ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Страждання заради науки
22.07.2010 / Газета: Новий день / № 30 / Тираж: 36600

Попри нестерпну літню спеку, біля входу до приймальних комісій вищих навчальних закладів нескінченно довгі черги — у розпалі вступна кампанія-2010. Абітурієнти обурюються: аби подати документи та зареєструватися, необхідно вистояти мало не цілий день.

При вході до приймальної комісії Херсонського національного технічного університету, куди вже на другий день вступної кампанії завітав кореспондент, ще з 7-ї ранку вишикувалася черга у кілька тисяч людей. Причому абітурієнтів з них—не більше третини. У відповідальному життєвому кроці кожного зі вступників, як правило, підтримують батьки, старші брати та сестри і навіть літні бабусі.

У першої ж зустрічної дівчини запитую, як довго чекає прийому?

—Другий день, — засмучено відповідає вона. — Наш автобус з Високопільського району приїжджає до Херсона о 10.00. Доки знайшла університет та вистояла в черзі, уже третя година — час відправлення додому єдиного, що прямує через село, автобуса. Переночувати тут немає у кого, тож учора так і повернулася, не зареєструвавшись. Охоронець при вході запевнив, що сьогодні буду першою. Але він мене вже не пам'ятає, а ті абітурієнти, за ким була вчора, з самого ранку вже пройшли. Тепер знову одна з останніх...

Аби поспілкуватися з членами приймальної комісії, крізь величезний натовп поступово проштовхуюся до входу. Розлючені та втомлені спекою абітурієнти і їхні батьки не пропускають. Практично кожен вимагає, щоб і я вистояв кілька годин. Запевняючи, що співробітник вузу, хвилин за 15 таки потрапляю на прийом.

— Здивована, що вони вас взагалі пропустили, — посміхаючись крізь втому, зустрічає мене відповідальний секретар приймальної комісії ХНТУ Марія Расторгуева. — Працюємо в особливо напруженому режимі. Лише протягом першого дня вступної кампанії ми офіційно зареєстрували 602 абітурієнти, точніше, справи. Адже більшість з випускників сповна користуються правом вступати в один виш одночасно на три напрями підготовки. Як ви переконалися, затримки з поданням документів трапляються, аз ними і черги. Але, повірте, ми робимо усе від нас залежне, аби хоч трохи прискорити цей процес.

Дійсно, фактично при вході кілька членів приймальної комісії оперативно перевіряють завчасно підготовлений абітурієнтом пакет документів. Якщо все в нормі, дітей просять пересісти за сусідній столик, за яким 4 спеціалісти допомагають їм швидко та правильно написати заяву на ім'я ректора та укласти договір. І навіть останній етап — власне подання сертифіката та інших документів — теж не вимагає більше 10 хвилин на кожного. 2—3 фахівці за чотирма столами ще раз перевіряють увесь пакет документів і зрештою реєструють абітурієнта.

Запитую, з яких причин документи у вступника можуть не прийняти?

— У багатьох юнаків не вистачає приписного з військкомату, — відповідає Марія Расторгуева. — Діти скаржаться, що влітку військові не працюють, а завчасно батьки про це не подбали. Також в абітурієнтів часто бракує довідки про деякі щеплення чи є інші зауваження щодо медичного огляду. Але таким вступникам університет йде назустріч і приймає від них документи. Щоправда, пишучи заяву, вони ще й письмово підтверджують зобов'язання таки донести усе необхідне до 10 серпня. А не реєструємо лише за умови, коли зазначені у сертифікаті прізвище та ініціали абітурієнта не співпадають з паспортними. Тобто якщо дівчину звати Наталя, а у сертифікаті вона Наталія, документи у неї не приймемо. Фактично це ж різні люди. На жаль, за два дні уже кілька дітей з такими проблемами не змогли зареєструватися.

— Виходить, через чиюсь неуважність діти не стануть студентами?

— Чому ж? У Міністерстві освіти і науки можливість таких неточностей передбачили, дозволивши регіональним центрам оцінювання якості освіти (РЦОЯО) видавати уточнену абітурієнтом, правильну копію сертифіката. Для цього абітурієнтам необхідно вийти на сайт центру та заповнити спеціальну он-лайн-заявку, у якій цього разу правильно вказати дані. А через кілька днів просто приїхати до Сімферополя, бо наші абітурієнти відносяться до Сімферопольського РЦОЯО, та забрати свій уточнений сертифікат.

— Скільки це може тривати?

— У Сімферополі обіцяють — не більше півгодини. Але, враховуючи, що до СРЦОЯО, крім нашої області, відносяться Крим та Запоріжжя, передбачаю, що цей процес затягнеться на довше.

Цікавлюся, чи розумніші цього року абітурієнти?

— У Міністерстві дозволили вступати до вишу з кількістю балів у сертифікаті навіть меншою, ніж 124. Тому реєструємо практично усіх бажаючих. Але не приховуватиму, нам приємно, що вже протягом першого дня саме у ХНТУ виявили бажання навчатися кілька випускників зі 198—200 балами. Хоча, чи вступлять вони на бюджет, ще не відомо.

— Чому?

— Інформацію, хто на якому місці у рейтингу, ми оновлюємо щодня на сайті університету та у паперовому вигляді вивішуємо при вході до приймальної комісії. Але, навіть якщо він буде першим у списку на конкретну спеціальність, це ще не означає, що абітурієнт вступить на бюджет. Справа у тому, що цього року Міністерство освіти і науки трохи затримується з затвердженням бюджетних місць. Уявіть, вступна кампанія в самому розпалі, а ще жоден вуз не знає, скільки і на який напрям підготовки держава замовила спеціалістів. (Розмова відбувалася 16 липня. —Авт.).

—Абітурієнти скаржаться, що навіть цілого дня може не вистачити для того, аби відстояти в черзі та подати документи...

— Ми намагаємося прийняти всіх. Останні вступники залишають вуз о 20.00. Тоді як членам приймальної комісії доводиться працювати практично до першої ночі. Неодноразово зверталися до абітурієнтів з проханням не атакувати приймальні комісії у перші ж дні вступної кампанії. Прийом документів на денну форму навчання без вступних випробувань та творчих конкурсів триватиме до 31 липня. А на заочну форму — аж до 15 серпня.

Поспілкувавшись з відповідальним секретарем приймальної комісії, попри все ту ж величезну чергу, виходжу з університету без проблем. Дехто з батьків абітурієнтів навіть виштовхує мене з приміщення. Пояснення одне: якщо зареєструвався — швидко виходь і не заважай іншим хоча б до кінця дня таки подати документи.

Автор: Вадим ЛУБЧАК

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 27.10.2011 / Акценти
00:00 27.10.2011 / Акценти


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.014