ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




УКРАЇНСЬКА СКЛАДОВА ІЗРАЇЛЬСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ
28.11.2019 / Газета: Чорноморські новини / № 91(22110) / Тираж: 8525

Нещодавно у залі історичного музею Балти відбулася неординарна подія — просвітницька виставка на тему «Держава Ізраїль — українське коріння», влаштована з ініціативи працівників Інституту іудаїки при Києво-Могилянській академії та Сіоністської організації України силами молодих представників руху «Наш дім — Ізраїль».

На виставці, задуманій як пересувна, екскурсоводи (студенти Єлизавета Мучник з Києво-Могилянки та Аліє Гані й Костянтин Тапі з Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського) представили відвідувачам 12 великих стендів, провівши по них цікавий історичний екскурс щодо виникнення сіоністських організацій у Європі й процесу переселення в Ерец-Ісраель євреїв з різних країн, у тому числі з України, відродження та розвитку держави Ізраїль. Особливий наголос робився на вагомому внескові вихідців з України, в тому числі з Одещини, у становлення Держави Ізраїль та подальше зміцнення зв’язків між двома країнами.

Як зазначалося на першому стенді, ця виставка — своєрідне привітання зі славним ювілеєм Держави Ізраїль (70-річчям її створення у 1949-у), який разом відзначають громадяни (не тільки євреї) України та Ізраїлю — країн, пов’язаних спільною долею, життям, особистостями, що стали важливою частиною ізраїльської, української та світової історії. Зокрема, екскурсоводи підкреслили, що із 120 членів першого кнесету (парламенту) Ізраїлю 28 були вихідцями з України. За роки існування відродженого Ізраїлю вихідцями з українських теренів були троє президентів та двоє прем’єр-міністрів.

Присутні у залі, разом з екскурсоводами подорожуючи стендами виставки з численними фотоілюстраціями, дізналися багато цікавих фактів з історії відродження держави на землях Ерец-Ісраель, переселення туди євреїв з України, створення нових поселень та кібуців (сільськогосподарських підприємств), формування Армії охорони Ізраїлю. Зокрема, згадувалося про першу велику алію (виїзд) євреїв 1919 року пароплавом «Руслан» з Одеси, про інші алії, про війни з арабами, в тому числі про знамениту шестиденну 1967-го, про участь вихідців з України у розвитку промисловості, сільського господарства, науки й культури Ізраїлю та про взаємозв’язки двох країн.

Як відомо, чимало євреїв виїхало в Ізраїль з Одещини, в тому числі з Балти, яка ще на початку ХХ століття вважалася в Україні досить великим єврейським містечком, де було, зокрема, 22 синагоги. Про це і конкретно про євреїв, які народилися у нашому місті й зробили помітний внесок у розвиток Ізраїлю, присутнім повідав голова балтської єврейської общини Вадим Вінярський, істотно доповнивши розповіді екскурсоводів.

Напевно, не тільки жителям нашого міста цікаво дізнатися про таких наших земляків: Іліягу Бен-Горін, який став в Ізраїлі відомим журналістом; Борух Ванштейн — теж журналіст, один з учасників всесвітнього з’їзду сіоністів; Симон Кушнір — один зі створювачів каганів (загонів охорони), у м. Гіватаєм його іменем названо парк; Йосиф Недава — письменник, учень В. Жаботинського, завідувач кафедри університету у Хайфі; Аріє Альтман — один з фундаторів сіоністської ревізіоністської партії, доктор філософії; Ієгуда-Лейб Шварц, 1884 року народження, став сіоністом, був помічником

В. Жаботинського; Борух Штокман — бібліограф, публіцист, убитий у 1956-у арабом. Назвав В. Вінярський і Менахема Шейкіна, який у 1901—1906 роках був у нашому місті так званим казенним рабином, виїхав в Ізраїль, де став відомим діячем у поселенні Ахудзад-Багг, що виросло у місто Тель-Авів, нинішню столицю Ізраїлю, де іменем балтянина названо вулицю. Не забув оповідач і про відому правозахисницю 1960-х, нашу землячку Розу Палатник, яку після деякого строку «відсидки» і помітного тоді майже міжнародного скандалу все ж випустили із СРСР в Ізраїль.

Варто зазначити, що члени балтської єврейської общини підтримують зв’язки з багатьма, хто виїхав на «землю обітовану», і радо сприймають повідомлення про їхні успіхи.

Запропонована балтянам просвітницька виставка видалася цікавою і привернула увагу вже хоча б тим, що, як повідали її організатори, Балта — перший географічний пункт у програмі їхнього туру. Далі їх шлях проліг в Одесу, Харків та інші міста.

Михайло ГЕРШКОВИЧ, м. Балта.

Автор: -

Пошук:
розширений

Автор
Кіберполіціїя: що таке скам, як його розпізнати та захиститись
Щодня українці стають жертвами шахраїв онлайн, втрачаючи особисті дані та кошти. Разом з Кіберполіцією ми пояснюємо, що таке скам, які схеми найпоширеніші та як захиститися від зловмисників в Інтернеті.

Як дівчатам захистити себе онлайн: стартує освітня програма з кібербезпеки
STEM is FEM запускає навчальну програму «Кібербезпека для дівчат: можливості й професія». Протягом грудня 2024 — березня 2025 року учениці старших класів та студентки дізнаються, як захистити себе в діджиталі та будувати кар’єру у сфері кібербезпеки.

Останні моніторинги:
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.029