ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:




Таємниця Білого острова
16.11.2023 / Газета: Чорноморські новини / № 47(22472) / Тираж: 8525

Найперша письмова згадка про острів Зміїний належить давньогрецькому поету Арктіну Мілетському (Арктіну із Мілет) VIIІ ст. до н.е. Тоді греки називали цей острів Білий.

Під час троянської битви, коли загинув один з найвідоміших її учасників Ахілл, його мати — морська богиня Фетіда — поховала сина на Білому острові.

Здавалося б, легенда, але археологічні розкопки виявили курганне (почесне) поховання з погано збереженим кістяком, вишуканий перстень у вигляді змії та інші коштовності, залишки храму і святилища.

З розмахом колонізації Причорномор’я греки збудували кілька храмів зі статуями та барельєфами, присвяченими Ахіллу.

Ахіллес вважався понтархом (покровителем Чорного моря). Жоден моряк не минав острова: щоб подорож була вдалою слід було вшанувати Ахілла пожертвою. Його культ пов’язується з царством мертвих.

Острів був у підпорядкуванні Ольвії. Ольвіополіти будували храми, облаштовували острів і час від часу відганяли від нього піратів. На острові не можна було жити й навіть ночувати. Якщо моряка заставав шторм, то дозволялося там лише швартуватися, але на сам острів не сходити. Активно острів перестав використовуватися після падіння Римської імперії.

З козацької думи «Буря на Чорному морі» знаємо: коли козаки ходили в морські походи і біля острова їх заставав шторм, отаман крокував по чайці і питав: «Хто між нами, козаками, великий гріх на душі має? Чорному морю зізнавайтесь і мені, отаману кошовому! В Чорне море упадіть — товариства не губіть!». Це свідчить про те, що для козаків острів Зміїний-Білий також мав сакральне значення.

Острів досліджували ще у XIX ст., та, на жаль, багато документації тих часів не збереглося. У XX — XXI ст. археологи робили шурфи, але ґрунтовних розкопок не проводили. Деякі знахідки можна побачити в Одеському археологічному музеї.

Острів та акваторія навколо нього — містичне, загадкове місце, яке ще чекає на свого дослідника.

Маю велику надію, що скоро Зміїний можна буде відвідати та поринути в атмосферу античних часів.

Вілен ІВИС,

зберігач фонду Великомихайлівського історико-краєзнавчого музею,

військовослужбовець ЗСУ.

Автор: -

Пошук:
розширений

Автор
Почему до датчика уровня сахара от Apple еще далеко
По данным Международной федерации диабета (IDF) за 2021 год, от диабета страдают 10,5% людей в возрасте от 20 до 79 лет и половина из них не знает об этом. Согласно прогнозам, к 2045 году этим заболеванием будет болеть на 46% больше — каждый восьмой взрослый или 783 миллиона человек. Эта перспектива пугающая, но не удивительная, учитывая текущую ситуацию

7-9 черв­ня 2024 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбудеться XXIV Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині»
Під егі­дою Мі­ніс­тер­ства культу­ри та ін­фор­ма­цій­ної політи­ки Ук­раї­ни, Одесь­ка на­ціо­наль­на на­у­ко­ва біб­ліо­те­ка, Ук­ра­їнсь­ка асо­ціа­ція ви­дав­ців та кни­го­роз­по­всюд­жу­ва­чів, Дер­жав­на на­у­ко­ва уста­но­ва «Книж­ко­ва па­ла­та Ук­раї­ни іме­ні Іва­на Фе­до­ро­ва» за спри­ян­ня Одесь­кої об­лас­ної дер­жав­ної ад­міністра­ції, Одесь­кої об­лас­ної та Одесь­кої місь­кої рад, Ук­ра­їнсь­ко­го ін­сти­ту­ту кни­ги, Все­ук­ра­їнсь­кої гро­мадсь­кої ор­гані­за­ції «Ук­ра­їнсь­ка біб­ліо­теч­на асо­ціа­ція» та Все­ук­ра­їнсь­кої гро­мадсь­кої ор­га­ні­за­ції «Біб­ліо­по­ліс» про­во­дять Все­ук­ра­їнсь­ку ви­став­ку-фо­рум «Ук­ра­їнсь­ка кни­га на Оде­щині».

Останні моніторинги:
00:00 25.04.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 25.04.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 25.04.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 25.04.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 25.04.2024 / Вечерняя Одесса


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.013