ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Розвиток освіти за роки незалежності
25.07.2011 / Газета: Вісник Олешшя / № 59-60 / Тираж: 3416

За роки побудови нової держави освітня галузь України пройшла достатньо глибокий процес реформування та оновлення, орієнтирами якого, як визначено науковцями, стали національні та європейські цінності, ідея рівного доступу до якісної освіти, зміна пріоритетів в управлінні системою загалом, і конкретними навчальними закладами, зокрема. Озираючись на ті перші спроби самостійності у розв'язанні питань освітньої політики, слід відзначити, що у подальшому, завдяки небайдужості освітянської спільноти, вдалося закласти принципові позиції, які працюватимуть і на майбутнє. Це і багатоваріативність змісту й форм навчання, і оптиміза- ція всіх сфер освіти — дошкільної, загальної середньої, професійно- технічної на створення сучасних умов для розвитку особистісного потенціалу дитини, упровадження нових форм і методів оцінювання навчальних досягнень учнів, у тому числі і введення незалежного зовнішнього оцінювання.

За 20 років в районі не лише збережено мережу всіх навчальних закладів — дошкільні, загальноосвітні, позашкільні, а й опрацьовано оригінальну модель їх співпраці в межах 4 освітніх округів. У цьому в області ми були і залишаємося першими, а за результатами інноваційної науко- во-дослідницької роботи в дитсадках, школах не поступаємося обласному центру та містам обласного підпорядкування. У період з 2005 року Ювілейнівська, Новомаячківсь- ка, Тарасівська, Виноградівська, Брилівська ЗОШІ-ІІІ ступенів, цюру- пинські школи нового типу стали переможцями конкурсу «Школа Херсонщини», цюрупинські міські заклади та Виноградівська ЗОШ увійшли ло складу 100 кращих шкіл України, Цюрупинська спеціалізована школа № 2 та Цюрупинська гімназія вибороли Дипломи «Флагманів освіти і науки України». До речі, і відділ освіти здобув за ці роки Почесні грамоти районного, обласного, всеукраїнського рівнів за здійснення інноваційних підходів в управлінні освітньою галуззю.

За окремими підрахунками на здійснення капітальних і поточних ремонтів навчальних закладів за останнє десятиліття районною владою та місцевими органами самоврядування спрямовано більше 15 млн. гривень. У16 з 23 шкіл (70%) проведено заміну вікон на євро-пакети, реконструйовано 9 котелень («кануло в історію» пічне опалення), відремонтовано 12 спортивних залів, 7 шкільних їдалень, дахи будівель, огорожі; у 4 закладах встановлено пожежну сигналізацію; будівлі міських шкіл знаходяться під охороною (додатково, окрім чергування сторожів). Фактично кожною місцевою радою щорічно виконуються роботи по відновленню або ж зміцненню існуючої бази дошкільних закладів. У результаті тільки за останні 5 років відкрито 12 додаткових груп в ДНЗ, розширено мережу гуртків, секцій у позашкільних закладах, досягнуто 100% фінансування варіативної частини робочого навчального плану. А це нові робочі місця, зменшення кількості педагогів, що працюють з неповним навантаженням. Так, наприклад, аналізом попереднього педагогічного навантаження вчителя на 2011/2012 н.р. встановлено, що близько 19% з них працюватимуть навіть з перевищенням годин тарифікаційної ставки, й, у порівнянні з 2007 роком, у півтора раза зменшилася кількість педагогів, що працюватимуть з навантаженням 10-16 годин. До речі, нарешті погашені борги попередніх років за комунальні витрати та згідно зі ст.57 Закону України «Про освіту»; педагогічним працівникам у повному обсязі виплачується одноразова щорічна грошова винагорода та преміальні, а також здійснюється нарахування відповідних доплат і надбавок.

Окремо хочеться сказати про інформатизацію освітньої галузі. Завжди пам'ятатиму, як Різдво 2000 року тоді ще Цюрупинська загальноосвітня школа № 2 зустріла з Інтер- нетом; це був третій заклад в області, який набрався духу «заявити» своїми справами на весь світ. Сьогодні до світової мережі підключені всі заклади загальної середньої та позашкільної освіти, в постійному режимі працює електронна пошта, щорічно відділом освіти проводиться конкурс шкільних веб-сайтів. Можливості впроваджених нових інформаційних технологій сприяють оптимізації роботи шкільних секретарів, бібліотекарів, психологів, керівників закладів.

Пам'ятаємо ми і про здоров'я наших дітей, і саме заради організації якісного харчування з 2006 по 2009 рік вжили заходів щодо відкриття шкільних їдалень, що утримуються місцевим бюджетом, а не орендарем. Прихильників було в мене небагато, але тепер і кожен керівник закладу, і батьки усвідомлюють цінність цього управлінського рішення. Ми чи не єдиний район в області, який постійно виконує на 100% норми харчування. Дякуючи (це якраз той момент) спеціалістам районної CEC (бо не лише карали, а ще й підказували), проведено заміну технічного обладнання харчоблоків, вивчено спільно з центром зайнятості шкільних кухарів, за підтримки головного лікаря районного лікарні — медсестер, і сьогодні працює система дитячого харчування, яку вивчають колеги з інших районів.

Не обходимо увагою дітей, які мають особливості психофізичного розвитку: діти-інвапіди, діти з вадами мовлення, затримкою психічного розвитку, діти, що перебувають на диспансерному обліку, навчаючи їх за корекційними програмами, залуча- ючидо дитячої громади. Нам вдалося повернути до навчання в рідному селі всіх дітей, які колись мусили навчатися в інтернатах, допоміжних школах, залишаючись без дороцін- ного — материнської опіки, тепла родини. Багато в чому у цій справі нам допомагають районна служба у справах дітей, інспекція, центр соціальних служб, інші громадські організації.

Мудрим і своєчасним було рішення районної влади в 2008 році про виділення ставки для відкриття у відділі освіти посади завідувача районною психолого-медико-педагогічною службою, яка за ці роки зміцніла і в кадровому, і в процесуальному плані. Розпочали 2 етап впровадження форм інклюзивної освіти в довкіллі. Першими нас в цьому пітримали Цюрупинська міська, Новомаячківська селищна, Великокопанівська та Виноградівськасільські ради, які сприяють введенню посад психологів, логопедів, відкриттю логопедичних груп і груп компенсуючого типу.

Особливою складовою освіти району є впровадження громадсько- державницького управління закладами. У цьому сенсі пригадується травень 2007 року, коли у с.Виноградо- ве, у рамках Дня освіти району ми провели перший Громадський форум, участь в якому взяли голови місцевих органів самоврядування, депутати всіх рівнів, керівники підприємств АПК, державних і недержавних установ. Ухвала про співпрацю, яку ми там прийняли, діє й досі.

Підбиваючи підсумки чергового десятиліття, ми живемо думками про перспективу, про що буде йти мова з працівниками закладів — на серпневій конференції, настановних педагогічних радах, з учнями — на Першому уроці в День Знань. Пріоритетні напрямки розвитку освіти до 2017 року вже закладені в 9 діючих освітніх програмах, які, упевнені, будуть успішно реалізовані за підтримки районної державної адміністрації, районної ради та за умов плідної взаємодії відділу освіти, керівників закладів і органів місцевого самоврядування.

Автор: Людмила НАЗАРЕНКО, начальник відділу освіти районної державної адміністрації

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 27.10.2011 / Акценти
00:00 27.10.2011 / Акценти


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.015