ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




«ІЗ РОДУ ПРАВДОЛЮБІВ У ВСІХ ВИМІРАХ»
29.05.2021 / Газета: Чорноморські новини / № 41-42(22260-22261) / Тираж: 8525

22 травня у рамках XXII всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» відбулася презентація документально-художнього видання «Прихисток людської душі» (Одеса, Бондаренко М.О., 2021). До збірки Любові Ісаєнко увійшли літературно-критичні есе про вчених, письменників, журналістів, учителів — випускників філологічного факультету Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова.

Свій новодрук авторка присвятила світлій пам’яті однокурсника — Володимира Панченка (1954—2019), відомого літературознавця, доктора філологічних наук, професора НаУКМА. Художнє оформлення книжки — Лариси Дем’янишиної.

Спомин Любові Ісаєнко про Володимира Панченка пропонуємо сьогодні вашій увазі.

Кажуть, що чотири речі не можливо повернути: камінь, якщо він кинутий, слово, якщо воно сказане, випадок, якщо він втрачений, і час, який минув… Ставлю під сумнів час, бо є спогади, є книги, є світлини…

Згадувати й занотовувати — це окрема розкіш і вдячність… Спогади — як бджоли, що рояться у вуликах… Вони швидко рухаються, зіштовхуються і, ніби живі, наздоганяють один одного… Вони світлі й радісні, сумні й тривожні… Для мене ж спомини — святі, бо вони — моє життя…

Написала есе «Володимир Панченко — то світ пізнання та любові», вміщене у книжці «Пам’яті світле джерело» (Одеса, 2015). Говорила про нього як про блискучого педагога, яскраву особистість, по-справжньому красиву Людину, Людину «із роду правдолюбів у всіх вимірах» (Г. Клочек). Його талант був унікальний, багатогранний. Володя був винятковою людиною… Заради таких людей Бог пообіцяв Аврааму врятувати Содом і Гоморру (якби їх набралося відповідний відсоток, але їх стільки, праведних, там не було)… Так важко писати про нашого випускника філфаку «був»… Він є, бо залишилися його статті, його унікальні книги (три нові мають з’явитися в 2021 році. Планував дві про Т. Шевченка та збірку авторських колонок «Зупинитися і озирнутись»). Залишилися його автографи, світлини, його рідні, друзі, студенти, випускники тих вишів, у яких працював Володимир Євгенович Панченко — викладач, доцент, професор, видатний літературознавець, пошуковець-манд-рівник…

Згадаю кілька його безцінних як за змістом, так і за формою викладу книг, бо всі вони вільні від квазінаукового стилю. Книжки корисні, пізнавальні для учнів, студентів, викладачів, для кожного, хто має смак до художньої літератури.

Висока художність 10 ліричних спові-дей, 10 шедеврів української лірики й новели про них, що вийшли в серії «Урок літератури» (заснована Володимиром Панченком у тодішньому Кіровограді, а нині Кропивницькому), — характерні риси видання «Так ніхто не кохав…» (1997). І дорогий, теплий, що зігріває дотепер душу, автограф: «Любі Ісаєнко, моїй преславній однокурсниці, — на згадку про часи, коли так ніхто не кохав… Будьмо! — довго-довго… Володя. 1997 р.».

Автографів багато, бо багато було зроблено, написано нашим розумним товаришем, наймолодшим на курсі. Наведу деякі (для мене тривожно пам’ятні).

По телефону в Києві чомусь заговорили про художницю Тетяну Яблонську, а ввечері в палаті №7 я отримала книжку «Неубієнна література: Дослідницькі етюди» (2007). В її оформленні використано репродукцію картини Тетяни Яблонської «Густий туман» (2004, папір, пастель). Володимир знав, що я купила її в Одесі одразу, тільки-но вона вийшла, але який розкішний, як завжди з тонким мудрим гумором, автограф-експромт: «Женчику-бренчику! Прорізано ніжку…». Дорога Люба — тримаймося! На згадку про день і вечір у 12-й Київській лікарні… Володя. 29 липня, 2010». Ми так довго говорили-згадували… Хіба таке забувається?

А ще трагічні дні 2013-го (у Києві померла моя землячка-сусідка), у країні тривожно… Володя приїхав з подарунками провести мене до потяга на Одесу. Книга сучасного пілігрима «Сонячний годинник» ще пахла друкарською фарбою: «Любі Ісаєнко, славній моїй однокурсниці, на згадку про сонячні дні юності, з побажаннями радості й жадоби відкриттів — на многая літа! 22.10.2013. Володя. Київ, залізничний вокзал».

Він завжди підкреслював, що я єдина на курсі називала його Володею. Не забув принести й «Маршал Вінграновський. Книга про поета (спогади, есеї, листи, інтерв’ю). К.: Ярославів Вал, 2011». Напередодні ми говорили про тему курсової роботи за творчою спадщиною Миколи Вінграновського і про мої невдалі спроби знайти це видання в Одесі та Києві; він запам’ятав і приніс, але, поспішаючи, взяв з домашньої полиці примірник, подарований йому дисертанткою. Дозволю собі процитувати підпис, бо він характеризує ставлення до нашого мудрого однокурсника-вченого: «Моєму дорогому, найкращому, най-першому опонентові Володимиру Євгеновичу на добру згадку про захист кандидатської дисертації «Лірика М. Вінграновського і проблеми авторського «я». 18 листопада 2011 року, м. Івано-Франківськ. З повагою й вдячністю, щиро — Лілія Фоміна». Публікації цієї дослідниці допомогли моїй студентці успішно написати й захистити курсову роботу. Я не повернула Володі той примірник, бо він почав відбирати книжки з власної бібліотеки для передачі в Києво-Могилянську та інші бібліотеки. Знаю, що подарував їх більше 2000, а нині його дружина, Людмила Дмитрівна Панченко (випускниця російського відділення філологічного факультету 1975 року), виконує заповіт чоловіка — дарує книжки читачам бібліотек. Його приклад наслідую і я, ставлячи печатку — «З бібліотеки Любові Ісаєнко. Одеса — Макошине».

Дивовижна працездатність нашого талановитого вченого. Про нього писали його колеги, науковці, випускники різних вишів…

«Володимир Панченко жодного разу не відійшов од прозорого літературознавства, хоч у певні моменти почувався білою вороною, таким собі ортодоксальним «народником» серед постмодерністської ейфорії, — переконливо доводить Григорій Клочек у статті «Праця, осяяна талантом», у журналі «Дивослово» (2004, число 9). Навпаки, він і надалі відшліфовував «традиційні» форми вираження, допоки не надав своїй манері остаточної довершеності, тієї елегантності, яка вже стає естетичним фактом».

Творчий доробок В.Є. Панченка вражає чисельністю публікацій, їх тематичним і жанровим розмаїттям, а головне — якістю. Це — збірки літературно-критичних статей та нарисів, наукові монографії про творчість Юрія Яновського, Володимира Винниченка, Павла Загребельного, Ліни Костенко, Василя Фащенка та ін., серія посібників з літератури для вчителів та учнів, кіносценарії, активна участь у створенні популярної серії видань «Текст і контекст» (видавництво «Факт»), рецензії, відгуки, публічні виступи…

Книжку «Ох, Україно… Роздуми. Полеміка. Інтерв’ю.» (К., 2004) Володимир Євгенович адресував кіровоградцям, а також колегам-філологам — звідусіль. «Хоч громадська справа й відбирала в мене багато часу та сил, все ж література й історія завжди були поруч» (так написав він в анотації до видання). Це збірка статей, есеїв, написаних у різний час і з різних нагод. Друкував їх, головним чином, у періодиці Кіровограда, хоча проблеми порушував злободенні для всієї України. Ніби вів репортажі із засідань Верховної Ради. Це були власні рефлексії про той час, коли в Україні дедалі менше ставало України… Але історія нашої країни триває… І я впевнена: в ній завжди є можливість вибору з-поміж існуючих альтернатив. Прочитайте цю книжку, і ви відчуєте, що боротьба за демократію в степах України й біля моря, про яку розповідав автор, не була марною.

Запам’яталися й роздуми під рубрикою «Суботні розмови», в яких Володимир Панченко порушував історичні й моральні теми (трагічні сюжети життєвих доль Ю. Коцюбинського, В. Шульгина, С. Петлюри, українських митців, розстріляних 1937 року в урочищі Сандармох…).

Володимир Євгенович Панченко був активним громадським діячем, зустрічався з президентами України. До його думки дослухалися міністри, депутати, олігархи, бо вмів сказати й відверто говорив те, що думав.

Але перш за все він — Людина з великої літери. Був справжнім Другом, навдивовижу уважним і делікатним. Відзначався і добрим тонким гумором…

Багато спогадів-переживань… 1990 рік. Київ. Я — на ФПК (факультет підвищення кваліфікації) в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка АН України. Їду додому, в Одесу, стою в черзі за солодощами. Емоційна розмова, звичайно ж, точиться про перші вибори до Верховної Ради. Одна із жіночок приєдналася до неї. Вона — з Кіровограда. З посмішкою і твердим словом каже, що її земляки обрали достойного депутата, що всі ще почують його з трибуни Верховної Ради. «Це — Володимир Євгенович Панченко. Гордість і надія нашого краю», — запевнила Олена Петрівна (так, здається, звали її). Я до того мовчала, а потім підійшла до неї, представилася. Ми відійшли вбік і тепло поговорили про Володю (для мене) й вельми шанованого в її місті Володимира Євгеновича…

А які теплі, оптимістичні й світлі електронні листи він писав! Перечитую їх часто зі слізьми на очах, зі смутком у серці… А якою щирою, дружньою була Володина підтримка і в листах, і в телефонних розмовах, коли я втратила чоловіка…

«Любо, дорога Любо!

Дізнався про Твоє горе. Співчуваю Тобі, обнімаю Тебе, — і нехай дає Тобі Господь сил у ці важкі дні. Що поробиш, увійшли ми вже в таку пору, коли снаряди починають падати близько, дуже близько. Я кілька років тому втратив сестру, а перед тим батьків. Що залишається? Згадувати, відвідувати могилки, плакати. І жити далі… Нічого іншого ніхто не придумав і не придумає...

Нехай у Новому році Тобі буде легше. Здоров’я, сил, маленьких радостей на кожен день!

Обнімаю — Володя. 31.12. 2017».

«Дорога Любо, а з Тобою — і всі наші Дівчата! Дуже, дуже дякую за добрі слова, за вболівання, за допомогу! Це для мене, мабуть, найголовніші ліки. Стільки відгуків, стільки підтримки... Зворушений до сліз. Тримаюся, лікуюся, намагаюся бути слухняним пацієнтом. Хвіст тримаю пістолетом...

Радий, що справи з Твоєю книжкою зрушилися з місця. Добру Ти справу робиш, молодець. І дуже правильно, що багато хто встигне ще прочитати про себе. Це ж так важливо, щоб усі слова були сказані вчасно...

Вітання Марії Максимівні (я з нею теж відносно недавно розмовляв по телефону), нашим друзям, всім-всім-всім! Обнімаю, люблю, згадую...

Володя (Вовчик-братик). 9.06.2018». Так я дозволила собі звертатися до Володі в 2018 —2019 рр).

«Дякую Тобі, Любо, за світлого листа. Втішило мене, що все добре складається із Твоєю книжкою, що в Тебе купа ідей, планів, справ, більших і менших втіх... Як це добре! Я також не сиджу склавши руки. Працюю. Тішуся маленькими щоденними радощами. Лікуюся (пройшов екватор у своїй терапії, і почуваюся краще — тьху-тьху).

Зараз ми в селі, але сьогодні їдемо в Київ, бо завтра до лікаря.

Дуже зворушило мене все, що Ти написала про Софію Шеренгову. Вітання їй і велика дяка! Софія колись працювала в університетській бібліотеці, і я запам’ятав її прекрасною.

Мав кілька приємних контактів із Галею Осадчук, із Марією Максимівною.

Усім нашим друзям передавай вітання. Люда казала, що Ти недавно була в Макошиному, на Чернігівщині? Маєш купу вражень? Я багато мандрував Чернігівщиною, вона мене підкорила. Був, як Тобі розповідав, і в Макошиному, коли писав про Мазепу…

Гарної Тобі другої половини літа!

Обіймаю — Володя» (17.07. 2018).

Писав, а потім при зустрічі розповідав мені про авторський концерт заслуженої артистки України Світлани Мирводи в Києві (був запрошений із родиною). Олександр Балабко — поет, автор слів пісні «Водій з АТО», а музику написала й виконує у супроводі гітари Світлана Мирвода. Пісня присвячена синові Володі —Ярославу Панченкові, який із травня 2014-го більше року був водієм в АТО…

Гірко говорити про людину в минулому часі. Тим більше, якщо вона — частинка твого життя. Не один раз розмовляли з багатьма друзями, випускниками філфаку, тими, хто знав Володю…

Тепло, з хвилюванням згадує його Сергій Іванович Мефодовський, учитель Улянівської середньої школи, відмінник освіти, член НСПУ:

«Володя… Володимир Євгенович Панченко. Доля звела мене з ним далекого 1970, коли я покидав Одеський університет (філфак) і їхав на роботу за призначенням. Це була післяхолерна пора.

Володя став студентом першого курсу українського відділення. Саме тоді й зазнайомились, хоча я знав про його «існування» й раніше, оскільки навчався з його сестрою Світланою (на жаль, дуже рано покинула цей світ).

Виявилося, що Володя, як і я, дуже любив шахи. Грали з перемінним успіхом. А вже невдовзі перейшли на гру за листуванням.

Звичайна поштова листівка (3 копійки) з черговим ходом і обов’язковим повідомленням про життя-навчання. (Додам, що з інших видів спорту Володя дуже любив волейбол. Уже аспірантом, живучи на Щепкіна, 2, організував у дворі спортмайданчик і любителів).

Яким ще залишився в моїй пам’яті Володимир? Слушно підмітив Михайло Слабошпицький, що великим хобі Володі було бажання подорожувати Україною, вивчати її. Він захоплено розпо-відав про свої враження від поїздки на мою малу батьківщину — с. Шершенці на Кодимщині.

Ми навіть домовились ще раз туди з’їздити: я збирався показати йому «більше і ширше» своє село: «ізвори», «гроти», «печери». Не довелось…

Як я радів за молодшого друга, коли він став народним депутатом і так багато зробив для нашої культури, історії. Ось хоч би «повернення Винниченка» з Мужена в Кіровоград.

Його «Енергія пошуку» — то не тільки книга критичних статей, а й власна жага робити добро для України в будь-якому статусі.

Не часто, але зустрічались в Одесі. Зокрема, в Альма-матер, коли проходила конференція, присвячена улюбленцю філфаку (і не тільки) В.В. Фащенку.

Цілих пів доби приділив Володя мені й Тетяні Ананченко. Ми пройшли студентськими стежками від гуртожитку до моря. І не могли наговоритися…

Звичайно, спілкувалися по телефону. Це було нормою. Вражала доступність Володі. Жодного натяку на «дистанцію» (то чи не найкраща ознака порядності людини). Ця ознака, до речі, притаманна всім моїм друзям із філфаку.

Жартома не раз називав Володю «Єхануровим», до того у них разюча схожість.

— А мені всі про це кажуть, — не ображався «прототип»...

Володимир Євгенович Панченко пішов у засвіти 14.10.2019 о 18.50. А буквально за два дні до цього ми говорили по телефону. Враження збережу до кінця свого. Володя прощався! Спокійно говорив, наче про якісь буденні речі. Для мене це було вкрай несподівано, хоч і знав про його хворобу. Не такої розмови я чекав. Тому й сказав: «Володю, ти не лякай мене».

«Я не лякаю: все розумію. Ти гарний хлопець. Залишайся таким, як я тебе знаю. Мені важко говорити…» — була відповідь. І враз будь-які мої слова стали зайвими. Та й просто неможливими…

Кажуть, час лікує. Можливо, до якоїсь міри. Але ніколи не змирюсь з жорстокістю життя: завжди смерть забирає найкращих і дочасно. Саме тому Володя — мій біль».

…2 вересня 2019 року я вітала Володю з днем народження. Він відповідав на побажання оптимістично, але, коли згадала про святкову Одесу, він зі смутком сказав, що його поїздка до Одеси в листопаді 2018-го, мабуть, була останньою (машиною приїздив із дружиною на презентацію книжки спогадів про професора Василя Васильовича Фащенка). Він тоді пройшовся вулицями студентського міста. Побував у гуртожитку на вулиці Єлисаветівській (тоді Щепкіна), де жив із родиною… Заїхали до сестри Людмили в Кодиму…

Зателефонував Володя мені 10 жовтня 2019-го о 19.00. Ніби прощався. Говорити йому було важко, але він якось мене втішав, радив продовжувати писати про випускників філфаку… Пам’ятаю, що я не оптимістично сприйняла пораду, бо не збиралася продовжувати цю роботу. Сказала про задум розмістити на карті України портрети письменників — випускників філфаку в місцях їх народження, з датами життя (смерті). Він схвалив, побажав успіхів, передавав усім знайомим вітання… А потім прозвучали ранкові дзвінки 15 жовтня (не було ще сьомої години) від Софії Шеренгової і професора Григорія Клочека про трагічну подію на свято Покрови…

Філософи ставлять питання: для чого ми приходимо в цей світ? Відповіді, звичайно, у кожного різні. Впевнено можу твердити, що Володимир Панченко прийшов, щоб сказати Своє Слово в нашій літературі! І залишив його у своїх книгах.

У «ЛітАкценті» прочитала: «Сьогодні, 13 жовтня (2020 р.), депутати Кропивницької міської ради перейменували вулицю Декабристів на вулицю імені Володимира Панченка». «Для нас це принципова позиція — мати в місті вулицю, названу на честь такої видатної особистості. Його внесок у розбудову України неможливо переоцінити, і ми пишаємося, що були його сучасниками», — прокоментував це рішення міський голова Андрій Райкович.

За два місяці до смерті Володимира Панченка Кропивницька міськрада присвоїла йому звання почесного громадянина міста (27.08.2019). Пізніше його ім’ям було названо центральну міську бібліотеку Кропивницького.

Володимир Панченко — письменник, літературний критик і літературознавець, засновник сайта «ЛітАкцент», професор НаУКМА, доктор філологічних наук, народний депутат Верховної Ради України I скликання, учасник ініціативної групи «1 грудня». Жив і працював в Одесі, Кропивницькому та Києві.

Керівництво Одеської центральної міської бібліотеки імені І.Я. Франка підтримало нашу ініціативу зробити постійно діючий пересувний стенд, присвячений нашому Володимиру Панченку. На будівлі Любашівської школи (нині там ліцей) буде меморіальна дошка, на вшанування земляка: «У 1967 — 1970 рр. тут навчався виходець із с. Деми-дівка — професор, доктор філологічних наук, письменник Панченко Володимир Євгенович». Володя дивитиметься зі світлини під час презентації його книжки «Сонячний годинник» у київській книгарні «Є». І роки — 02.09.1954 — 14.10.2019 — як стрілки сонячного годинника. Як короткочасне повернення з ирію.

Автор: Любов ІСАЄНКО, кандидат філологічних наук.

Пошук:
розширений

Автор
Кіберполіціїя: що таке скам, як його розпізнати та захиститись
Щодня українці стають жертвами шахраїв онлайн, втрачаючи особисті дані та кошти. Разом з Кіберполіцією ми пояснюємо, що таке скам, які схеми найпоширеніші та як захиститися від зловмисників в Інтернеті.

Стендап-зірка Лєра Мандзюк у неділю вразить Одесу новою концертною програмою
24 листопада о 18.00 у філармонії подарує всім найвеселіший стендап-концерт, дві години нестримного сміху, море імпровізації і сотні усмішок. «Беріть своїх друзів, близьких і всі приходьте! Бо буде фосо! — у фірмовому закарпатському стилі запрошує Лєра Мандзюк. — Се буде самий чесний стендап із усіх, які я писала і самий смішний з усіх, які ви чули. Нема гарантії, що він буде в ютубі. Тож ваше завдання: купити квитки, покликати друзів, взяти гарний настрій і прийти. Буду рада вас бачити!»

Останні моніторинги:
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.018