ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Сорт і насіння — найефективніші засоби інтенсифікації
22.03.2010 / Газета: Рідний край / № 12 / Тираж: 1147

Розглядаючи програму «Зерно-2010», необхідно зазначити, що насамперед належить уважно проаналізувати результати минулого року. А вони цікаві і повчальні.

У торішньому врожаєві фактор сорту та високоякісного насіння відіграв вирішальну роль. Отже, сорт і насіння стають найефективнішим інструментом інтенсифікації сільськогосподарського виробництва, особливо в нинішніх умовах.

Слід зазначити, що на ринку насіння з'являється дедалі більше крупних споживачів, потужних об'єднань, що мають значні земельні та фінансові ресурси і зовсім по-новому розглядають питання сортозаміни та сортооновлення. Для них головний інтерес полягає не тільки в доброму насінні, але й в насінні нового, врожайнішого сорту, з комплексом позитивних господарських цінних ознак. Адже і розробками вчених, і досвідом кращих сільгоспвиробників доведено: новий сорт із нетривалим періодом використання у виробництві дає найвищий приріст урожайності. Якщо сорт має короткий період сортозаміни, всього 1,4 року, приріст врожайності в середньому за рік на кожному гектарі становить 6,9 центнера. Якщо ж період сортозаміни 18,2 року — приріст урожайності не досягне й центнера (лише 0,8 ц/га). Отже, чим менша тривалість використання сорту, тим ефективніша і повніша його віддача.

З огляду на це приємно зазначити, що торік помітно зросла частка прискореної сортозаміни озимої пшениці, озимого і ярого ячменю, інших культур. Кожний господарник, суб'єкт насінництва, враховуючи свої матеріальні, економічні та інші можливості, має створити сорту належні умови вирощування: попередник, добрива, захист посівів від шкідників і хвороб. При цьому він має право вибору користування тим чи іншим сортом. А сортів для цього сьогодні достатньо. Для засіву із ярового ячменю найбільш популярними та рейтинговими є сорти Вакула, Геліос, Командор, Енеи, Сталкер, Галактик, Адапт, Гетьман, Південний, Чудовий, Чарівний, Водограй. Кількість насіння цих сортів для продажу щорічно зростає на 10-15%.

Слід наголосити, що, купуючи насіння, кожен спеціаліст-господарник обов'язково повинен знати максимум інформації про суб'єкт насінництва, що торгує насінням. При цьому слід переконатися, що він атестований, занесений до Реєстру виробників насіння, має відповідну базу для виробництва насіння і реалізує його з відповідними сортовими документами.

Повинно стати нормою: насіння вищих репродукцій (Сертифіковане), оригінальне (Добазове) та еліту і супереліту (Базове) всі суб'єкти з насінництва мають купувати в оригінаторів, авторів сортів за ліцензійними договорами. Бо тільки автор сорту знає особливості його господарськи цінних ознак, за якими спостерігає у процесі організації робіт з первинного насінництва. Тільки завдяки роботі селекціонера, регулярному оновленню насіння через його первинні ланки в сорті зберігаються його кращі показники, за яких сорт районований. За інших обставин перекупники насіння, оптовики ніколи таких гарантій не можуть дати. І це підтверджено у дослідах з ґрунтового контролю посівів.

За сортовою чистотою найкраще насіння, одержане селекціонером з розсадників розмноження. З роками репродукування відбувається механічне та біологічне засмічення, спостерігається розщеплення у гетерогенних сортів, мутації, накопичуються збудники захворювання.

Обсяг реалізації насіння кожним суб'єктом насінництва визначається багатьма факторами: популярністю, рейтингом сортів та гібридів, посівними якостями та урожайними властивостями насіння, кон'юнктурою ринку тощо.

На календарі початок весни. Незабаром розпал гарячих польових робіт по всій країні — від півдня до півночі. У народі кажуть: ніколи угору поглянути. 1 слушна порада, вчасна практична допомога потрібні сьогодні сівачам. Думається, вони стануть у нагоді тим, кому адресуються. Принаймні, хотілося б сподіватися на це. Отже, хай щастить вам, хлібороби!

Автор: О. БОГАЧ, начальник районної державної насіннєвої інспекції

Пошук:
розширений

Автор
Кіберполіціїя: що таке скам, як його розпізнати та захиститись
Щодня українці стають жертвами шахраїв онлайн, втрачаючи особисті дані та кошти. Разом з Кіберполіцією ми пояснюємо, що таке скам, які схеми найпоширеніші та як захиститися від зловмисників в Інтернеті.

Як дівчатам захистити себе онлайн: стартує освітня програма з кібербезпеки
STEM is FEM запускає навчальну програму «Кібербезпека для дівчат: можливості й професія». Протягом грудня 2024 — березня 2025 року учениці старших класів та студентки дізнаються, як захистити себе в діджиталі та будувати кар’єру у сфері кібербезпеки.

Останні моніторинги:
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 27.10.2011 / Акценти
00:00 27.10.2011 / Акценти


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.022