ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 
Sinoptik - logo

Погода на найближчий час



«Ігри» Гройсмана
14.04.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 33(21710) / Тираж: 8525

— Ой, ой, я лучше назад полезу… Нет, лучше вперед… Лучше назад…

Спасите, помогите!

— Ты фто, застрял?

— Нет, я отдыхаю…

— Ну-ка, дай лапы… Тяни, Пятачок… Все ясно. Он застрял.

— И это все потому, что у кого-то узкие двери.

— Нет. Все потому, что кто-то слишком много ест.

— Что же теперь делать?

— Ничего. Ждать, пока он похудеет.

— И долго?

— Неделю.

— Ой, а я, кажется, похудел, скорее вытаскивайте меня отсюда…

После того, как Пух побывал в гостях, он подумал, что не стоит слишком долго засиживаться, если ты не хочешь попасть в безвыходное положение.

А что подумал Кролик, никто не узнал, потому что он был очень воспитанный

Цим епізодом мультфільму «Вінні-Пух» ілюстрували в соцмережах процес перемовин на Банковій з потенційним кандидатом у прем’єр-міністри Володимиром Гройсманом.

Як і казковий герой, спікер кілька разів змінював свою позицію: «вперед» чи «назад» щодо крісла глави парламенту. Врешті потрапив у безвихідне становище. Чи то через «вузький прохід», параметри якого задавали представники Банкової, чи то від завеликих особистих «апетитів».

Чому призначення Гройсмана прем’єр-міністром зависло в Адміністрації президента у вівторок, 12 квітня, — в матеріалі LB.ua.

Процес перемовин на Банковій щодо нового складу Кабміну після особистої відставки Арсенія Яценюка (у неділю, 10 квітня, ввечері) просувався досить складно. Володимир Гройсман, за словами окремих нардепів, знайомих з процесом переговорів, категорично відмовлявся приставати на пропозиції Петра Порошенка і його оточення щодо окремих посад у міністерствах.

Ба більше, напередодні засідання парламенту Гройсман готовий був відмовитися від посади прем’єра, якщо не будуть враховані його вимоги.

— Гройсман готовий навіть піти з посади спікера, якщо не виконають його умови, — розповів LB.ua у кулуарах парламенту один із нардепів фракції БПП.

Зокрема, спікер Верховної Ради категорично виступав проти призначення першим віце-прем’єром — міністром регіонального розвитку та місцевого самоврядування заступника глави Адміністрації президента Віталія Ковальчука. Якого на цій посаді хоче бачити безпосередньо Петро Порошенко. Серед нар-депів побутує версія, що таким чином глава держави має намір контролювати процеси, які відбуватимуться в новому Кабміні. В уряді Яценюка аналогічну функцію мав виконувати Геннадій Зубко, однак із «місією» не впорався.

Найбільше ж оточення президента і його самого обурило те, що Гройсман категорично наполягав на призначенні в новий склад Кабміну своїх давніх соратників по вінницькій мерії: Андрія Реви (заступник міського голови Вінниці) — на посаду голови МОЗ, Олександра Саєнка (керівник секретаріату ВР та давній колега Гройсмана) — на посаду міністра Кабміну і Володимира Кістіона (з 2008 по 2014 роки був заступником вінницького міського голови, з жовтня 2014-го — перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ) — на посаду міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ і віце-прем’єра з питань АТО та окупованих територій.

Якщо кандидатуру Саєнка більшість з опитаних нардепів БПП готові підтримати, посилаючись на те, що знають його особисто через роботу в парламенті, то прізвища Реви і Кістіона викликали шквал обурення. Мовляв, не мають достатнього досвіду, щоб займати такі посади в уряді.

Проти Реви на фракції БПП, за даними LB.ua, зокрема, виступив Гліб Загорій, співвласник фармацевтичної фірми «Дарниця», якого звинувачують у спробах впливати на державну політику в сфері регулювання ринку лікарських препаратів, а також його товариш — Олександр Третья-ков. На противагу Реві у фракції запропонували на цю посаду Костянтина Яриніча, нардепа БПП і головного лікаря Кірово-градського обласного онкодиспансеру, а після критики і цієї кандидатури — директора Національного інституту хірургії і трансплантології ім. Шалімова Олександра Усенка. Останнього звинувачували в тому, що він нібито перетворив інститут — бюджетну установу — в комерційну клініку. За словами одного із нардепів БПП, Усенка на посаду глави МОЗ нібито лобіює і Сергій Березенко, племінник нардепа БПП Анатолія Матвієнка. Саме в уряді останнього в АР Крим у 2005 році Усенко за-ймав посаду заступника міністра охорони здоров’я. Наразі за директора інституту Шалімова депутати назбирали близько 60 підписів.

Не досягли згоди учасники перемовин на Банковій і щодо кандидатур на посади міністра економіки, енергетики і культури. Замість Айвараса Абромавичуса Гройсман бачив на цій позиції його першого заступника Юлію Ковалів. Вона має дві освіти, навчалася в Гарварді. У складі уряду Яценюка брала участь у переговорах з Міжнародним валютним фондом. Однак, якщо станом на понеділок,

11 квітня, Ковалів, за даними LB.ua, була погодженою на цю посаду, то потім різко змінила своє рішення і готова була залишитися хіба заступником, але не очільником міністерства. У БПП кажуть, що причиною від-мови названі «сумніви у реформаторських здібностях вірогідних кандидатів у віце-прем’єри», маючи на увазі, вочевидь, Віталія Ковальчука. «Ковалів — колишній менеджер Сергія Купченка», — каже один із нардепів БПП, додаючи, що її характеризують як людину, що вміє домовлятися.

У різних версіях складу нового уряду, що з’являлися в ЗМІ, на посаду віце-прем’єра — міністра економіки (чи просто міністра) потенційними кандидатами називали голову АП Бориса Ложкіна і його заступника Дмитра Шимківа. Що-правда, Ложкін нібито відмовився від роботи в уряді. Щодо Шимківа, то його кандидатура раз-по-раз з’являлася навпроти імовірного кандидата то в міністри економіки, то охорони здоров’я(!). Від останньої він офіційно відмовився.

Крім цього, команда президента пропонувала в Мінекономіки і нардепа БПП, голову Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніну Южаніну. До обрання в парламент VIII скликання вона працювала аудитором-директором ТОВ АФ «Європейська аудиторська група», а також директором телекомпанії «Експрес-інформ» — засновника «5-го каналу», власником якого є Петро Порошенко.

Суперечки на Банковій викликала і позиція міністра палива та енергетики. В кулуарах парламенту називали Володимира Демчишина, чинного міністра в уряді Яценюка, як найбільш вірогідного кандидата. За даними LB.ua, Порошенко пропонував на цю посаду Дмитра Вовка, який у грудні 2014 року був призначений тимчасово виконуючим обов’язки голови нацкомісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг. До призначення на держслужбу він працював національним менеджером кондитерської корпорації Roshen у Москві. А раніше — з 2009-го по 2013-й — був помічником віце-президента з корпоративних фінансів компанії «Інвести-ційний капітал Україна», яка належить чинній главі НБУ Валерії Гонтаревій та раднику президента Макару Пасенюку. У ICU також раніше працював міністр енергетики і колишній глава НКРЕКУ Володимир Демчишин.

Точилися дискусії і щодо кандидатури на посаду міністра культури в уряді Гройс-мана. «Народний фронт», по квоті якого цю посаду обіймав В’ячеслав Кириленко, мав намір і далі закріпити за своєю фракцією цю квоту в майбутньому Кабміні. Втім, БПП висував актора Євгена Нищука, що очолював міністерство культури у 2014 році.

Згодом фракція Яценюка вирішила залишити Кириленка на посаді віце-прем’єр-міністра з гуманітарних питань. І закріпити за своєю політсилою шість квот у новому уряді: міністр інфраструктури — нардеп від «НФ» В’ячеслав Лунченко, який у 2014 році був головою Закарпатської ОДА, а на парламентських виборах у 2012-у пройшов до ВР за списком «Батьківщини» (раніше на цю посаду пропонували Володимира Омеляна, чинного заступника міністра інфраструктури), міністра екології — Остапа Семерака, міністра освіти — Лілію Гриневич і, звісно, міністра внутрішніх справ — Арсена Авакова та міністра юстиції — Павла Петренка.

У новому Кабміні команда президента хоче бачити і Володимира Зубка, якого вважають «найбільш лояльним» до АП урядовців. Причому Банкова готова зберегти його в складі уряду на будь-якій посаді, в тому числі як міністра економі-ки чи палива та енергетики.

— Я переконаний, що сьогодні жодного голосування за новий склад уряду не буде, — каже один із нардепів БПП у перерві між 14-ю і 16-ю годинами вівторка, 12 квітня, коли очікувалося, що дві найбільші фракції парламенту сформують нову коаліцію і запропонують кандидатуру Володимира Гройсмана президенту, формально дотримуючись законодавчої процедури призначення нового глави Кабміну. — Обговорення кадрових питань у Порошенка затягується надовго, не таємниця, що він все хоче контролювати… А тут ще й Гройсман характер проявив… Нічого не буде…

Аби не втрачати час, поки на Банковій ідуть переговори, депутати БПП і «Народного фронту» почали вигадувати проект постанови Верховної Ради, ухваленням якого планувалося одночасно звільнити Арсенія Яценюка і призначити Володимира Гройсмана. Більше того, представники команди чинного прем’єра вимагали, аби була скасована постанова парламенту від 16 лютого про визнання незадовільною роботу уряду — це принципова вимога «НФ», без виконання якої фракція не голосуватиме за відставку Яценюка.

— Вдумайтеся в цю логіку: тоді ми визнали роботу Кабміну незадовільною, але не змогли відправити його у відставку, а тепер будемо звільняти, при цьому фактично визнаючи його роботу задовільною, — посміхаючись, підкреслює абсурдність цієї постанови один із нардепів «НФ».

Нардеп від «Самопомочі» і член Комітету ВР з питань правової політики та правосуддя Руслан Сидорович розповів LB.ua, що в перерві між ранковим і вечірнім засіданням комітет прийняв рішення, щоб рекомендувати парламенту ухвалити відставку Яценюка і призначити Гройсмана.

— По-перше, пункт рішення в частині скасування постанови від 16 лютого про визнання роботу уряду незадовільною був внесений з голосу. По-друге, при розгляді відповідного рішення комітетом не розглядався проект відповідної постанови, яка має голосуватися у сесійній залі. Це виглядає, як мінімум, нелогічно. На комітет покладений обов’язок розглядати відповідні кадрові питання Кабміну, — зазначив він, додавши, що, очевидно, відповідний проект постанови планують вносити народні депутати в останній момент перед голосуванням.

На так званому «пакетному» голосуванні — одночасно за відставку Яценюка і призначення Гройсмана — наполягав сам Арсеній Петрович і його команда. Мовляв, він боїться, що його можуть звільнити, а нового прем’єра — не призначити, залишивши очільника Кабміну в незручному статусі в.о.

— За часів Януковича гарантом домовленостей був Клюєв. І повірте, він їх дотримувався. А зараз нема того, хто би прогарантував домовленості на Банковій. І кожна сторона боїться, щоб її, бува, не «кинули», — каже один із нардепів БПП.

За півтори години до закінчення засідання парламенту в спільному чаті БПП у Telegram лідер фракції Юрій Луценко констатував, що остаточного рішення щодо складу Кабміну Гройсмана знову нема. «Завтра ми маємо або провести рішення, або йти на вибори», — додав він.

Пізно ввечері засідання фракції провели депутати «Народного фронту», аби обговорити ситуацію, що склалася, і ви-значитися щодо інших потенційних кандидатур у прем’єри.

— Як не сумно, але ми робимо зараз роботу БПП, бо вони, як виявилося, ні на що не спроможні. Після того, як вони знищили рейтинг «Народного фронту» і Яценюка, ми допомагаємо їм формувати уряд… Станом на останню годину Володимир Гройсман остаточно зняв свою кандидатуру (з посади прем’єр-міністра — Авт.). Є вибір з двох — або Луценко, або Кубів», — за дві години до опівночі розповів LB.ua один із нардепів «Народного фронту» про підсумки засідання фракції.

Близько першої ночі Юрій Луценко написав у Facebook, що «кандидата у прем’єри та склад уряду погоджено», не називаючи при цьому прізвища. Як стало відомо LB.ua, йдеться таки про Володимира Гройсмана.

— Він не відмовлявся (від посади прем’єра — Авт.), це були лише ігри, щоб домовитися щодо ключових позицій у Кабміні, — прокоментував LB.ua результати переговорів один із лідерів БПП вранці 13 квітня. Припустивши, що голосування таки відбудеться у середу.

Післяслово. У середу ситуація не змінилася. Перший заступник голови ВР Андрій Парубій на прохання «Народного фронту» і «БПП «Солідарність» про оголошення перерви для проведення консультацій достроково закрив ранкове пленарне засідання. Планується, що депутати зберуться сьогодні, 14 квітня. Юрій Луценко, лідер фракції БПП, висловив упевненість, що у четвер вранці відбудеться результативне голосування щодо зміни уряду та президії Верховної Ради.

«ЧН».

Автор: Вікторія МАТОЛА

Пошук:
розширений

Одеський зоопарк
Одеський зоопарк розповів, скільки птахів вдалося врятувати після екокатастрофи
Одеський зоопарк підбиває підсумки великої рятувальної операції після екологічної катастрофи, спричиненої ворожим обстрілом наприкінці минулого року. Тоді через витік олії в море на одеському узбережжі постраждали сотні птахів, а до зоопарку доправили близько 300 забруднених пернатих. Завдяки зусиллям працівників зоопарку, ветеринарів, науковців і небайдужих одеситів частину птахів вдалося врятувати та повернути у природне середовище.

На Одещині для лелек створили ще 64 безпечні домівки
До Міжнародного дня птахів ДТЕК Одеські електромережі підбили підсумки екологічної ініціативи #Лелеченьки. У 2025 році енергетики встановили на Одещині 64 захисні платформи для гнізд білих лелек та допомогли орнітологам окільцювати 50 пташенят.

Останні моніторинги:
00:00 19.03.2026 / Вечірня Одеса
00:00 19.03.2026 / Вечірня Одеса
00:00 19.03.2026 / Вечірня Одеса
00:00 19.03.2026 / Вечірня Одеса
00:00 19.03.2026 / Вечірня Одеса


© 2005—2026 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2026 S&A design team / 0.014