ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Поставтеся до лікування серйозно
13.01.2011 / Газета: Новий день / № 3 / Тираж: 36600

Зима зі слизькими дорогами посилює небезпеку травмування, особливо людей із захворюваннями кісток. Достатньо одного необережного руху, щоб на рівному місці отримати серйозний перелом. Системне захворювання скелета — остеопороз — лікарі називають мовчазною епідемією, яка чатує на людей, котрі вчасно не зверта­ли уваги на вразливість кісток і прогресування недуги. Як уберегтися від проблем з опорно-руховим апаратом, ми попросили розповісти лікаря-терапевта клінічної лікарні Суворовського району м. Херсона Миколу ГАЙДАРЖИ.

Миколо Федоровичу, скелет людини називають дуже складною конструкцією.

Так воно і є. І коли при остеопорозґвідбу- вається руйнування кісткової тканини, кістки стають ламкими і навіть за мінімальних наванта­жень трапляються переломи, люди нарешті по­чинають аналізувати причини, що спровокували хворобу, і лікувати її. На жаль, у цьому свою роль відіграють і лікарі, які своєчасно не звертають уваги на прояви у пацієнта остеохондрозу, остео- артрозу і остеопорозу як супутніх захворювань. А тим часом людина поступово втрачає фізичну активність, і наслідки хвороби з'являються зго­дом у вигляді переломів. Вони можуть трапити­ся навіть при витрушуванні ковдри чи потисканні руки. А в сезон зимової негоди травмпункти пе­реповнені постраждалими від падіння внаслідок неміцності кісток. Про хворобу дізнаються пере­важно ті, хто травмувався, тож остеопороз вва­жається німою пошестю.

Це хвороба людей певного віку?

Здебільшого страждають особи старшого покоління. Кожна третя жінка після 50 і кожен восьмий чоловік після 60 років мають таку пато­логію і зазвичай із запізненням звертаються для діагностики або вже після неправильного лікування, яке загострило проблему. Перелом хреб­та внаслідок остеопорозу посідає третє місце серед причин інвалідності населення. Високою залишається смертність від перелому шийки стегна у жінок, адже в періоді постменопаузи жінка втрачає 3—5% кісткової маси на рік (!).

Які симптоми остеопорозу?

Біль та викривлення хребта, у тому числі з'являється так званий горб удови. Можливі та­кож переломи тіл хребців, стегнової кістки, кісток передпліччя, зменшення зросту, респіра­торні та шлунково-кишкові захворювання. Ви­никають роздратованість, депресія, відчуття тривоги.

Але ж хвороба не виникає з нічого на схилі років?

Хворобу провокує неякісне харчування у дитячому та підлітковому віці: споживання га- зованих напоїв замість молока, зменшення вжи­вання продуктів, які містять кальцій, фаст-фуд. Слід також застерегти від необачного захоплен­ня деякими лікарськими препаратами. Негатив­но на міцність кісток впливають гормональні, сечогінні та знеболювальні. Навіть якщо вони рекомендовані лікарем, ви повинні добре ознайомитися з інструкцією і зробити для себе висновок способно доцільності застосування. До остеопорозу також призводять паління, зло­вживання вуглеводами та сіллю, нестача білків.

А які продукти «дружать» зі скелетом, а які шкодять?

Погіршують засвоєння кальцію при над­мірному споживанні горіхи та злаки, щавель, смородина. Гірше він засвоюється і при дефі­циті в організмі вітаміну Д, фосфору та білків, а також при захворюваннях шлунково-кишково­го тракту. Не на користь кісткам і фізична па­сивність: тривале сидіння перед комп'ютером та телевізором, відпочинок лежачи. Фізично здоровій людині достатньо чотирьох місяців лінощів на дивані, аби розвинувся остеопороз. Тож на процес формування кісткової тканини слід впливати з дитинства — збалансованим здоровим харчуванням, активним способом життя. Людям старшого покоління я б рекомен­дував більше споживати продуктів, що містять» калій, у тому числі лікарські препарати з цим мікроелементом. Однак ні в якому разі не за­йматися самолікуванням, що може ускладнити проблему,

Які фізичні навантаження протипока­зані хворим на остеопороз?

Не можна тренувати хребет різкими на­хилами тулуба, робити різких руйв головою, слід уникати вправ на слизьких поверхнях, стрибків та бігу. Заняття лікувальною фізкульту­рою краще проводити сидячи. І, найголовніше, дослухайтеся до свого організму і не виправ­ляйте «неполадки» в ньому самотужки. Звернув­шись до дільничного терапевта, ви отримаєте кваліфіковану консультацію або направлення на дообстеження та діагностику до ортопеда-трав- матолога. Наразі питаннями, що пов'язані з лікуванням остеопорозу як супутнього захворю­вання, займаються в різних відділеннях медич­них установ. В обласній консультативній поліклініці є апарат денситометр, який вимірює щільність кісткової тканини і визначає ступінь розвитку остеопорозу. Тож підійдіть до лікуван­ня цього захворювання серйозно.

Автор: Олена НЕЧИПУРЕНКО

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 27.10.2011 / Акценти
00:00 27.10.2011 / Акценти


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.012