ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




На той світ через… зачинені ворота, або чому для покійників буває закритим вхід на кладовище
01.02.2010 / Газета: Трудова слава / № 4 / Тираж: 4714

ТЯЖКА ВТРАТА — ВЕЛИКІ ВИТРАТИ

Мешканці Новотроїцького, яким довелося ховати своїх рідних, активно скаржаться на ті проблеми, що виникають при цьому. По-перше, великі матеріальні витрати(зазвичай, більш як у тисячу гривень). А ще викопування могили за неофіційними розцінками коштує від 400 до 900 гривень, офіційно — 323-414 грн. Плюс поминальний обід та витрати на транспорт.

По-друге, безлад, який має місце на селищному кладовищі. Ті, хто залишав місце для родинних поховань, часом виявляють їх зайнятими чужими людьми. Облаштовані могильними спорудами поховання безцеремонно засипаються землею, що її вивертають під час копання сусідньої ями. Трапляються і «підселення» покійників до уже зайнятих могил тощо.

Час від часу до редакції надходять скарги на вандалів, які руйнують пам'ятники, крадуть металеві огорожі, дерев'яні столи та лавки. Винуватців міліція знаходить рідко. І лише в тому разі, коли йдеться про значні збитки. Крадіїв же, що спокушаються квітами та вінками, навіть не шукають.

ДЕ МІСЦЕВА ВЛАДА?

Організацією діяльності в галузі поховання померлих, згідно із Законом України «Про поховання та похоронну справу», займаються органи місцевого самоврядування. Саме вони серед іншого контролюють виділення місць на кладовищах, їх утримання в належному санітарному стані тощо.

За законом особа, яка зобов'язалася поховати померлого, звертається з лікарським свідоцтвом про смерть чи іншим документом, що підтверджує законність її дій, до сільського голови або ритуальної служби для укладення договору-за-мовлення для організації та проведення поховання. Місце на кладовищі виділяється безкоштовно. За бажанням родичів для поховання двох чи більше померлих безоплатно виділяється місце для родинних поховань. Спеціалізоване комунальне підприємство (а в разі його відсутності — виконавчий орган сільської, селищної, міської рад) робить відповідний запис у книзі реєстрації поховань та перепоховань померлих. Туди, зокрема, вносять прізвище, ім'я та по батькові померлого, дату та місце захоронения, причину смерті, особисті дані того, хто виконує останню волю. Громадянину, який здійснив поховання, видається свідоцтво, що дає право на встановлення намогильної споруди та іншого облаштування могили.

Встановлені намогильні споруди, склепи реєструються спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності — виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) у книзі обліку намогильних споруд. Забороняється здійснювати поховання інших померлих (підпоховання), встановлення намогильної споруди, склепу без згоди користувача місця поховання (користувача місця родинного поховання).

Це — по Закону. Насправді все не так. На скарги жителів райцентру щодо безладу в організації ритуальних послуг місцева влада реагує кволо. На Новотроїцькому кладовищі жодної реєстрації поховань чи перепоховань не ведеться. Не вдалося знайти серед працівників селищної ради й спеціаліста, який би займався питанням реалізації останнього права громадян.

ХТО ЗАЧИНИВ ВОРОТА?

Наглядач за Новотроїцьким кладовищем Людмила Сініцина стверджує, що ворота там ніколи не зачиняються на замок. їх запирають тільки на засувку. Люди, яким довелося передавати покійника через ворота, розповідають про протилежне, І це не один свідок.

- Невже б ми засувку не відчинили, щоб належно провести в останній путь дорогу для нас людину? — ставлять вони запитання, як аргумент.

Працівники селищної ради, до яких звернулися обурені родичі померлого, суттю справи не перейнялися. Заступник селищного голови Сергій Бондарчук пояснив це тим, що скаржники не залишили письмової заяви про жахливий випадок. Тому задовольнилися усним запереченням наглядачки кладовища.

Не хоче поки що чути про ведення реєстру поховань та наведення порядку на існуючому Новотроїцькому цвинтарі й селищний голова Василь Мельник. Він стверджує, що облаштування місця для захоронень з прокладанням доріжок, проведенням світла та води тощо стане можливим тільки на новому кладовищі. За його підрахунками, це коштуватиме більш як півмільйона гривень. Таких грошей селищна казна не має, тож сподіваються на державну допомогу.

Неважко порахувати, що для розміщення могил у ряди й розмічення між ними проходів потрібно кілька десятків кілочків та кілька годин робочого часу. Визначення схеми, за якою розташовуватимуться поховання, безперечно, додасть порядку кладовищу.

ХОВАЮТЬ, НЕ ПИТАЮЧИ

Серед причин, чому кладовище виявилося зачиненим для покійника, наглядачка Людмила Сініцина називає неповідомлення родичами про дату й час поховання. Вона стверджує, що цей випадок непоодинокий. Але ж проводити захоронения без його реєстрації є незаконним!

Родичі покійного говорять, що закон не порушували. Про час та дату поховання наглядачка кладовища була попереджена. У неї також брали рушники, щоб опустити домовину, молоток та цвяхи. І висувають свою версію «зачинених воріт» — вони відмовилися користуватися послугами бригади, що складається, як стверджують люди, з родичів наглядачки. За викопування могильної ями вони запросили 900 гривень.

Людмила Сініцина відхиляє цю версію. Але не заперечує, що має на прикметі людей, готових викопати могилу. Суми, які вони за це беруть, називає від 300 гривень.

Єдине комунальне підприємство, яке надає ритуальні послуги у райцентрі, — «Новотроїцькводоканал». За його розцінками копання могили вручну коштує 414 гривень, екскаватором — 323 грн. Проте у зимовий час послуга «ручного» копання не надається. Тож, якщо потрібно провести захоронения між могилами в місцях родинних поховань, треба звертатися до найманої бригади. Це, на думку людей, і породжує багато проблем у стосунках із наглядачкою кладовища. Адже, якщо могилу викопають родичі або знайомі померлого, на цвинтар, можливо, доведеться пробиратися через зачинені ворота...

Автор: Людмила АРТЮШОК

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 27.10.2011 / Акценти
00:00 27.10.2011 / Акценти


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.014