ИА «Контекст Причерноморье»
логин:
пароль:
Последнее видео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курсы валют. Доллар США. Покупка:
 
Поки сонце зійде...
20.01.2022 / Газета: Чорноморські новини / № 5-6(22328-22329) / Тираж: 8525

До всіх бід, про які йдеться в опублікованій у попередньому номері заяві НСЖУ (див. «Стійкість місцевих ЗМІ як запорука свободи слова», «ЧН» за 13-15 січня), додалася ще одна: обласне комунальне підприємство «Видавництво «Чорномор’я» оголосило про чергове — цього разу десь на третину — підвищення вартості поліграфічних послуг. Ось такий «подарунок» отримала наша редакція до різдвяних свят.

Але повернімося до заяви НСЖУ. Хто і що б не казав, а Національна спілка журналістів України нині є, по суті, єдиною інституцією, яка переймається проблемами засобів масової інформації й тих, хто у них працює. Причому робить це не разово і не від нагоди до нагоди, а послідовно, цілеспрямовано і, що не менш важливо, фахово, дивлячись на ці проблеми не збоку, як, скажімо, деякі грантові експерти чи не персоніфіковані об’єднання-рухи, а зсередини, очима своїх членів (а їх — понад 18 тисяч), які — принаймні абсолютна більшість — є професіоналами ме-дійної справи, бо заробляють на хліб насущний журналістським ремеслом. Чи то в газеті, чи на радіо й телебаченні, чи в електронних ЗМІ. Так-от, якщо дивитися не збоку, а зсередини, що, як уже мовилося, й робить НСЖУ, то ситуація у медійній сфері, особливо на локальному рівні, вкрай загрозлива. Для самих ЗМІ, для свободи слова і для інформаційної безпеки держави.

Безперервне здорожчання паперу, друкарських послуг і тарифів на доставку періодики, провал, передусім через так зване реформування «Укрпошти», передплатної кампанії, обмежені фінансові можливості тих, хто бодай що-небудь читає, бідність й одноманітність рекламного ринку, відсутність пільгових засад для спонсорства та меценатства — все це, обтяжене коронавірусною пандемією, зависло над незалежними медіа Дамоклевим мечем. І той меч може впасти на будь-кого будь-коли. Що, власне, вже й сталося з тими, за даними опитування НСЖУ, 20 відсотками місцевих газет, які припинили свій вихід упродовж двох останніх років. На жаль, кількох видань не дорахувалася й Одещина («Савранські новини», «Миколаївський вісник», «Промінь», «Одеський дачник», «Окна»).

Тож пропозиції Спілки, з огляду на згубну тенденцію, — невідкладні. А це, нагадаю, створення й наповнення достатнім фінансовим ресурсом державного Фонду розвитку місцевих медіа; запровадження для редакцій до кінця карантинного періоду «податкових канікул»; надання їм пільгових кредитів для збереження видань і робочих місць; введення мораторію на підвищення «Укрпоштою» тарифів з оформлення передплати й доставки періодики; забезпечення паритетних засад у висвітленні діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування; заборона виселення друкованих ЗМІ з приміщень, які вони займали до реформування, тощо.

Ці та деякі інші невідкладні заходи, рекомендовані НСЖУ, могли б додати у цей надскладний час місцевим ЗМІ стійкості, а така стійкість є запорукою свободи слова в Україні. До речі, саме на цю тему Спілка за-кликає провести ще й парламентські слухання, залучивши до обговорення та напрацювання спільних підходів і законодавців, й урядовців, і поштовиків, і, звісно ж, журналістську спільноту.

Як на всі ці застереження й ініціативи відреагують Президент, у Верховній Раді, уряді, Міністерстві культури та інформаційної політики, що опікується (чи опікується?) ЗМІ, «Укрпошті» — передбачити важко. Певніший такий прогноз від НСЖУ: «Якщо кількість місцевих медіа скорочуватиметься такими темпами, як нині, то за п’ять років в Україні зникне половина локальних газет, телерадіокомпаній та онлайн-видань».

На цьому, власне, можна було б поставити крапку. Проблеми, що обсіли місцеві ЗМІ, для багатьох з них, якщо не для більшості, без хоч якоїсь державної підтримки є непереборними. Ну хіба допустимо, щоб з кожним здорожчанням паперу, друкарських чи поштових послуг газети пропорційно підвищували й закладену на рік передплатну ціну? А як домогтися своєчасної доставки періодики, якщо «Укрпошта», захопившись «оптимізаційними» процесами, позакривала в селах свої відділення й тепер навідується туди вряди-годи, наскоками? Як вплинути на органи державної та місцевої влади, щоб вони не відкривали нових підручно-слово-співних газеток-бюлетенів, а оприлюднювали ухвалені ними рішення та звітували про свою діяльність у незалежних виданнях, причому робили це не на політичних чи особистісних, а на конкурентних умовах? Як забезпечити виконання прописаної у законі норми про виплату всім реформованим (тобто роздержавленим) ЗМІ одноразової допомоги? Таких проблемних запитань — десятки. Й усі потребують невідкладних відповідей-дій.

Часу на «розгойдування» таки й справді нема. Бо, як кажуть у народі, поки сонце зійде, роса очі виїсть.

Автор: Іван МЕЛЬНИК, редактор газети «Чорноморські новини», член правління НСЖУ.

Поиск:
расширенный

Мария Дроздова
«Каждый пришёл сюда со своим уставом, а уйдут уже с общим»: жительница Бучи поделилась с читателями ІА «Контекст-Причорномор’я» опытом несколькодневного пребывания в убежище
Главное правило такого тесного убежищепребыаания — делится, делится всем!!! Едой, водой, лекарствами и одеждой, памперсами и кипятком, новостями с теми, у кого нет связи или интернета, делится юмором и хорошим настроением, делится поддержкой, делится надеждой!!! А без надежды выдержать эти испытания невозможно!

Культурна спадщина України, яку зруйнували та знищили окупанти в перебігу російсько-української війни
Розпочавши війну проти України, Російська Федерація взялася цинічно нищити культурне надбання нашого народу. Музеї, які десятиліттями формували свої колекції, опинилися перед загрозою руйнації. Наразі музейники вживають необхідних заходів для убезпечення своїх фондів у перебігу військових дій. Однак перші тижні війни виявились, на жаль, фатальними для багатьох зібрань України.

Последние мониторинги:
00:00 12.05.2022 / Вечерняя Одесса
00:00 12.05.2022 / Вечерняя Одесса
00:00 12.05.2022 / Вечерняя Одесса
00:00 12.05.2022 / Вечерняя Одесса
00:00 12.05.2022 / Вечерняя Одесса


© 2005—2022 Информационное агентство «Контекст-Причерноморье» New
Свидетельство Госкомитета информационной политики, телевидения и радиовещания Украины №119 от 7.12.2004 г.
Использование любых материалов сайта возможно только со ссылкой на информационное агентство «Контекст-Причерноморье»
© 2005—2022 S&A design team / 0.030