ИА «Контекст Причерноморье»
логин:
пароль:
Последнее видео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курсы валют. Доллар США. Покупка:
ЗАХІДНИЙ КВІТКОВИЙ ТРИПС
25.06.2020 / Газета: Чорноморські новини / № 49(22167) / Тираж: 8525

Західний квітковий трипс (ЗКТ) — найнебезпечніший шкідник овочевих, декоративних і квіткових культур закритого ґрунту. При комерційному вирощуванні рослин його присутність призводить до значних економічних втрат.

Високий рівень шкодочинності ЗКТ обумовлений його багатоїдністю, здатністю переносити на рослини вірусні хвороби, а також складністю боротьби з ним. Це — широкий поліфаг: харчується на 244 видах рослин із 62 сімейств.

У відкритому ґрунті пошкоджує, в основному, квіти таких культур, як абрикоси, персики, нектарини, сливи, виноград, троянди, гарбузові, томати, а також моркву, бавовну, квасолю, цибулю.

У Європі, як правило, зустрічається тільки на тепличних культурах, найчастіше — на хризантемах, герберах і трояндах. Дещо з вирощеного, як-от зрізані квіти, полуниця, перець, огірки, при ураженні трипсами практично повністю втрачають ринкову цінність. На інших культурах ушкодження більше проявляється через зараження тосповірусами, в тому числі вірусами плямистого в’янення томатів та смугастості тютюну. Хімічна боротьба із ЗКТ ускладнена через прихований спосіб його життя — оселяється у квіткових бруньках, пуп’янках, квітах, пазухах листків.

У тепличних умовах трипс розмножується впродовж усього року, відтворюючи за цей час 12—15 поколінь. Кожна самка відкладає в клітини паренхіми листя, квітів та плодів від 20 до 40 яєць, які дозрівають за 4 дні при температурі 270С, і 13 днів — 150С. Яйця можуть бути відкладені і на відкриту поверхню листка — у цьому разі вони дуже сприйнятливі до висихання й гинуть. З незапліднених яєць з’являються лише самці, із запліднених — самки. Із яйця виходить личинка і починає живлення, проколюючи епідерміс і висмоктуючи сік з клітин паренхіми.

Яйця непрозорі, бобоподібні, розміром 200 мкм. Личинки: перша стадія — прозорі, друга — золотисто-жовтого кольору. Імаго: крихітна, менше 2 мм, комаха з вузькими бахромчатими крилами. Самці менші, ніж самки. Самець блідо-жовтого, самка — від жовтого до бурого забарвлення.

Основний симптом зараження ЗКТ — зміна кольору поверхні листя та місць пошкодження. На листках декоративних рослин спостерігається також сріблястість, деформація, слабкий ріст та коричневі шишки. Живлячись, трипси спричиняють знебарвлення і рубцювання квітів та пелюстків, деформацію бутонів. Ще один симптом пошкодження — «плямистість з ореолом», яка складається з дрібних темних рубців, оточених білуватою паволокою.

Дорослі комахи здатні літати і стрибати, таким чином поширюючись у середині теплиці і від заражених теплиць до сусідніх. Вони легко розсіюються вітром, переносяться на одязі, волоссі, з інвентарем. На великі відстані шкідник дістається з посадковим матеріалом, свіжими овочами.

З карантинних заходів головним є фітосанітарний контроль імпортних рослинних вантажів: зрізаних квітів, горщикових культур, овочів, свіжої зелені тощо. Щодо теплиць, то тут ідеться про видалення пошкоджених рослин, стерилізацію ґрунту, знезараження інвентарю, знищення бур’янів, застосування інсектицидів згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Можливі й біологічні методи боротьби, зокрема з допомогою ентомофагів.

Ольга БУБЛИК, головний спеціаліст відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва і розсадництва ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.

Автор: Ольга БУБЛИК
Поиск:
расширенный

Артём Филипенко
УКРАИНА И КОРОНАКРИЗИС: ЭКСПЕРТЫ ПРЕДЛАГАЮТ УКРЕПИТЬ ПРОТИВОЭПИДЕМИЧЕСКУЮ УСТОЙЧИВОСТЬ ГРОМАД
Для всех стран мира эпидемия коронавируса стала серьезным испытанием не только эффективности системы здравоохранения, но и государственной системы в целом. Украина здесь - не исключение. И хотя, учитывая статистику заболеваемости, говорить об окончании коронакризиса преждевременно, есть возможность подвести определенные промежуточные итоги и наметить пути выходя из кризиса.

Шанувальникам українських традицій і народних свят: свято Івана Купала
Найпоетичніше і найчарівніше свято українського народу – свято Івана Купала, що припадає на чарівну ніч з 6 на 7 липня. Свято давне, з красивою легендою і яскравими традиціями.

 

Последние мониторинги:
00:00 09.07.2020 / Вести
00:00 09.07.2020 / Вечерняя Одесса
00:00 09.07.2020 / Вечерняя Одесса
00:00 09.07.2020 / Вечерняя Одесса
00:00 09.07.2020 / Вечерняя Одесса


© 2005—2020 Информационное агентство «Контекст-Причерноморье» New
Свидетельство Госкомитета информационной политики, телевидения и радиовещания Украины №119 от 7.12.2004 г.
Использование любых материалов сайта возможно только со ссылкой на информационное агентство «Контекст-Причерноморье»
© 2005—2020 S&A design team / 0.043