ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Фантомний біль нездійснених реформ, або Що гірше невизначеності
17.01.2011 / Газета: Високе поле / № 2 / Тираж: 800

Реформування, оптимізація, реорганізація бюджетний галузей району — освіти і охорони здо­ров'я — мов дамоклів меч вже не один рік нависа­ють над нашими освітянами і медпрацівниками та їхніми сім'ями. Попри розмови у владних кабіне­тах про наміри, до останнього часу — ніяких дій. Надто вже непопулярні заходи.

Бо коли йдеться про оптимізацію мережі освітніх закладів району, усі перш за все мають на увазі скорочення чисельності педагогічних працівників у школах, укрупнення класів до нор­мативів шляхом об'єднання учнів з різних шкіл, закриття абожзниження статусу деяких шкіл. Усе це у підсумку може викинути на вулиці десятки і десятки дипломованих педагогів, а також техпра­цівників, які поповнять і без того чималу армію безробітних.

Головним і непорушним, як скеля, аргументом «проти» є: буде в селі школа — буде й село. А що у тій школі вчитель читає уроки для трьох чи п'яти учнів або навчання проходить у кпасах-комплектах, де одночасно навчаються учні різних класів, то для декого є менш суттєвим.

Можна було б і далі сперечатися з цього при­воду, наводити кожен свої «за» і «проти», тільки вже далі нікуди. Гроші скінчилися. Бюджет не вит­римує. Освіта з'їдає майже третину коштів ра­йонного бюджету. Причому головна стаття витрат — заробітна плата вчителям з нарахуваннями, вип­лати по 57-й статті й таке інше. На розвиток, прид­бання інвентарю, меблів, ремонт приміщень гро­шей хронічно не вистачає. Чи з'являться вони після проведення оптимізації мережі освітніх зак­ладів, невідомо. Маємо ж прецедент, коли ледь не головним аргументом для передачі гімназії на фінансове забезпечення з обласного бюджету було зниження на мільйон навантаження на бюд­жет освіти. У виграші виявилася лише гімназія, а освітня галузь району в цілому, не отримавши взамін нічого, так і продовжила животіння.

У системі охорони здоров'я району схожа кар­тина. Потреби на оплату праці не забезпечують­ся наявним у бюджеті фінансовим ресурсом. За словами головного лікаря Миколи Жука, у прий­нятому районному кошторисі на 2011 рік потре­би по захищених статтях медичних установ забезпечені лише на перші три місяці. Як бути далі, на­разі відповісти не може ніхто. За цих умов про за­купівлю новітнього діагностичного та лікувально­го обладнання і на цій основі поліпшення якості надання медичних послуг годі й говорити. Сум­нозвісний формульний розрахунок Мінфіну, на який нарікала попередня влада і з яким зіткнула­ся нинішня, що у своїй основі ґрунтується на чи­сельності населення, заперечує ту кількість ме­дичних установ і ліжкомісць у них, які сьогодні існують в районі.

Поки триває така невизначеність, у колективах освітян і медиків панує хвороблива нервозність, що ніяк не сприяє поліпшенню справ. Всі розумі­ють, що потрібні зміни, але після їх проведення що у підсумку матимемо, достеменно ніхто ска­зати не береться.

На апаратній нараді на початку тижня було вкот­ре порушено питання реформування районної ос­віти і медицини. Галузеві очільники Ольга-Нікуліна і Микола Жук доповідали про проведені розрахун­ки оптимізації і очікувані від того результати. Йшло­ся про можливість створення так званих освітніх округів, де спочатку буде зосереджено навчання старшокласників. Наприклад у таких округах у зве­дених класах можуть навчатися учні випускних класів Пригір'ївськоїі Кочубеївської шкіл. Названо навіть цифру очікуваної економії з урахуванням витрат на підвезення учнів. Це близько 100 тисяч. Проте, як зазначила начальник відділу освіти, при цьому питання реорганізації навчальних закладів як таких наразі не стоїть.

До півмільйона гривень, за підрахунками Ми­коли Жука, можна зекономити за рахунок впоряд­кування мережі закладів охорони здоров'я.

Разом з тим існують серйозні застереження, на які наголошували голова районної ради Любов Куцевол та перший заступник голови райдержадміністрації Наталя Урбанська. Йдеться про те, що реалізація намічених змін у системі освіти і охорони здоров'я району ще потребує додаткового ґрунтовного, вив­чення стосовно очікуваних наслідків. Крім того, ре­форми мають бути зрозумілими і сприйнятими людьми як необхідність для поліпшення якості освітніх і медичних державних послуг.

Автор: Олександо ЄФРЕМОВ

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 31.10.2011 / Чорноморець
00:00 27.10.2011 / Акценти
00:00 27.10.2011 / Акценти


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.015