ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




ДОБРОСУСІДСТВО
25.01.2010 / Газета: Трудова слава / № 3 / Тираж: 4714

Правду кажуть, не вибирай будинок — вибирай сусідів. Якщо законфліктуєте із сусідами — упродовж всього життя матимете поруч ворогів, котрі отруюватимуть ваше буття. Сварки та ворожнеча виникають з різних причин. Та найпоширеніша з них — давня-прадавня — земля. Хоча й існують чимало інших.

Натомість, якщо сусіди товаришують — кращих помічників годі й шукати. Вони ділять радість і горе, вдень і вночі поспішають на допомогу. Словом, добрі сусіди — хороші друзі.

Під вікнами хрюкають свині

Досліджуючи тему, я розмовляла з багатьма людьми, котрі скаржилися на сусідів. Ось лише кілька «картинок із натури». Будинок новотройчан К. за метр від сусідської огорожі. Саме понад цією огорожею їхні сусіди висадили полуницю (таку, що тричі за сезон родить) і з весни до осені щодня щедро поливали її, бо не тільки самі ласували солодкими ягодами — торгували ними на ринку: донька — студентка, гроші потрібні. Іноді удосвіта кидали шланг на грядку, а вимикали воду по обіді. Сім'я К. нарікала: вода-ллється під фундамент їхнього будинку, стіни мокріють. Та сусіди не зважали, мовляв, у своєму дворі маємо право робити все, що заманеться. Зрештою, голова сім'ї 1С, якось напідпитку повернувшись із дня народження кума, вночі переліз через огорожу й вирвав полуницю до кущика... Уже п'ятий рік вони не розмовляють.

Сусіди моїх знайомих у такій же близькості до їхнього будинку тримають у загорожі гусей. Найприкріше, що вікна спальні виходять саме на «гусяче царство». Улітку, кажуть знайомі, коли через спеку й задуху із зачиненими вікнами спати неможливо, «аромати» гусячого посліду аж дух перехоплюють. Удосвіта довгошиє птаство прокидається й починає ґелґотати так, що вже не до сну.. Консенсусу обидві сторони поки що не досягли.

Іще одна моя знайома розповідала, що сусідське дерево, висаджене понад 20 років тому на небезпечній відстані від заднвої стіни її будинку, тепер корінням піднімає фундамент хати. А її город із прямокутного за кілька років перетворився на клиноподібний: щовесни сусіди зміщують межу, звісно, на свою користь. Жінка неконфліктна, не хоче нерви псувати й наживати собі ворогів, та її терпець вже уривається.

Між тим, існують санітарні норми та правила, згідно з якими тримати худобу та птицю від оселі сусідів можна не ближче ніж на 12-20 метрів; дерева саджати — 4-6 метрів.

... В одному селі дружина випадково дізналася, що чоловік два роки навідувався до одинокої сусідки, яку вважала подругою. Після викриття й гучної сварки сусідка виїхала, та шлюб все одно не втримався. В іншому — сусід-пияка щодня запрошував на чарчину сусіда, бо самому пити було нудно. А посварилися їхні дружини: одна дорікала другій, що той «споює її чоловіка. Чоловіки таки спилися...

Подібних історій можна розповісти чимало. Багато знає їх і Тетяна Серафимівна Буйна — спеціаліст із житлових питань Новотроїцької селищної ради. Саме у неї акумулюються всі скарги, які пишуть сусіди на сусідів, коли самі вже не можуть розв'язати конфлікт і апелюють до представників місцевої влади та депутатів. Тоді комісія у складі кількох представників селищної ради, яку вона очолює, йдуть «на місце» і вислуховують претензії сторін. Ось витяг з однієї зареєстрованої скарги: «Прошу вас навести порядок із моїми сусідами по вул. Леніна, які за півтора метра від мого будинку під самими вікнами тримають поросят». Коли комісія прибула за адресою, поросят у хліві вже не було, їх переселили у другий кінець двору. Сусіди порозумілися, що радує. Та буває такого наслухаєшся, каже Тетяна Серафимівна, — вуха в'януть! Була свідком, як дві бабусі-сусідки, котрим уже за 80, лаючись, тицяли дулі й плювали одна на одну. Сором та й годі!

Минулого року до Новотроїцької селищної ради надійшло 20 скарг, які засвідчили сусідську неприязнь. А в 2008 році їх було вдвічі більше — 44. Ні, на жаль, ворогувати сусіди менше не стали, констатує спеціаліст, просто дехто воліє скаржитися у райраду чи райдержадміністрацію, вважаючи, що там винних покарають швидше й жорсткіше, не знаючи при цьому, що подібні скарги все одно «відписуються» на розгляд у селищну раду. Тож вирішення конфліктів таким чином лише затягується, доки папірці «курсують» з однієї споруди в іншу.

Та все ж, стверджує Тетяна Серафимівна, найбільше непорозумінь між сусідами виникає через земельну межу. Іноді складається враження, що за 20 сантиметрів землі люди готові оголосити одне одному війну. Ще кілька років тому, отримавши скаргу щодо спірної межі, працівни-1 ки селищної ради брали із собою сажень (дерев'яний землемір) і йшли встановлювати за його допомогою справедливість. Але тепер рада не має таких повноважень. Згідно зі статтею 118 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про землеустрій», розробниками документів із землеустрою є юридичні та фізичні особи, які отримали відповідні ліцензії. У нашому районі — це фірми «Альянс» і «Контакт». Вони і обмір проведуть, і технічну документацію та схему виготовлять, оформлять, державний акт, який і є головним земельним документом кожного власника землі. Якщо ж їх послуги (до речі, недешеві) не задовольнять скаржників, то сусіди-опоненти можуть звернутися до суду.

Нерідко у суперечки сусідів доводиться втручатися міліції. Зокрема у ті, що переростають у нецензурну лайку з прокльонами та бійками (це коли усні аргументи вже закінчуються). Ветеран міліцейської справи новотройчанин Володимир Захарович Трегуб стверджує, що за його багаторічну службу таких випадків — не перелічити. Та навіть його здивувала історія, яка трапилася минулої осені у Двійному. Три собаки загризли понад два десятки каченят сусідів. Ті почали вимагати компенсацію у власників чотирилапих «хижаків», проте так і не дочекалися. Тоді, добре знаючи «в обличчя» сусідське теля, вилучили його зі стада, коли поверталося з пасовиська і взяли в заручники! їхні вимоги до сусідів були прості: ви нам гроші за каченят — ми вам теля. Справа дійшла до міліції. Що ж, і таке буває...

Зона конфлікту — квартира

Ще складніші стосунки іноді виникають між сусідами — власниками квартир. Тут життя й побут різних за віком і характером людей та родин розділяють не огорожі й подвір'я, а лише добить тонкі стіни. Тут і причини конфліктів інші: затоплення, шум, порядок на сходових майданчиках.

Затоплення хоча б раз у житті пережили всі мешканці квартир, над якими розташовані поверхи. Інколи воно буває незначним: кілька мокрих плям на стелі залишиться. Іноді через неуважних сусідів «згори» в нижній квартирі все плаває. Збитки несуть обидві сторони, та відповідати за недбалість мають винні. Найперше, радять експерти із житлових питань, «затоплювачам» слід спробувати залагодити конфлікт «полюбовно»: домовитися із потерпілими про суму відшкодування збитків. Зійшлися на ціні — можна вважати затоплення не було. Та відомі випадки, коли сусіди, на котрих пролився несподіваний «дощ» у квартирі, гилять астрономічну суму, мовляв, вода зі стелі зіпсувала не тільки ремонт, а й побутову техніку, яка коштує стільки-то. І погрожують звернутися до суду. Насправді, телевізор, якому понад 20 років, поламаний давно, холодильник працював зі збоями... Але як це довести сусідам, на яких хочуть «повісити всіх собак», адже затоплення таки було? Що ж, нехай потерпілі звертаються до суду. Проте для цього усі їхні матеріальні претензії повинні бути підтверджені документально. Для суду їм знадобиться акт про затоплення квартири, складений комісією житлового підприємства і акт оцінки збитків, складений фахівцями. Напевне, сума в акті оцінки буде значно меншою тієї, яку вимагають сусіди. До суду їм нічого виплачувати не варто, доки не буде підтверджений реальний розмір збитків. Якщо ж сусіди, зрозумівши безнадійність своїх намірів, погодяться розійтися мирно й зійдуться на меншій компенсації, не зайве взяти розписку, що такого-то числа ними отримана певна сума і претензій більше вони не мають. Якщо ж «затоплені вимагають цілком справедливу суму за збитки, а винуватці-сусіди взагалі відмовляються платити — також звертайтеся до суду. Схема ідентична. Без компенсації потерпілі не залишаться.

Та бувають випадки, коли збитки значні, а спитати за них немає з кого. Так, минулого року в одній із квартир у п'ятиповерхівці Ново-троїцького від непогашеної свічки вночі спалахнула пожежа. Квартира, розташована на третьому поверсі, вигоріла вщент. Пожежні щедро поливали полум'я водою, аби якнайскоріше приборкати його, вода діставала до першого поверху. Словом, постраждав увесь під’їзд. А з кого вимагати гроші на ремонт, якщо люди й самі залишилися у згорілій квартирі? Добре, хоч живі залишилися... Тож усім власникам квартир слід пам'ятати, що від їхньої поведінки залежить не тільки спокій сусідів, а й людське життя. Тим паче, коли у кожній квартирі — газовий балон, що суперечить будь-яким нормам, та саморобні системи опалення, бо централізованого давно немає. Уважно слідкуйте за побутовими приладами, водою, вогнем і т.д.!

Часто мешканці квартир (особливо одинокі пенсіонери) скаржаться, що сусіди шумлять, пізно лягають чи рано встають, сваряться, стукають-грюкають, дітлахи тупочуть тощо. Закон з цього приводу каже: якщо ви не порушуєте шумових норм, ваші дії не завдають шкоди життю чи здоров'ю оточуючих, а також не загрожують їхньому майну — можете не звертати уваги на дрібні претензії. Однак, усе має бути «в межах». Згідно зі ст.24 Закону України «Про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення», заборонені голосні крики, спів, програвання музики та інший шум із 22.00 до 8.00, а ремонтні роботи — з 21.00 до 8.00. До речі, замовник ремонту повинен попередити усіх сусідів про його початок та закінчення. У разі порушення зазначених норм на винних чекає штраф у розмірі від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Нерідко господарі пускають у свої квартири квартирантів, а ті поводяться нахабно, не рахуються із сусідами, вважаючи, що «за все заплачено». Якщо квартиранти, як кажуть, «не дають жити», скористайтеся статтею 24 наведеного вище Закону, викликавши представників правопорядку. І «для профілактики» напишіть заяву до податкової, укажіть факт здавання квартири сусідом у найм. Вірогідно, власник квартири не укладав договір оренди із квартирантами й не платить податки з доходу. Повірте, податківців це зацікавить...

Закон сприяє і боротьбі з курцями у під'їздах, адже саме на сходових майданчиках часто-густо палять компанії молоді чи затяті курці-чоловіки по 10 разів на день вибігають туди «на побачення» із цигаркою. Натомість тютюновий дим може проникати у квартири сусідів, завдаючи їм незручностей. Стаття 13 ЗУ «Про заходи щодо попередження та використання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на населення» забороняє паління в громадських місцях, до яких відносяться й під'їзди. Ст.175-1 Адмінкодексу передбачає за це штраф, який дорівнює 1 -5 неоподатковуваних мінімумів. Скласти протокол про правопорушення може дільничний чи викликаний наряд міліції. Але спочатку спробуйте ввічливо попросити курців вийти з цигаркою на вулицю.

І взагалі, більшість неприємних ситуацій можна вирішити, звернувшись до закону. Та набагато краще уникати конфліктів із сусідами, а якщо вже виникли — залагоджувати їх мирно, без образ, скарг та судів. Словом, бути добрими сусідами, як оці дві жінки.

Добрі сусіди

Жанна Лавренко та Любов Лесковець дружать відтоді, як стали сусідами (знімок на 1-й стор.). П'ятирічна донька Люби Ангеліна також дружить з бабусею-сусідкою. Отже, можна вважати, товаришують три покоління сусідів. Жанна Євтіївна часто забавляє дівчинку, коли мамі Любі треба кудись терміново піти чи встигнути багато зробити. Ангеліна залюбки читає бабусі вірші, розповідає новини. А та пригощає малу смачненьким, розповідає їй казки.

Жанна Євтіївна каже, що про кращих сусідів, ніж Лесковці, годі й мріяти. Оскільки вона — інвалід, ходить з милицями, часто потребує підтримки й допомоги. Її син і невістка цілий день працюють, а буває ж, що допомога потрібна раптово (підняти щось чи переставити). Тоді телефонує Любі: «Якщо не зайнята, прийди, будь ласка». Люба прибігає за першим покликом. І також намагається пригостити старшу сусідку печивом, фруктами, консервацією. Вони вітають одна одну зі святами, днями народження, діляться досвідом, порадами.

На щастя, таких прикладів справжнього добросусідства не менше, ніж свідчень ворожнечі. Спробуйте по-справжньому потоваришувати із своїми сусідами — й матимете поруч надійних вірних друзів та помічників.

Автор: Олена ОЛІЙНИК

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 27.10.2011 / Акценти
00:00 27.10.2011 / Акценти


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.013