ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:




«Дніпрова октава» Романа Кракалії
25.04.2024 / Газета: Вечерняя Одесса / № 33-34(11377-11378) / Тираж: 10407

Роман Кракалія з модераторкою зустрічі Іриною Нечиталюк

На минулому тижні у літературному житті Одещини сталася визначна подія. В обласній універсальній науковій бібліотеці імені М. С. Грушевського відбулась презентація книги Романа Кракалії «Дніпрова октава».

Відомий одеський журналіст, письменник ще раз довів, що вміє дивувати. В новій повісті він відкрив нам неординарну людину — педагога і композитора-аматора Данила Крижанівського, автора музики пісні на слова Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий». Як композитору вдалося сполучити музику з музикою іншою — Шевченковим словом, його баладою «Причинна» (використаний романтичний початок балади)? Як вплинула на це Одеса, адже музика на цей твір писалася саме у нашому місті на березі Чорного моря? Про це й розповідає автор книги.

А розпочалась презентація виконанням відомої пісні. Це було так урочисто, що, не зговорюючись, усі учасники зустрічі повставали із своїх місць і підключилися до виконання. Модераторка зустрічі — філологиня, доцент Одеського національного університету імені І. І. Мечникова Ірина Нечиталюк — назвала її справжнім, і за музикою, і за змістом духовним гімном України. І з цим важко було не погодитися, бо пісня немов би примусила внутрішньо підтягнутися, з гордістю подивитися на свою країну. А розповідь про життєвий шлях та творчість композитора, доля якого тісно пов’язана з Одещиною, про що йдеться у книзі, підносила почуття національної свідомості.

Припускаю, що ім’я Данила Крижанівського не дуже відоме одеситам. Тож, мабуть, варто нагадати коротко його біографію. В офіційних довідниках повідомляється, що народився композитор у 1856 році на Херсонщині у родині священника. Навчався у Єлисаветградському духовному училищі, потім — в Одеській духовній семінарії. Але служителем духовного культу Данило не став. Він закінчив освіту на слов’янсько-російському відділенні Новоросійського (Одеського) університету, після чого викладав старослов’янську та латинську мови у Болградській класичній чоловічій гімназії.

А музика завжди була в його серці. І коли в дитинстві слухав церковний хор та народні пісні, і коли приходив на Приморський бульвар послухати бандуриста, і коли бував у міському театрі Одеси, а прем’єри він намагався не пропускати… Данило жив під знаком свого композиторського таланту. Він це не відразу зрозумів. Хоча приводи для цього були. Так, у творчому змаганні серед композиторів до дня відкриття пам’ятника Пушкіну в Одесі перемогла хорова ода «Пам’ятник» Данила Крижанівського. За своє коротке життя (він помер у 34 роки) встиг видати книжку романсів і пісень. До речі, це було зроблено за рахунок гімназії.

У книзі «Дніпрова октава» ви не знайдете повної біографії Данила Крижанівського. Адже, як підкреслював у своїй промові Роман Кракалія, в офіційних довідниках і енциклопедіях дані про Данила Яковича Крижанівського надзвичайно скупі і багато у чому перекручені. Та й не ставив письменник перед собою такого завдання, адже його повість художньо-документальна. Автор дуже вдало виписав психологічний портрет юнака. Перед нами постає цілеспрямована, творча людина, яка всім своїм життям демонструє відданість Україні, її народові, українській мові.

З самого початку повісті і до кінця читача не відпускає пісня «Реве та стогне Дніпр широкий». Книга так майстерно написана, що ви немов би разом з автором та героєм книги Данилом проживаєте його життя, скрізь присутні. Наприклад, на перегляді вистави «Дай серцю волю, заведе в неволю», з яким виступала театральна трупа Марка Кропивницького. Саме тоді композитор почув музичний твір у виконанні театрального дуету «За сонцем хмаронька пливе» на слова улюбленого Данилом поета Тараса Шевченка. Автором музичної композиції і одним із виконавців був Марко Кропивницький.

Саме читання Тарасової поезії підштовхнуло композитора до лірико-урочистої музики, яка ще дужче підсилювала емоційний зміст Шевченкової поезії. Марко Кропивницький став першим виконавцем пісні «Реве та стогне Дніпр широкий…».

До речі, у книзі досить повно висвітлюється театральне життя Одеси того часу. Свою любов до Одеси автор передає через описання улюблених Данилом Крижанівським куточків міста. Без перебільшення романтизм та майстерність автора просто-таки беруть за душу. Видатна постать композитора, українця, який постає у книзі Романа Кракалії, змушує нас оглянутися на своє коріння і пишатися Батьківщиною.

По це говорили на презентації і промовці: заступник директора департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації — начальник управління культури, національностей та релігій Ярослава Різникова; редактор газети «Чорноморські новини» Іван Мельник; заслужений художник України Сергій Савченко; художниця, ілюстраторка книги «Дніпрова октава» Лариса Дем’янишина та інші.

Нагадаємо, що Роман Кракалія — заслужений журналіст України, лауреат премії ім. Степана Олійника. Є автором книжок «Три барви Дунаю», «Образ», «Блукаючі острови», «Невизнані герої», «Вернись на Золотий Берег» та інших.

З цими творами, як і з новою книжкою Романа Кракалії «Дніпрова октава», можна познайомитися в бібліотеках міста.

Автор: Лариса БУЛЛО

Пошук:
розширений

Автор
Почему до датчика уровня сахара от Apple еще далеко
По данным Международной федерации диабета (IDF) за 2021 год, от диабета страдают 10,5% людей в возрасте от 20 до 79 лет и половина из них не знает об этом. Согласно прогнозам, к 2045 году этим заболеванием будет болеть на 46% больше — каждый восьмой взрослый или 783 миллиона человек. Эта перспектива пугающая, но не удивительная, учитывая текущую ситуацию

7-9 черв­ня 2024 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбудеться XXIV Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині»
Під егі­дою Мі­ніс­тер­ства культу­ри та ін­фор­ма­цій­ної політи­ки Ук­раї­ни, Одесь­ка на­ціо­наль­на на­у­ко­ва біб­ліо­те­ка, Ук­ра­їнсь­ка асо­ціа­ція ви­дав­ців та кни­го­роз­по­всюд­жу­ва­чів, Дер­жав­на на­у­ко­ва уста­но­ва «Книж­ко­ва па­ла­та Ук­раї­ни іме­ні Іва­на Фе­до­ро­ва» за спри­ян­ня Одесь­кої об­лас­ної дер­жав­ної ад­міністра­ції, Одесь­кої об­лас­ної та Одесь­кої місь­кої рад, Ук­ра­їнсь­ко­го ін­сти­ту­ту кни­ги, Все­ук­ра­їнсь­кої гро­мадсь­кої ор­гані­за­ції «Ук­ра­їнсь­ка біб­ліо­теч­на асо­ціа­ція» та Все­ук­ра­їнсь­кої гро­мадсь­кої ор­га­ні­за­ції «Біб­ліо­по­ліс» про­во­дять Все­ук­ра­їнсь­ку ви­став­ку-фо­рум «Ук­ра­їнсь­ка кни­га на Оде­щині».

Останні моніторинги:
00:00 03.05.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 03.05.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 03.05.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 03.05.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 02.05.2024 / Вечерняя Одесса


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.009