ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Які ж реальні врожаї!
12.09.2011 / Газета: Вісник Олешшя / № 73-74 / Тираж: 3416

У цьому році район міг би порадіти: намолочено 56,6 тис. тонн зерна за середньої врожайності 28,1 центнера на кожному з 20,1 тис. га. Окремо озима пшениця дала по 29,6 центнера з гектара. І це вважається успіхом, оскільки такого валового збору давненько не було. Трохи більше збирали хіба що за колгоспно-радгоспних часів.

Згідно з офіційними коментарями, картина складається не гірша, ніж по області. Однак за середніми цифрами, як завжди, криється немало деталей. Наші читачі побачили їх на прикладі двох основних виробників зерна — ВАТ «Іскра» та ВАТ імені Латиських стрільців, у яких урожайність ранніх зернових нижча середньорайонного показника і склала відповідно по 21 та 23,5 центнера з гектара. Крім того, їх зацікавила оцінка врожаю Херсонщини Вірою Найдьоновою. Герой України вважає, що Херсонщина зібрала більше 3 млн. тонн ранніх зернових.

На останньому засіданні обласної колегії Віра Найдьонова, директор державного підприємства «Дослідне господарство «Асканійське», Герой України, заявила, що Херсонщина вже цього року зібрала більше З млн. тонн ранніх зернових.

У нас або статистика прихована, або не всі фермери хочуть показувати реальний урожай, щоб не платити податки. Це я можу сказати по врожайності цього року, — сказала В.Найдьонова.

Після виступу Найдьонової до чиновників звернувся перший заступник голови ОДА Вячеслав Білий, акцентуючи увагу на тому, що кожен керівник району повинен під особистий підпис ознайомитися з обсягами посіву озимих культур.

Нам буде дуже соромно, якщо ми не покажемо результати врожаю цього року. Протягом 2-х тижнів ви повинні відпрацювати кожну цифру, -сказав В.Білий.

При цьому начальник головного з агропромислового розвитку Анатолій Носик повідомив, що в наступному році планується зібрати ранніх зернових близько 2,5 млн. тонн.

З головним акціонером Тарасів- ки, головою ВАТ «Іскра» Віктором Нагребецьким поговорити нам не вдалося — він у відпустці, і на момент підготовки цієї публікації, як нам заявили, перебував поза межами району. Тому не вдалося з'ясувати його точку зору з цього приводу. Втім, це зробив начальник управління агропромислового розвитку райдер- жадміністрації Ігор Сьомченко, до якого ми також звернулися за коментарем.

А ось голова ВАТ імені Латиських стрільців Сергій Хомулін уточнив: урожайність ранніх зернових у нього не 23,5 центнера з гектара, як за звітом, а 24.

Якщо навіть так, все одно вона нижче середньорайонного показника.

Як відомо, район відзвітував підсумками жнив одразу ж після їх закінчення. Як вони свідчать, ми це зробили в числі перших. Однак остаточних статданих ще нема. Триває їх обробіток. Чи не виходить, що район з урожайності показав «Потемкинскую деревню»?

Зовсім ні, — заперечує начальник управління агропромислового розвитку Ігор Сьомченко. — Таку врожайність (тобто 28,1 цнт/га ранніх зернових, у т.ч. озимої пшениці — 29,6 цнт.) ми показали, на мові спеціалістів, за «оперативними даними». Тут можуть бути ще розбіжності, скажімо, в розрізі окремих культур, але на загальну площу та валовий збір істотно вплинути це не може.

Інформацію проте, що це можуть бути приховані площі, отже і врожайність, наш співрозмовник впевнено відкинув: «Я такими даними не володію».

Отже, нема підстав сумніватись, що врожайність у районі зовсім не та, яка показана в «оперативних даних», а інша — занижена. Як запевняють керівники статорганів, не чинилося ніякого тиску на товаровиробників і з боку держави чи окремих контролюючих структур.

А щодо списання площ, то, мовляв, усе, що треба було, списали ще до збирання. До того ж, в умовах нинішнього року це зовсім незначні площі.

Тоді чому ж у наших основних виробників зерна врожайність нижча середньорайонного показника?

Ось що з цього приводу говорить начальник управління агропромислового розвитку райдержадмі- ністрації Ігор Сьомченко:

Що стосується «Іскри», то тут дві головні проблеми. Перша — агротехнічна. Нема хороших попередників, внаслідок чого три роки підряд доводиться сіяти пшеницю по пшениці. Виснажена земля відмовляється давати хороші врожаї.

-Але ж, Ігоре Миколайовичу, усі нарікають на те, що нема дешевих матеріальних та кредитних ресурсів. Через це, мовляв, врожай доводиться продавати або на пні, ще до того, як його зібрали — щоб закупити, скажімо, ті ж пально-мастильні матеріали. Зрозуміло й те, що такий урожай коштує набагато дешевше реального.Відносно того, якою буде остаточна врожайність ранніх зернових, ясності поки що нема. Як нема і прямої компенсації держави, скажімо, за гектар посіяної площі, як було раніше. А тому все «досить прозоро».

З іншого боку, спеціалісти стверджують, є ще й прихований резерв — підтримати «справну цифру» району можуть так звані одноосібники, оскільки вони зразу одержують «живу» цифру. Однак, уточнили нам, навколо механізму підрахунку валових зборів та врожайності одноосібників ще тривають дебати — за основу береться середній багаторічний показник по області.

Другою проблемою, яка вплинула на зниження врожайності в тій же «Іскрі», І.Сьомченко назвав погоду, що для крупних товаровиробників звучить не дуже переконливо. Однак такий фактор присутній: посуха, маловоддя.

У свою чергу голова ВАТ імені Латиських стрільців Сергій Хомулін відповів запитанням на запитання: «Якщо в нас — основних виробників зерна — низька врожайність, то звідки ж вона взялась така по району в цілому?»

Безспірно, одержали менше, ніж район, говорить С.Хомулін, одна біда — не окупилися затрати при врожайності 17-18центнерівзгектара. і Атакихплощпорядку400гектарів.

-Алеж, Сергію Михайловичу, при і рівні агротехніки, яку застосовує ВАТ імені Латиських стрільців, коли вносяться добрива, робиться підживлення, про що ІНШІ можуть лише і мріяти, де ж окупність затрат?

У структурі нашого валового збору ранніх зернових питома вага озимого ячменю, який «легший» за озиму пшеницю, мабуть, найбільша, ніж у когось. Далі. Половина орендованих у власників паїв земель — а це фактично 1000 гектарів з 2030 — засівалась по соняшнику. Зазвичай, як попередники, ми використовували чорний пар та площі з-під ріпаку. Однак на цей раз не вийшло...

То звідки ж у району взялась така врожайність, якщо в основних виробників зерна вона на порядок нижча? — переадресували запитання С.Хомуліна начальнику управління агропромислового розвитку І.Сьом- ченку. Ось що він відповів:

До основних виробників зерна, крім ВАТ «Іскр^» та ВАТ імені Латиських стрільців, можна віднести і «Зер- нопродукт», який з площі 1200 га одержав по 30 центнерів ранніх зернових з гектара. Або той же «Райз- Південь» (колишня «Рабуста-Агро»), у якого на поливних землях урожайність ранніх зернових ще вища — по 41 центнеру на кожному з 767 гектарів.

Якщо вірити оперативним даним, то район зібрав 56,5 тисячі тонн ранніх зернових, або в середньому по 28,1 центнера з гектара. У тому числі, озимої пшениці — по 29,6 центнера. А вона, як відомо, становить 80 процентів площ, які підлягали збиранню. Однак у райстаті з'являються інші цифри, підкріплені підписами керівників сільгосппідприємств. І хоча відповідну форму статзвітності здали ще не всі, але дані по основних виробниках зерна все ж є. І тут цифра по врожайності озимої пшениці зовсім інша — 26,6 центнера...

То яка ж реальна врожайність?

Автор: Анатолій ПОЛУФАКІН

Пошук:
розширений

Автор
Кіберполіціїя: що таке скам, як його розпізнати та захиститись
Щодня українці стають жертвами шахраїв онлайн, втрачаючи особисті дані та кошти. Разом з Кіберполіцією ми пояснюємо, що таке скам, які схеми найпоширеніші та як захиститися від зловмисників в Інтернеті.

Стендап-зірка Лєра Мандзюк у неділю вразить Одесу новою концертною програмою
24 листопада о 18.00 у філармонії подарує всім найвеселіший стендап-концерт, дві години нестримного сміху, море імпровізації і сотні усмішок. «Беріть своїх друзів, близьких і всі приходьте! Бо буде фосо! — у фірмовому закарпатському стилі запрошує Лєра Мандзюк. — Се буде самий чесний стендап із усіх, які я писала і самий смішний з усіх, які ви чули. Нема гарантії, що він буде в ютубі. Тож ваше завдання: купити квитки, покликати друзів, взяти гарний настрій і прийти. Буду рада вас бачити!»

Останні моніторинги:
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 27.10.2011 / Акценти
00:00 27.10.2011 / Акценти


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.015