ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Від епідемії стіною не відгородишся
21.07.2011 / Газета: Новий день / № 30 / Тираж: 36600

Європа допомагає Україні приборкати катастрофічне поширення туберкульозу. Хоч держава прагне забезпечити вітчизняну фтизіатрію усім необхідним для своєчасної діагностики та ефективного лікування хворих, втім, існує чимало прогалин, для ліквідації яких у бюджеті елементарно бракує коштів. Про наміри посприяти вирішенню проблеми цими днями публічно заявив Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» на зустрічі з представниками облдержадміністрацій та авторитетними фахівцями фтизіатричної служби. Своїм баченням шляхів подолання епідемії туберкульозу на Херсонщині після наради в столиці поділився заступник начальника управління охорони здоров'я облдержадміністрації Андрій ПАСІКА.

Андрію Володимировичу, на які саме цілі планують асигнувати кошти Глобальний фонд та Фонд Ріната Ахметова в рамках реалізації програми «Зупинимо туберкульоз в Україні»?

—Сьогодні держава в рамках всеукраїнських та регіональних програм на достатньому рівні дбає про діагностику та забезпечення лікування хворих на туберкульоз, зокрема медикаментами. Однак серйозною проблемою залишається придбання сучасного дорогого лабораторного устаткування, лікувального обладнання та безпосередньо навчання фахівців. Тож зазначені фонди зосередяться саме на фінансуванні цих аспектів. Європейські держави налаштовані вкладати колосальні кошти в боротьбу з епідемією в Україні, оскільки близьке сусідство несе величезну загрозу поширення хвороби. Від туберкульозу стіною не відгородишся, тому світова спільнота ладна зробити все, аби поставити надійний заслін між здоровою людиною та хворим.

Хто координуватиме співпрацю фтизі- атрів з фондами на Херсонщині?

Найкомпетентніше володіє обстановкою щодо стану захворюваності та методів боротьби з епідемією головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру Володимир Бу-

рятинський. Хочу підкреслити, що наша область чи не єдина, яка упродовж останніх 5 років налагодила щотижневий моніторинг захворюваності та смертності від туберкульозу.

На Херсонщині удвічі перевищений епідемічний поріг за кількістю хворих на туберкульоз — 102 на 100 тисяч населення. Чому останнім часом тенденція до його стрімкого зниження почала пригальмовувати?

В пік епідемії ми мали 175 хворих на 100 тисяч населення. Зараз нищівного впливу на ефективність лікування завдає ВІЛ-асоційо- ваний туберкульоз. 18% хворих занедужали на таку його форму, яка важко піддається лікуванню, нечутлива до медпрепаратів. Суттєво покращилися діагностика цієї хвороби, методи виявлення на ранніх стадіях. Це примушує активно вивчати досвід українських та зарубіжних колег. Скажімо, донецьких медиків, які успішно працюють над втіленням пілотного проекту реформування галузі, утому числі в сфері протидії туберкульозу. Мене відверто вразив досвід швецьких колег, котрі на порозі 1950-х мали 200 випадків захворювання на 100 тисяч населення і змогли подолати епідемію шляхом нарощування кількості протитуберкульозних лікувальних закладів, своєчасної госпіталізації та ізоляції соціально небезпечних хворих. Внаслідок такої масованої атаки на паличку Коха в деяких європейських країнах давно забули про фтизіатрію як галузь медицини, а отже, там немає потреби навчати фтизіатріє, бо захворюваність обмежується одиничними випадками. Продезінфіковані колишні протитуберкульозні заклади деінде навіть переобладнали на готелі та ресторани, давно забувши про їх первісне призначення.

Свого часу на Херсонщині була достатня кількість протитуберкульозних лікувальних закладів?

—Так, по кілька лікарень на район з відповідним ліжковим фондом. Зараз гостро відчувається проблема перевантаженості спеціалізованих лікарень, низька їх боксованість. Тому ми прагнемо компенсувати реальну потребу в госпіталізації лікуванням деяких хворих в умовах інфекційних лікарень. В процесі реформування медичної галузі, ймовірно, відбудеться вивільнення корпусів деяких медзакпадів, які можна буде перепрофілювати. Сьогодні вкрай не вистачає хоспісних організацій для утримання тяжкохворих та відділень закритого типу для тих, хто не витримує режиму лікування, будучи небезпечним для оточуючих через відкриту форму туберкульозу.

Чи узгоджена законодавчо необхідність примусового лікування таких хворих?

В основному, проблема ізоляції вирішується в судовому порядку до осіб, які є потенційно небезпечними для суспільства через відкриту форму хвороби і відмовляються від добровільного лікування. Набагато простіше узгодити цей процес, коли є розуміння та підтримка родичів. При дотриманні режиму лікування, який є високовартісним і, до того ж, важким для організму, хвории зі стаціонару може бути переведений на контрольоване амбулаторне. Найбільш свідомих пацієнтів заохочують продуктовими пайками, котрі закуповуються за кошти місцевих бюджетів. Найкраще така практика засвоїлася в Генічеському та Новотроїць- кому районах.

Зараз популярно залучати до регулярних профоглядів та флюорографічного обстеження у нестандартний спосіб...

Ми справді співпрацюємо з різними державними управліннями та закладами, аби будь- що змусити максимальну кількість громадян зробити флюорограму. Все це — для блага людей, адже обстеження дозволяє виявити на ранніх стадіях не лише туберкульоз, а й рак. Невипадково 6 пересувних флюорографів постійно курсують селами, де місцеві мешканці зазвичай в останню чергу дбають про своє самопочуття, внаслідок чого часто звертаються по допомогу вже з занедбаними важкими станами хвороби. Знайшли взаєморозуміння в профілактичній роботі з населенням із релігійними організаціями. Флюорографи активно працюють навіть біля виходу з дільниць під час виборів. У загальному підсумку маємо 62,5% обстеженого населення, що значно вище від загальноукраїнського показника. Туберкульоз припинив бути хворобою соціально вразливих верств. І це найжахливіше, що люди благополучні відхрещуються, мовляв, таке може трапитися з ким завгодно, тільки не зі мною чи з членами моєї родини. Я раджу всім краще перестрахуватися і самозаспокоїтися, пройшовши обстеження. Не заради статистики, а заради життя в епіцентрі епідемії, якою є наша область.

Автор: Олена НЕЧИПУРЕНКО

Пошук:
розширений

Автор
Кіберполіціїя: що таке скам, як його розпізнати та захиститись
Щодня українці стають жертвами шахраїв онлайн, втрачаючи особисті дані та кошти. Разом з Кіберполіцією ми пояснюємо, що таке скам, які схеми найпоширеніші та як захиститися від зловмисників в Інтернеті.

Стендап-зірка Лєра Мандзюк у неділю вразить Одесу новою концертною програмою
24 листопада о 18.00 у філармонії подарує всім найвеселіший стендап-концерт, дві години нестримного сміху, море імпровізації і сотні усмішок. «Беріть своїх друзів, близьких і всі приходьте! Бо буде фосо! — у фірмовому закарпатському стилі запрошує Лєра Мандзюк. — Се буде самий чесний стендап із усіх, які я писала і самий смішний з усіх, які ви чули. Нема гарантії, що він буде в ютубі. Тож ваше завдання: купити квитки, покликати друзів, взяти гарний настрій і прийти. Буду рада вас бачити!»

Останні моніторинги:
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 27.10.2011 / Акценти
00:00 27.10.2011 / Акценти


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.027