ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




«Битва абревіатур». ЖЕК або ОСББ?
20.08.2010 / Газета: Херсон Маркет плюс / № 33 / Тираж: 20000

Останнім часом гостро стоїть питання реформування житлово-комунального господарства.

До 2015 року уряд планує ліквідувати ЖЕКи, замінивши їх об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків. Влада обіцяє з 2011 по 2014 рік проводити по всій Україні роз'яснювальну роботу. Переконувати мешканців створювати ОСББ будуть в тому числі і методом «пряника».

На ОСББ в бюджеті профільного міністерства у цьому році закладені чималі кошти, щоб люди відремонтували крівлю, стояки, підвали. Лише на ремонт ліфтів виділили 45 мільйонів. На наступний рік заплановано виділити півтора мільярда гривень.

На думку міністра з питань ЖКГ України Юрія Хіврича, ЖЕК «проїдає» 70% грошей, зданих мешканцями у вигляді квартплати, ще 10% витрачає на енергоресурси (обслуговування ліфтів, освітлення під'їздів), 15% — на вивезення сміття. І лише 5% йде на обслуговування та поточний ремонт будинку. Цього, зрозуміло, мало, щоб підготувати будинок до опалювального сезону, відремонтувати крівлю,чи приміром, навести лад у під'їздах.

«Хто в домі хазяїн»?

Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) з'явилися ще на початку 90-х, коли стало ясно, що ЖЕКи не здатні впоратися зі своїми функціями. Ідея була запозичена у Європи, де кондомініуми функціонували вже давно і успішно.

Що ж таке ОСББ? Це — юридична особа, створена власниками для спільного управління, утримання і використання неподільного та загального майна. Таким чином, власники квартири є одночасно і співвласниками всього будинку вцілому.

У Херсоні за останні роки організовано понад 200 ОСББ. Тільки в Суворовському районі їх налічується більше 90. У чому причина такої популярності об'єднань співвласників у мешканців Херсона? І чи насправді це так вигідно? Про це ми запитали активного прихильника створення і функціонування ОСББ у Херсоні, голову Наддніпрянської селищної ради Ігоря Безердяна.

- Суть ОСББ полягає в тому, що мешканці беруть на себе обов'язки, які повинен виконувати ЖЕК: сплата всіх послуг, здійснення ремонтних робіт, прибирання прибудинкової території і т.п. Це дозволяє поліпшити якість обслуговування будинку, а головне — з’являється можливість заощадити. Наприклад, мешканці можуть платити міськводоканалу лише за спожиту воду, а всі ремонтні роботи доручати іншій організації, яка пропонує свої послуги за більш низькою ціною. При цьому квартплата протягом року може варіюватися, залежно від витрат. Тож ви можете стати справжнім господарем всього будинку і території навколо, а не лише власником своєї квартири в багатоповерхівці, — пояснює І.Безердян.

Будучи скептиками, ми не могли не запитати: а що ж мешканці з цього матимуть? Чи це не зайві всі їх турботи і витрати?

- Аж ніяк, — не погоджується Ігор Безердян. — Об'єднання співвласників самостійно розпоряджається зібраними коштами. Так звана квартплата (тобто кошти, зібрані на витрати по утриманню будинку та прибудинкової території) вноситься мешканцями на рахунок в банку. Загальні збори ( вищий орган ОСББ) затверджують бюджет на рік. Правління визначає, як витрачати фінансові ресурси, коли варто робити поточний або капітальний ремонт. Члени об'єднання вирішують спільно, що робити в першу чергу: відновлювати дах або наводити лад у під'їзді. Крім того, на загальних установчих зборах обирається ревізійна комісія, яка перевіряє фінансову діяльність правління: чи за призначенням використовувалися кошти об'єднання. Ознайомившись та перевіривши документи, ревізійна комісія готує звіт, свої висновки та пропозиції. Таким чином, дотримується прозорість і контроль над витратами.

Об'єднання саме обирає організації та підприємства, які будуть надавати послуги, укладає з ними договори і оплачує їх за фактом виконаних робіт. Отже, є реальна можливість впливати на якість послуг і поліпшувати їх, змінюючи підрядника.

За словами пана Безердяна, досвід роботи ОСББ свідчить про те, що навіть за умов збереження платежів на нинішньому рівні, тобто — не збільшуючи їх, можна забезпечити краще утримання будинку. Об'єднання розпоряджається своїм майном (підвалами, горищами, нежитловими приміщеннями) і має право здавати їх в оренду. Кошти, отримані таким чином, можна витратити як на утримання будинку, так і на капітальний ремонт. Це дозволяє істотно знизити суму оплати кожного співвласника.

Ще однією перевагою, на його переконання, є те, що ОСББ самостійно визначає тариф на утримання будинку. Розрахунок тарифу проводиться, виходячи з реальних витрат за кожним видом послуг (а не нормативних, прийнятих міською владою без урахування особливостей будинку). Наприклад, об'єднання витрачає якусь суму на оплату роботи диспетчера (зарплата з податками, телефон, картка мобільного зв'язку та ін.). У тарифі буде врахована тільки ця конкретна сума.

Ще одна можливість заощаджувати або зменшувати розмір квартплати з'являється після капітальних ремонтів мереж водопостачання, крівлі або інших елементів будівлі. Наприклад, об'єднання провело капітальний ремонт системи холодного водопостачання, поставило пластикові труби, нові засувки і вентилі. Оскільки у найближчі 20-30 років великих коштів на їх обслуговування і ремонт не знадобиться, тож можна зменшити квартплату або направити ці накопичення на ремонт, скажімо, опалювальної системи.

Але чимало людей ставляться до створення ОСББ з побоюванням, не хочуть щось змінювати у своєму житті, брати на себе відповідальність у прийнятті рішень або просто проявляють байдужість. Тим часом, щоб перейти з комунальної власності в об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, необхідна 100% згода мешканців. Однак, як пояснив І.Безердян, процес оформлення документів займає мінімум часу. Ви розповідаєте всім сусідам про свою ідею, отримуєте згоду на перехід в ОСББ, формуєте ініціативну групу і проводите установчі збори, на яких визначаєте голову, обговорюєте деталі, наприклад, назву об'єднання, затверджуєте статут. Після цього ви можете зареєструвати ОСББ у міській раді. Потім потрібно зібрати необхідну документацію на будинок, отримати необхідні дозволи, довідки та підписи.

Коли пакет документів буде готовий, будинок передадуть на баланс вашого ОСББ і — прощавай ЖЕК! У Херсоні навіть діє школа розвитку громади, яка готова надати підтримку у проведенні зборів, реєстрації ОСББ, надати консультаційну допомогу на початковому етапі роботи.

Отже, господарем бути вигідно! Ті, хто це зрозуміли, давно перестали скаржитися і нарікати на ЖЕК. Вони вже давно забули, як це сидіти без холодної води і світла по кілька днів, чекаючи слюсаря та електрика з ЖЕКу (особливо у вихідні дні). Їм не зрозуміти, як можна терпіти бруд у під'їзді і сморід з сміттєпроводів тижнями. Вони вже забули, яких розмірів щури бігали біля сміттєкамер...

«Рай та й годі! — вигукне скептик. Невже в ОСББ немає ніяких проблем!? Зрозуміло, вони є. ОСББ, які діють більше 3-5 років, вже вирішили основні проблеми з ремонтом житлового фонду. Але у справжнього господаря турботи є завжди. Зате тепер вони приємні: обладнати місця для відпочинку біля під'їздів і дитячі майданчики, посадити дерева і розбити клумби, розвісити горщики з квітами у під'їздах, подумати в який колір пофарбувати стіни.

А ще можна вставити нові вікна, замінити вхідні двері, обладнати під'їзди місцями для консьєржа. Та хіба мало чого ще можна зробити для поліпшення якості життя у власному будинку. Адже це так просто, коли ти «в домі хазяїн».

Автор: Михайло Трифонов

Пошук:
розширений

Автор
Кіберполіціїя: що таке скам, як його розпізнати та захиститись
Щодня українці стають жертвами шахраїв онлайн, втрачаючи особисті дані та кошти. Разом з Кіберполіцією ми пояснюємо, що таке скам, які схеми найпоширеніші та як захиститися від зловмисників в Інтернеті.

Як дівчатам захистити себе онлайн: стартує освітня програма з кібербезпеки
STEM is FEM запускає навчальну програму «Кібербезпека для дівчат: можливості й професія». Протягом грудня 2024 — березня 2025 року учениці старших класів та студентки дізнаються, як захистити себе в діджиталі та будувати кар’єру у сфері кібербезпеки.

Останні моніторинги:
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 27.10.2011 / Акценти
00:00 27.10.2011 / Акценти


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.021