ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
Відкриття фотовиставки «Безпека. Дім. Свобода», присвяченої 80-ти річчю повстання в Варшавському ґетто
14:24 / 18.04.2023

Одеська національна наукова бібліотека, Генеральне консульство Республіки Польща в Одесі та Одеське відділення Спілки поляків в Україні ім. Адама Міцкевича запрошують на урочисте відкриття фотовиставки «Безпека. Дім. Свобода», присвяченої 80-ти річчю повстання в Варшавському ґетто!

19-21 квітня 1943 року – це перші дні повстання євреїв у Варшавському ґетто. Цей виступ проти нацистської політики винищення євреїв у роки Другої світової війни став найбільшим серед подібних заворушень.

Варшавське ґетто створили у жовтні 1940 р. Звідси депортували та знищили у Треблінському «таборі смерті» понад 254 тис. євреїв. Усвідомлюючи, що подібна доля очікує усіх, в'язні, які залишилися живими (загалом 55-60 тис.), почали готуватися до збройного повстання.

Перші прояви опору тут виникли ще у березні-квітні 1942 р. Втім, гестапо їх швидко викрило та ліквідувало. У жовтні-листопаді 1942 р. у ґетто створили «Єврейську бойову організацію» (ЄБО), до якої увійшло спочатку 220 бойовиків, озброєних вогнепальною зброєю, гранатами та «коктейлями Молотова»: польські Армія Крайова та Армія Людова намагалися контрабандою доставляти сюди зброю та амуніцію.

У січні 1943 р. німці почали другу депортацію євреїв, що призвела до першого випадку збройного опору у Варшавському ґетто. Бійці ЄБО разом із членами «Єврейського військового союзу» (ЄВС) відкрили вогонь по нападниках, вступаючи у прямі збройні сутички з каральними військами.

Найбільше повстання у Варшавському ґетто розпочалося в ніч на єврейське свято Пасхи, 19 квітня 1943 р. Кілька тисяч військових СС та допоміжної поліції, які оточили ґетто, плануючи протягом трьох днів депортувати решту його в'язнів, несподівано зіштовхнулися зі збройним опором. Єврейські партизани відкрили вогонь із барикад на вулицях, укриттів у каналізації та вікон будівель. За різними даними, загальна кількість повстанців становила 1 тис. осіб, в т. ч. 400-800 з ЄБО (серед них були й жінки) та 150-400 ЄВС (лише чоловіки).

Зазнавши втрат, німці разом з допоміжними силами відступили, але вибрали іншу тактику: розпочали систематично винищувати населення ґетто, спалюючи будинки та знищуючи усіх євреїв на своєму шляху. До 29 квітня 1943 р. основні сили збройного опору були придушені, але деякій частині повстанців вдалося втекти з ґетто через підземний тунель. Втім, «бункерна війна» у Варшавському ґетто тривала ще близько місяця. Окремих повстанців із каналізації та схованок німцям довелося буквально «викурювати». Вони спалили і зрівняли із землею все ґетто, а після цього в 1-ій пол. травня 1943 р. підірвали Велику Синагогу. 16 травня 1943 р. німецька влада оголосила про придушення повстання.

Загальні втрати євреїв під час повстання у Варшавському ґетто становили 13 тис. вбитими (серед них 6 тис. спалених заживо або померлих від димового отруєння). Решту 50 тис. в'язнів депортували і знищили в екстермінаційному таборі у Треблінці. Втрати німців та допоміжних сил поліції становили 110 осіб – 17 вбитими та 93 пораненими.

Повстання у Варшавському ґетто стало першим потужним бунтом проти політики Голокосту і надихнуло на збройний виступ в'язнів інших ґетто і таборів на території Польщі.

Дата і час відкриття виставки: 19 квітня 2023 року,

початок о 15.00 за адресою вул. Пастера, 13.

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Инвестор Сергей Токарев рассказал, чем полезны AI-разработки для мира и Украины
Искусственный интеллект не угроза: партнёр Roosh Сергей Токарев о развитии, потенциале и регулировании AI-технологий

Шоста Велика Одеська Бібліоніч надихала любити, читати, творити, радіти талантам і донатити
Вже шостий рік поспіль чимало одеситів 14 лютого відмічають в Одеській національній науковій бібліотеці як подвійне свято: День святого Валентина і Міжнародний День книгодарування, бо добре знаються на тому, як книга, слово і кохання доповнюють і наповнюють одне одного.
Велика Одеська Бібліоніч-VI 14 лютого, 17:00– о 21:00, ОНОВЛЕНА ПРОГРАМА
Налаштуймося на хвилю любові, яка дарує крила і сили захищати коханих і мріяти!
Наукова зустріч з Ігорем Стамболом на тему «Геополітичні орієнтири України у працях Юрія Липи»
22 січня 2024 р. у головному читальному залі Одеської національної наукової бібліотеки до дня Дня Соборності України відбулася наукова зустріч з істориком Ігорем Стамболом на тему «Геополітичні орієнтири України у працях Юрія Липи».
До Дня Соборності України
Щороку 22 січня, у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, Україна відзначає День Соборності. Злука задекларувала об’єднання українських земель в одній державі та продемонструвала соборницькі прагнення українців. Ця подія стала знаковою для українського державотворення.
Різдвяно-новорічна програма «Книжковий диво­світ» в ОННБ триватиме до 8 січня!
Заходи проєкту Родинного дозвілля в ОННБ продовжено на період зимових шкільних канікул 2024 року. Одна з найкрасивіших бібліотек країни запрошує молодших школярів разом із батьками відвідати різдвяно-новорічну програму «Книжковий дивосвіт».© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.012