ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




А молочко то домашнє...
08.04.2010 / Газета: Рідне Прибужжя / № 38(2921) / Тираж: 6008

Відвідавши понад десяток загальноосвітніх шкіл та дошкільних установ Жовтневого району, робоча група, яку очолювала депутат обласної ради Анна Павлова, залишилась доброї думки щодо організації харчування дітей цього краю.

- Мені дуже сподобалось, — підсумувала побачене Анна Володимирівна, — що і районне керівництво, і сільські голови із відповідальністю поставились до такого досить серйозного питання, як харчування дітей у школах та дитячих садках. Особливо б хотілося подякувати начальнику відділу освіти райдержадміністрації Людмилі Миколаївні Палієнко. Судячи з того, як організована ця справа в районі, видно, що це справжня господарка підпорядкованих їй установ. Вони дбайливо доглянуті, в хорошому стані. Велика увага приділяється заготівлі овочів, фруктів, закупівлі продуктів за досить помірними цінами, що значно здешевлює вартість харчування.

Ось приклад. Цукор майже в усіх відвіданих нами установах закуповується по 3,50 грн. за кілограм. Приємним, смачним, справді домашнім запахом, охайністю і чистотою зустрів нас Мішково?Погорілівський дитячий дошкільний заклад № 1, де завідуючою Віра Томляк. Ми побачили тут сучасну їдальню. У меню — яловичина, свинина, риба, молоко... Є й чималий асортимент круп, овочів, фруктів. Цілу зиму малеча вживала лимони, тому досить добре перенесли карантин на грип. На кожну дитину в середньому на день витрачається 13,5 грн. Батьківська плата становить 4 гривні.

Дошкільна група дитсадка розміщується в місцевій школі. Працівники закладу щиро вдячні своїм спонсорам — ТОВ «Оксамит» (керівник Микола Кримчаков) та ТОВ «Владам» (Адам Мельник) і, звичайно, сільському голові Михайлу Каблукову. Його увага до дитсадка, сприяння в усіх починаннях дали змогу позбутися черги. Вдячні тут і батькам дітей за активну підтримку і допомогу.

Дошкільний навчальний заклад № 2 «Веселка» реконструйовано за рахунок сільського бюджету. Завідуюча дитсадком Наталя Власенко з гордістю показує підпорядковані їй «апартаменти». Тут на харчування однієї дитини в день припадає по 13,7 грн. Меню різноманітне й калорійне. Зазвичай, тут також мають своїх спонсорів. Овочі постачає ТОВ «Владам», фрукти — ТОВ «Оксамит». Утім, є й певні проблеми. У черзі до дитсадка — 45 дітей. Отож у планах сільського голови та завідуючої дитсадком добудова другого поверху.

У Мішково?Погорілівській школі І-ІІ ступенів (директор Марина Юрченко) навчається 138 дітей. Гарячим харчуванням охоплено 127 школярів. Тут також здешевлено харчування — за рахунок заздалегідь заготовлених овочів, борошна, круп, олії. Є проточна вода. На кухні три холодильники, достатня кількість посуду... Як говорить начальник відділу освіти, в 2008-2009 роках районною владою було виділено 900 тис. грн. на обладнання шкільних їдалень. Усі їх використали сповна.

Сподобався нам і дбайливо оформлений Куточок бойової слави. Та все ж всюди, де ми побували, в кожному навчальному закладі люди скаржилися на кабальні умови тендерної закупівлі. Бо, за їхніми розрахунками, вони могли б придбати значно дешевшу продукцію у свого ж виробника, якого добре знають, як і якість запропонованих продуктів. Це було на вустах кожного директора школи.

Заслужений учитель України, директор Мішково?Погорілівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Світлана Горик відразу похвалилася своїм шкільним музеєм, якому у 2008 році присвоєно звання «Зразковий музей України». Справді, він чудовий. Варто було побачити величезну Державну залу, яка вражає. Така одна в усій області. Тут, певно, готуватимуться майбутні президенти та прем'єр-міністри України. А щодо харчування, то воно на належному рівні.

- Це питання в мене на особливому контролі, — розповідає Л.М. Палієнко. — Я не дуже панькаюся з тими керівниками шкіл, які не бажають працювати із спонсорами, не займаються заготівлею продуктів харчування. Не хочеш працювати — шукай собі роботу деінде. І, навпаки, заохочую продуктивну, добросовісну працю директора школи, завідуючого дитсадком і, звичайно, працівників їдалень. І вони, як бачите, мене не підводять. Більшості наших шкіл вистачить заготовлених продуктів і на час роботи пришкільних дитячих таборів.

Воскресенський селищний голова Микола Крамаренко також вважає харчування дітей найбільш пріоритетним завданням влади. У ЗОШ І-ІІІ ступенів, де навчається 320 учнів (директор Валентина Амбурцева), в недалекому майбутньому планують замінити вікна та опалювальну систему. З коштами пообіцяла допомогти районна влада. Взагалі депутатський корпус Жовтневої райради із розумінням ставиться до проблем загальноосвітніх та дошкільних закладів району.

В Калинівській ЗОШ І-ІІ ступенів навчаються 302 учні. Її директор Наталя Шавкутенко працює на цій посаді всього третій місяць. 91 відсоток школярів охоплено гарячим харчуванням, на кожного учня в день витрачається в середньому п'ять гривень. Якщо врахувати залучені кошти, то це буде понад семи гривень. Як і скрізь, тут досить активно працюють з батьками, бо вважають їх повноправними учасниками навчально-виховного процесу.

У Михайло-Ларинській сільраді дещо інша ситуація. Тут взагалі відсутній дитячий садок. За словами начальника районного відділу освіти, за ініціативи голови обласної ради Тетяни Демченко на ремонт дитсадка було виділено 170 тисяч гривень, які так і не освоєно. Отож, 90 дітей ніяк не дочекаються закінчення ремонтних робіт. Болить це і сільському голові Сергію Крижановському. Тому й доводиться деяким діткам ходити в сусідній Пересадівський садочок.

...Чудовою бузковою алеєю крокуємо до Михайло-Ларинської ЗОШ І-ІІІ ступенів, де директором Любов Волошина. В школі багато цікавих починань, ініціатив. Та про це іншим разом. Знову ж таки, за активної спонсорської та батьківської допомоги, школярі харчуються непогано. Для соціально незахищених дітей, а їх семеро, — їжа безкоштовна. А ось старшокласники не всі обідають у їдальні. Бажають за краще це робити вдома, бо мешкають неподалік. Харчування, як і в багатьох інших школах, здешевлене. Директор висловлює вдячність своїм спонсорам — ЛТ «Бриз», кооперативу «Злагода».

- Дякуючи районним керівникам, 18 шкіл, — коментує Л.М. Палієнко, — мають державні акти на власну землю. Здають її в оренду сільгоспвиробникам і мають від того неабиякий зиск. Наприклад, у Пересадівській ЗОШ є 200 гектарів землі, а це 40 тисяч гривень річного доходу. А взагалі по школах ця цифра сягає 360 тисяч гривень. Ці кошти спрямовуються на придбання меблів, комп'ютерної техніки, завдяки цьому маємо об'єднану локальну мережу Інтернету. Вона єдина в області. В Пересадівській школі є три музеї. Школа займає територію понад два гектари. Скрізь чисто, охайно.

Пересадівський дитячий садок не може вмістити усіх бажаючих дітей. Їх у черзі 106. Звичайно, це прикро. Хоча територія садка в ідеальному порядку. Є тут і приміщення для відкриття ще однієї групи. Але воно не готове до експлуатації. Знову ж таки, через брак коштів. Завідуюча цією дошкільною установою Алла Кумпан задоволена ремонтом опалювальної та каналізаційної систем, який зробили в 2009 році. На харчування однієї дитини витрачають 10,5 гривні на день. Годують добре. Усіх влаштовує й те, що молоко тут закуповують у місцевого населення. З пакетним його, звичайно, не порівняєш. А для цього, виявляється, треба лише мати паспорт на корову, від якої беруть молоко, санітарну книжку господаря та санітарний акт обстеження умов доїння.

Побували ми й у Пересадівській ЗОШ І-ІІІ ступенів (директор Валентина Томас). В їдальні меню стандартне, але не випікають булочки та іншу здобу, бо тут мають буфет, де продається печиво, різноманітні соки, газована та мінеральна вода. Є дозвіл санстанції на виготовлення бутербродів з ковбасою та сиром.

У Грейгівській ЗОШ І-ІІІ ступенів (директор Людмила Бойко), до речі, гарно облаштованій, багато цікавинок. З усього видно, що педагогічний колектив працює з душею і любов'ю, тому й школа немов лялечка. На першому поверсі всюди покладена світла плитка, що дуже її прикрашає. На другому поверсі — новий лінолеум. Є тут і своя земля — 51,5 га. З неї мають щорічний дохід близько 18 тисяч гривень. Отож є за що латати «дірки». Харчуванню дітей приділяється велика увага, тож і меню різноманітне.

Ласують домашнім молоком і малюки дитячого садка цього села. У цій добрій справі слід віддати належне його завідуючій Валентині Вінницькій та працівникам їдальні, бо чого тільки нема в коморах цієї установи. Це і сушений липовий цвіт для чаю, сухофрукти для компоту, сушені кабачки, котрі в супові чи борщеві немов гриби, є й сушений кріп, борщові заправки... 68 учнів навчаються в Партизанській ЗОШ І-ІІ ступенів. 44 з них охоплені повними обідами, решта учнів «сидять» на булочках з чаєм. Директор школи Галина Решетнякова пояснює це тим, що батьки не в змозі оплатити харчування дітей, оскільки понесли значні затрати на проведення природного газу. Тут також є 110 га своєї землі, а з неї 29 тисяч гривень річного доходу.

Батьківська плата за харчування у Бармашівській ЗОШ І-ІІІ ступенів становить 3,5 грн. Це знову таки за рахунок здешевленого харчування. Тому й не соромно показати директору школи Олені Брунарській свою їдальню.

Звичайно, є проблеми у деяких загальноосвітніх закладах Жовтневого району, але над ними працюють і вважають, що вони незабаром будуть вирішені.

Автор: Тетяна КОНОВАЛЬЧУК

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
01:01 31.05.2011 / Вечерний Николаев
01:01 31.05.2011 / Вечерний Николаев
01:01 31.05.2011 / Вечерний Николаев
01:01 31.05.2011 / Вечерний Николаев
01:01 31.05.2011 / Вечерний Николаев


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.017