розстріляного Відродження, на вірші яких вони створюють свої пісні. Розмова із засновником гурту відбулася в головному читальному залі Одеської національної наукової бібліотеки.

Гурт «Пиріг і Батіг» виконує пісні з музичної програми «Замордовані кац*пом» (на вірші поетів Миколи Вороного, Євгена Плужника, Василя Стуса).

Марʼян Пиріг
Марʼян Пиріг

Максим Чухліб
Максим Чухліб

гурт «Пиріг і Батіг» під час виступу в читальному залі ОННБ
гурт «Пиріг і Батіг» під час виступу в читальному залі ОННБ

Розстріляне Відродження – духовно-культурне та літературно-мистецьке покоління 20-х – початку 30-х рр. в Україні, яке створило високохудожні твори у галузі літератури, живопису, музики, театру і було знищене тоталітарним сталінським режимом.

Поняття «Розстріляне Відродження» виникло через два десятиліття після тих трагічних подій. Першим сформулював його польський публіцист і громадський діяч Єжи Гедройц, який виступав за польсько-українське співробітництво. У 1958 році він у своєму листі до українського літературознавця Юрія Лавріненка, який працював на замовлення Гедройца над антологією української літератури 1917-1933 рр., запропонував назвати роботу саме так. Найвідоміші представники – Лесь Курбас, Григорій Косинка, Євген Плужник, Микола Зеров, Михайло Драй-Хмара, Микола Хвильовий, Антін Крушельницький, Микола Куліш. Більшість жертв сталінського терору були реабілітовані наприкінці 1950-х років, проте їхні твори в Радянському Союзі все ще було під забороною. Незважаючи на це, митці Розстріляного Відродження, які не знали страху і сміливо говорили правду, залишили після себе прекрасні твори, що демонструють творчий потенціал і силу думки молодого українського покоління першої третини XX ст. До нас вони дійшли різними шляхами: багато видавалися за кордоном, а також підпільно в СРСР, деякі переписувалися вручну, окремі стали доступними вже після розсекречення радянських архівів, але більшу частину, на жаль, знищено.

Одеська національна наукова бібліотека майже 20 років досліджує тему Розстріляного Відродження. Вийшло в світ декілька видань, присвячених поколінню творців, яке було знищене тоталітарним режимом – «У терновім колі. Одеська письменницька організація у 1920-1950 рр.», «Книги і долі. Митці Розстріляного Відродження», «Шляхами пам'яті. Антологія поетичних творів, присвячених пам'яті митців Розстріляного Відродження», «Книги і долі. Нікого час не перекреслив… (2000-2015 рр.)», «Книги і долі. Шеренги заживо воскреслих — немов дорога без кінця (2015-2020 рр.)».

Пошукова робота матеріалів про представників Розстріляного Відродження в Одеській національній науковій бібліотеці триває.

Під час тематичних лекцій та екскурсій по бібліотеці бібліографи знайомлять студентів вищих навчальних закладів міста Одеси з літературою з фондів ОННБ, присвяченою пам’яті українських літераторів, які стали жертвами більшовицького терору в Україні.

Діалог із Марʼяном Пирогом, засновником та ідеологом львівського гурту «Пиріг і Батіг», запис ювілейного спецвипуску «Буремного подкасту» на сторінці YouTube «МАР'ЯН ПИРІГ: відродження української ідентичності».

ВІДЕО https://www.youtube.com/watch?v=uhXJqmk_Prw

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Сергей Токарев рассказал, как адаптировать образование к рынку труда будущего
На Всемирном экономическом форуме (WEF) был представлен отчет The Future of Jobs Report 2025, анализирующий будущее рынка труда. Хотя основной акцент в исследовании сделан на изменения в профессиях, наибольшие выводы из него должны сделать высшие учебные заведения — говорит в своей колонке для 24 канала Сергей Токарев, инвестор, сооснователь и партнер Roosh.

Ветеранів з Одещини запрошують на «танцювальну терапію»
В Одеській області ветеранів та їхні родини запрошують приєднуватися до проекту «Реабілітація танцем».
Арсен Мірзоян 23 березня з концертом в Одесі! Готуйте серця до непідробних емоцій
23 березня о 18.00 у філармонії на великому концерті Арсена Мірзояна в Одесі всіх чекатимуть виняткові і найсильніші емоції.
З любов’ю із Волині!
Громадська організація «MIRA.ART.PLATFORM» представляє унікальний творчий проєкт — «Мистецтво жити! Мистецтво подорожувати! З любов'ю із Волині»!» Бренд-захід відбудеться 27 квітня 2025 року з 14:00 до 20:00 у Duke Conference & Banquet Hall (м. Одеса, Театральний провулок, 9, вхід зі сторони Оперного театру, скверу Пале-Рояль).
Лесиними стежками – до бібліотеки!
В Одеській національній науковій бібліотеці з нагоди 154-ї річниці від дня народження Лесі Українки, у рамках проєкту «Лесиними стежками», до уваги користувачів представлено книжкову виставку «Море, море! Без краю просторе, Руху повне і разом спокою…»: Леся Українка і Одеса».
ТВОРЧА ЗУСТРІЧ З ЛЕОНІДОМ ЛЕЙДЕРМАНОМ – ЛАУРЕАТОМ ПРЕМІЇ ІМЕНІ ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМА 2025 РОКУ
Одеська національна наукова бібліотека запрошує на творчу зустріч з лауреатом Премії імені Шолом-Алейхема 2025 року Леонідом Лейдерманом, яка відбудеться 2 березня 2025 року о 12.00 у відділі рідкісних видань та рукописів ОННБ.



© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.013