ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Позика — допомога чи капкан?
02.07.2010 / Газета: Херсон Маркет плюс / № 26 / Тираж: 20000

Антимонопольний комітет застерігає: будьте уважними при укладанні договорів позики грошей

На ринку кредитування банківськими установами затишшя. Натомість рекламний простір заполонили оголошення про надання позик та ще й майже на казкових умовах. Приміром, щоб отримати суму до 400 тисяч гривень під незначні відсотки на придбання будь-чого, з терміном виплати 15 років, треба мати при собі лише паспорт та ідентифікаційний код. І — ніякої довідки про доходи. До того ж оформити все можна буквально за 15 хвилин. Побачивши таку рекламу, люди вважають, що це просто унікальна можливість вирішити свої фінансові проблеми. Та чи так це насправді?

- Мене особисто подібні пропозиції, меншою мірою, дивують, — говорить голова Херсонського територіального відділення Антимонопольного Комітету України Тетяна Мануйленко. — Дуже мало все це схоже на правду. Коли ми зателефонували за одним із таких оголошень, детальну інформацію телефоном нам не надали. Відмовою відповіли і на прохання взяти копію договору, щоб, приміром, проконсультуватися з юристом. Натомість дуже запрошували прийти до офісу і вирішити всі питання на місці… Дуже підозріло.

Та, виявляється, не всі такі пильні. Міністерство внутрішніх справ України передало Антимонопольному Комітету ряд звернень громадян, які вже «попалися на вудочку». Йшлося про Житомирське ПП «Капітолій». За цими зверненнями АМКУ провів розслідування. З’ясувалося, що дане підприємство вводило в оману громадян при наданні позик. За якою ж схемою діяли «підприємці»?

- Бажаючі отримати гроші на таких умовах зобов’язані були підписати договір, — розповіла Тетяна Мануйленко, — а документ цей досить об’ємний, надрукований мілким шрифтом і складений таким чином, що зрозуміти його зміст людині, яка не має спеціальної освіти, дуже важко. Насправді ж, умови договору прописані так, що при його розірванні отримати внесені кошти людина вже не зможе.

Про які внесені кошти йде мова, адже людина, навпаки, прийшла позичити гроші? А ось тут і починається саме цікаве. Підписавши договір, ви стаєте учасником однієї з програм. До речі, не в усіх, але в деяких рекламних оголошеннях вказано: «одна з програм», або «придбання в групах». Навряд чи хто розуміє, що це означає, та й розгледіти напис майже не можливо (на відміну від слова «позика», написаного великими буквами яскравого кольору, ця інформація, яка й є суттю справи, надрукована майже непомітним мілким шрифтом і десь збоку). Так ось, участь у програмі й передбачає сплату одноразових реєстраційного та адміністративного внесків. Окрім цього, існує ще й щомісячний платіж. І йдеться про чималі суми. Приміром, якщо ви хочете позичити 200 тисяч, лише реєстраційний внесок складає 7,2% від суми позики. Рахуйте — 14 тисяч. А щомісячний платіж — 1,68% (3360грн.). Все це треба сплатити до того, як начебто ви зможете отримати позику. Ось на таких умовах ПП «Капітолій» і укладав договори.

- Грошей для надання позики Житомирське ПП «Капітолій» не мало, воно лише виконувало функції адміністратора, — каже Тетяна Мануйленко. — Як сказано в договорі, «адміністрування — це скерування розпорядженням коштами у групах, предметом якого є ведення від імені і за рахунок фізичної особи, яка хоче отримати позику, певних юридичних дій, спрямованих на придбання товару, або надання відповідної суми грошей.

Погодьтеся, зрозуміти важкувато. Виходить, що людина доручає «комусь», щоб цей «хтось» домовився з «кимось» про потрібну їй суму грошей. Та ще й платить за ці «послуги». Питання: навіщо і кому потрібне це посередництво?

А все просто й до болю знайомо. Із декількох учасників програми підприємство створювало групу. Із сплачених ними внесків формувався фонд групи, який потім і використовувався для надання позики. Право на отримання грошей учасник групи матиме лише після того, як у фонді групи буде достатня сума грошей. Зрозуміло, що на всіх цих коштів не вистачить. А ось, хто саме стане щасливим володарем позики, вирішує підприємство. Тож, про термін від укладення договору до отримання позики можна лише здогадуватися, утім безперечно одне — він буде досить тривалим.

Потрапивши в таку ситуацію, розумієш, що реальність далека від обіцянок. Хочеться, все покинути й від усього відмовитися. Будь ласка, але ж в тому й суть, що чималі кошти, які ви вже сплатили підприємству, вам ніхто не поверне. І це обумовлено договором. Нічого не нагадує подібна схема? Правильно. Здається, часи Мавроді та його «славнозвісного» МММ повернулися. А, можливо, нікуди й не йшли…

- Поки що йдеться конкретно про Житомиирське ПП «Капітолій», — наголошує Тетяна Мануйленко. — Дії цього підприємства визнані такими, що вводять в оману споживачів і є недобросовісною конкуренцією. Досвід наших житомирських колег дає нам усі підстави також зайнятися цією проблемою. Розслідування лише почалося. Тож зараз офіційної заяви про наявність подібних фірм на Херсонщині ми не робимо. Але й гарантувати, що такі ділки не «працюють» і в нашому регіоні, також не можемо. Тому поки що хочу попередити херсонців: будьте уважними при укладанні договорів позики грошей, бо коли ви підпишете документ, який в результаті матиме купу підводних каменів, тоді нашому відомству буде важко вам допомогти.

Проблема ще й в тому, що діяльність подібних компаній не регулюється діючим законодавством України та не контролюється державними органами. Як свідчать дослідження територіальних відділень АМКУ, подібні порушення мають системний характер. Антимонопольний Комітет вже звернувся до Кабміну з ініціативою внести зміни у відповідні закони та нормативні акти, які б врегулювали ці види діяльності.

А поки що, пам’ятайте, що позика, яка здається вам реальним виходом із скрутної ситуації, може обернутися фінансовим капканом.

Автор: Олена Рєзніченко

Пошук:
розширений

Автор
Кіберполіціїя: що таке скам, як його розпізнати та захиститись
Щодня українці стають жертвами шахраїв онлайн, втрачаючи особисті дані та кошти. Разом з Кіберполіцією ми пояснюємо, що таке скам, які схеми найпоширеніші та як захиститися від зловмисників в Інтернеті.

Як дівчатам захистити себе онлайн: стартує освітня програма з кібербезпеки
STEM is FEM запускає навчальну програму «Кібербезпека для дівчат: можливості й професія». Протягом грудня 2024 — березня 2025 року учениці старших класів та студентки дізнаються, як захистити себе в діджиталі та будувати кар’єру у сфері кібербезпеки.

Останні моніторинги:
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 27.10.2011 / Акценти
00:00 27.10.2011 / Акценти


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.029