ИА «Контекст Причерноморье»
логин:
пароль:
Последнее видео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курсы валют. Доллар США. Покупка:
«СПРАВА» ВАХТАНГА КІПІАНІ
16.07.2020 / Газета: Чорноморські новини / № 55(22173) / Тираж: 8525

Заборонити «у будь-який спосіб і на будь-якій території» видання і розповсюдження — з такою вимогою звернувся до суду народний депутат від «Опозиційної платформи — За життя» Віктор Медведчук. Йдеться про книгу «Справа Василя Стуса» з підзаголовком «Збірка документів з архіву КДБ УРСР», яку уклав журналіст та історик Вахтанг Кіпіані.

Минулої п’ятниці, 10 липня, біля будинку Дарницького районного суду м. Києва, де роз-глядається позовна заява нар-депа, на підтримку автора видання зібрались активісти, числом понад сотню небайдужих киян.

Водночас такі ж акції відбулися й в інших містах, зокрема у Львові, а також в Одесі, де, як відомо, нині багато соціально активної молоді. Неподалік від пам’ятника Тарасові Шевченку — а це сакральне для кожного українського патріота місце — небайдужі люди розгорнули синьо-жовтий Державний прапор. Адже саме такої України — незалежної, з вільними, не млявими душею, активними громадянами — прагнув Василь Стус, такою бачив у своїх мріях і в таку вірив. І зовсім не випадково саме він ще 4 вересня 1965 року на прем’єрі фільму «Тіні забутих предків» закликав підвестися усіх, хто виступає проти арештів інтелігенції, і попередив про відновлення сталінізму. Сьогодні, до слова сказати, такі попередження є вельми актуальними.

Молоді люди декламували вірші поета, зачитували уривки з «підсудної» книги, говорили про його наукову та громадську правозахисну діяльність. Про те, як історія Стуса пройшла через її душу й серце, розповіла Алла Диба, наукова співробітниця відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.

— Такі книги надзвичайно важливі, бо це — документалістика. Нам усім, в різних куточках України, треба працювати, щоб правда про нашу історію, про таких людей ставала надбанням усього суспільства… Тривалий час поряд зі мною працювала Михайлина Коцюбинська (цитата з книги: «Насправді боронили Василя дві сміливі жінки — Михайлина Коцюбинська та Світлана Кириченко… — Авт.). Від неї ми багато дізнались і про правозахисний рух, і про Стуса… Ще хочу сказати, що мій дядько, священник Микола Радуцький, настоятель Володимирського собору і син розстріляного священника, відспівував Стуса, Литвина , Тихого… На їхніх могилах поставили козацькі хрести, автором яких був мій товариш. Невдовзі якісь нелюди спалили ті хрести…

Того дня суд у Києві не дійшов до прийняття якоїсь ухвали. Наступне засідання має відбутися за місяць — 14 серпня, традиці-йно — у п’ятницю.

Вимоги позовної заяви висуваються як до автора, так і до видавництва Vivat і друкарні «Юнісофт». Як би там не було, але йдеться, фактично, про книгу обсягом 688 сторінок, яка вповідає про трагічний фінал життя одного з найвизначніших наших поетів ХХ століття. Людину, яка показала всім нам приклад особистої мужности, не прогнулася перед своїми суддями, перед катами свого народу — в епоху, коли з людей робили бездумних виконавців волі партії.

Йдеться, насамперед, про Книгу як найцінніший вияв духовності — про книгу, яка в новочассі нашому втрачає своє першорядне значення у формуванні особистості. Натомість її заступає олігархічне телебачення з його примітивною розважальністю, з маніпулюванням суспільною свідомістю.

Сьогодні не дивина почути про закриття бібліотеки, як-от, скажімо, у Великій Михайлівці, й навіть побачити шокуюче відео про те, як у Білгород-Дністровському районі книги вивозять самоскидом. Це лише ті факти, про які стало відомо широкій громадськості.

Тож чи випадково «Справа Василя Стуса» стала справою Вахтанга Кіпіані? В лапках чи без них, але, здається, по суті.

Автор: Роман КРАКАЛІЯ
Поиск:
расширенный

Сергей Гриневецкий
Бизнес-форум «Одесса 5Т» и зоны приоритетного развития: видео выступления и послесловие Сергея Гриневецкого
В Одессе прошел Международный инвестиционный бизнес-форум «Одесса 5Т», одной из тем которого было создание зоны приоритетного развития в Одессе.

«НІКОГО НЕ ЗАЛИШИТИ ОСТОРОНЬ»: ЗАЛУЧЕННЯ 20 ПАРТНЕРІВ ДО ЕСТАФЕТИ SDG RELAY
25 вересня, відзначається п’ята річниця прийняття Резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Перетворення нашого світу: Порядок денний у сфері сталого розвитку до 2030 року». Це важливий день для всієї планети, який покликаний ще раз нагадати, що від кожної людини залежить зміна світу на краще.

 

Последние мониторинги:
00:00 30.09.2020 / Комсомольская правда
00:00 30.09.2020 / Одесская жизнь
00:00 30.09.2020 / Чорноморські новини
00:00 30.09.2020 / Чорноморські новини
00:00 30.09.2020 / Чорноморські новини


© 2005—2020 Информационное агентство «Контекст-Причерноморье» New
Свидетельство Госкомитета информационной политики, телевидения и радиовещания Украины №119 от 7.12.2004 г.
Использование любых материалов сайта возможно только со ссылкой на информационное агентство «Контекст-Причерноморье»
© 2005—2020 S&A design team / 0.044