ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:




Чим пахне «хліб зі свободи»
22.02.2024 / Газета: Чорноморські новини / № 8(22486) / Тираж: 8525

15 тез Ігоря Козловського про ідентичність та українську ідею

16 лютого історикові та релігієзнавцю Ігореві Козловському мало б виповнитися 70. У 2016—2017 роках він провів у полоні бойовиків так званої «ДНР» 700 днів. Після звільнення у грудні 2017-го науковець активно виступав та читав публічні лекції про свій досвід, адже вважав себе «боржником свободи і любові». У хабі «Освіторії» у 2020-у Ігор Козловський розповів про те, що таке ідентичність, як відбувається дорослішання особистості та нації і чим пахне «хліб зі свободи». Повну лекцію можна переглянути у записі на youtube-каналі «Освіторії». Нижче — її стислий конспект.

Ідентичність — це відповідність, тотожність. Людина впродовж життя має багато ідентичностей: стати учнем, студентом, взяти шлюб, стати батьком чи матір’ю. Із кожною новою ідентичністю перед людиною постають нові запитання. На них треба відповісти, щоб досягти відповідності, тобто ідентичності.

Людина зростає як особистість, коли приймає виклик. Багато українців залишаються інфантильними, бо не дають відповіді викликам, не рефлексують, а отже — не дорослішають і не набувають ідентичності.

Інфантильність — це коли людина чи спільнота не доросли до певної ідентичності, а хочуть бути у стані немовляти: щоб за них усе вирішували, годували, одягали, колисали.

Головне питання життя людини — «навіщо?». Саме відповідь на нього формує ідентичність людини: ти поставив собі це питання, прорефлексував, знайшов відповідь. Далі має з’явитися відповідальність за свій вибір і нарешті — відповідність. Тоді людина знаходить свої сенси.

Що таке сенс? У чому сенс життя? Він — у місійності, у невипадковості кожної людини.

Що робить життя наповненим сенсом? Любов. Якщо ви не маєте любові до своєї професії, рідних, до пошуку, до своєї землі і нації, тоді ваша ідентичність не визріє.

Любов — це не стільки почуття, як праця над собою. Мене часто запитують, як я вижив у полоні. Пригадую, мене привели назад у підвал після годин катувань. Я стояв закривавлений і посміхався: у той момент я зрозумів, що буду жити, тому що люблю. Люблю своїх рідних — вони мене чекають, люблю своїх друзів — вони за мене борються, люблю свою країну, свою роботу, саме життя. Але навіть це не головне. Головне, що люблять мене, за мене борються. А отже я маю жити, бо я боржник любові.

У добу античності розрізняли сім понять любові. Найвища любов — агапе: вольова, безумовна любов, любов «попри все».

У полоні нам давали такий хліб, з якого можна коників ліпити, їсти його майже неможливо. Але іноді волонтери передавали «хліб зі свободи». У тій буханці були сенси — свобода і любов, бо та хлібина — це протягнута рука твоїх рідних і друзів. Я відчував аромат любові від того хліба. І коли розламував його і ділився з іншими, то розумів, навіщо я тут. Багато людей у полоні запитують: «Чому я?». А треба шукати відповідь на запитання «Навіщо я тут?». Полон — це травма, але вона може стати досвідом.

Нація починається із закоханості у свою історію.

Українська нація формувалась як фронтирна. Кордон — це стала лінія, фронтир — рухається. Через територію України за всю її історію пройшло понад 150 різних етносів. Усі вони так чи інакше впливали на загальний культурний текст України. Ми не мали сталих кордонів. Ми були настільки відкритим простором, що ще в Середньовіччі наша територія була найбільшою дисидентською спільнотою Єв-разії. Козацтво — це дисиденти. До нас споконвіку тікали всі, кого гнали з інших земель.

Дослідники вважають, що у XVII столітті було дві найбільш освічені території — терени України та Кримського ханства. Ми завжди віддавали свої таланти на розбудову інших імперій.

Багато людей живуть споживацькими потребами і не мають ціннісних орієнтирів: вони споживають, але нічого не вносять. Це не людський вибір, а суто біологічний. Особистість розвивається, коли усвідомлює свою невипадковість і відповідальність: за родину, за землю, на якій живе.

Що таке гідність? Під час катувань я розумів, що через моє тіло вони хотіли зламати мою гідність. У 1629 році слово «гідність» вперше з’являється у словнику, і пояснюється воно там як «зрілість».

Коли цінність стає життєвим принципом? Коли всередині людини промовляє совість. Совість — те, що спостерігає за нами зсередини. Людина, що бере на себе відповідальність, чує совість і відчуває любов до своєї землі, доростає до гідності.

Автор: -

Пошук:
розширений

Автор
Кіберполіціїя: що таке скам, як його розпізнати та захиститись
Щодня українці стають жертвами шахраїв онлайн, втрачаючи особисті дані та кошти. Разом з Кіберполіцією ми пояснюємо, що таке скам, які схеми найпоширеніші та як захиститися від зловмисників в Інтернеті.

Стендап-зірка Лєра Мандзюк у неділю вразить Одесу новою концертною програмою
24 листопада о 18.00 у філармонії подарує всім найвеселіший стендап-концерт, дві години нестримного сміху, море імпровізації і сотні усмішок. «Беріть своїх друзів, близьких і всі приходьте! Бо буде фосо! — у фірмовому закарпатському стилі запрошує Лєра Мандзюк. — Се буде самий чесний стендап із усіх, які я писала і самий смішний з усіх, які ви чули. Нема гарантії, що він буде в ютубі. Тож ваше завдання: купити квитки, покликати друзів, взяти гарний настрій і прийти. Буду рада вас бачити!»

Останні моніторинги:
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 14.11.2024 / Вечерняя Одесса


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.014