ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
Ювілейний спецвипуск «Буремного підкасту»: гурт «Пиріг і Батіг» кладе на музику слова поетів Розстріляного Відродження
12:04 / 06.07.2023

Вийшов ювілейний спецвипуск «Буремного подкасту» від Медіа СЛУХ та за підтримки благодійної організації «Хвиля’91», в якому Марʼян Пиріг, засновник та ідеолог львівського гурту «Пиріг і Батіг» розповів, як досліджує і кладе на музику слова забутих українських поетів.

Зйомки музичної програми «Замордовані кац*пом» львівського гурту «Пиріг і Батіг» відбулися в Одеській національній науковій бібліотеці

Як звучить українська поезія минулих століть, якщо її покласти на музику? Щемливо, бурхливо та багатогранно – у виконанні львівського гурту «Пиріг і Батіг». Музиканти вперше приїхали з концертом до Одеси, щоб поділитися власним прочитанням поетичних творів, які актуальні поза часом. Пісні на вірші українських поетів з проєкту «Замордовані кацапом» створені, щоб нагадати собі в пітьмі нинішніх подій тьмаві й хижі діяння «русского міра» стосовно нашої культури в різні попередні роки.

Ведучий Медіа СЛУХ Максим Чухліб та музикант Марʼян Пиріг говорили про відродження національної пам’яті, кого з українських поетів-самородків нам треба знати і памʼятати, що заважало нам воскресити замовчувані невідомі імена українських поетів жертв радянського терору та як відновити українську національну ідентичність. Розмова йшла про те, як на державному рівні популяризувати інформацію і пам‘ять про наших культурних діячів. Під час розмови з фронтменом було зосереджено увагу на постатях поетів Розстріляного Відродження, на вірші яких вони створюють свої пісні. Розмова із засновником гурту відбулася в головному читальному залі Одеської національної наукової бібліотеки.

Гурт «Пиріг і Батіг» виконує пісні з музичної програми «Замордовані кац*пом» (на вірші поетів Миколи Вороного, Євгена Плужника, Василя Стуса).

Марʼян Пиріг
Марʼян Пиріг

Максим Чухліб
Максим Чухліб

гурт «Пиріг і Батіг» під час виступу в читальному залі ОННБ
гурт «Пиріг і Батіг» під час виступу в читальному залі ОННБ

Розстріляне Відродження – духовно-культурне та літературно-мистецьке покоління 20-х – початку 30-х рр. в Україні, яке створило високохудожні твори у галузі літератури, живопису, музики, театру і було знищене тоталітарним сталінським режимом.

Поняття «Розстріляне Відродження» виникло через два десятиліття після тих трагічних подій. Першим сформулював його польський публіцист і громадський діяч Єжи Гедройц, який виступав за польсько-українське співробітництво. У 1958 році він у своєму листі до українського літературознавця Юрія Лавріненка, який працював на замовлення Гедройца над антологією української літератури 1917-1933 рр., запропонував назвати роботу саме так. Найвідоміші представники – Лесь Курбас, Григорій Косинка, Євген Плужник, Микола Зеров, Михайло Драй-Хмара, Микола Хвильовий, Антін Крушельницький, Микола Куліш. Більшість жертв сталінського терору були реабілітовані наприкінці 1950-х років, проте їхні твори в Радянському Союзі все ще було під забороною. Незважаючи на це, митці Розстріляного Відродження, які не знали страху і сміливо говорили правду, залишили після себе прекрасні твори, що демонструють творчий потенціал і силу думки молодого українського покоління першої третини XX ст. До нас вони дійшли різними шляхами: багато видавалися за кордоном, а також підпільно в СРСР, деякі переписувалися вручну, окремі стали доступними вже після розсекречення радянських архівів, але більшу частину, на жаль, знищено.

Одеська національна наукова бібліотека майже 20 років досліджує тему Розстріляного Відродження. Вийшло в світ декілька видань, присвячених поколінню творців, яке було знищене тоталітарним режимом – «У терновім колі. Одеська письменницька організація у 1920-1950 рр.», «Книги і долі. Митці Розстріляного Відродження», «Шляхами пам'яті. Антологія поетичних творів, присвячених пам'яті митців Розстріляного Відродження», «Книги і долі. Нікого час не перекреслив… (2000-2015 рр.)», «Книги і долі. Шеренги заживо воскреслих — немов дорога без кінця (2015-2020 рр.)».

Пошукова робота матеріалів про представників Розстріляного Відродження в Одеській національній науковій бібліотеці триває.

Під час тематичних лекцій та екскурсій по бібліотеці бібліографи знайомлять студентів вищих навчальних закладів міста Одеси з літературою з фондів ОННБ, присвяченою пам’яті українських літераторів, які стали жертвами більшовицького терору в Україні.

Діалог із Марʼяном Пирогом, засновником та ідеологом львівського гурту «Пиріг і Батіг», запис ювілейного спецвипуску «Буремного подкасту» на сторінці YouTube «МАР'ЯН ПИРІГ: відродження української ідентичності».

ВІДЕО https://www.youtube.com/watch?v=uhXJqmk_Prw

Пошук:
розширений

Людмила КОТВИЦЬКА
До Дня працівників статистики
Щорічно 5 грудня відзначається День працівників статистики України, що свідчить про важливу роль, яка відводиться органам державної статистики у житті суспільства.

Бібліотека дарує свято!
Зимову казкову екскурсію у бібліотечному палаці напередодні найсвітлішого свята Різдва і новоріччя осяяли щирі дитячі посмішки, яскравіші за різдвяні вогники. І навіть кам’яний кріосфінкс у холі кивнув дітям головою та геть забув, що покликаний оберігати книжкові скарби та закликати до тиші. Піднесений настрій наймолодших відвідувачів підтримувала музика з різдвяними дзвіночками і затишні зимові фотозони, а радісний гомін дітей запалював вдячністю очі іхніх батьків…
130 жінок-партнерок українських військовослужбовців та ветеранів отримають безоплатне навчання від Projector Foundation
Projector Foundation запускає безоплатне онлайн навчання у сфері креативних та IT індустрій для жінок-партнерок військовослужбовців та ветеранів. Взяти участь можуть жінки-партнерки з восьми областей України. Проєкт створений для здобуття професійних навичок у безпечній спільноті та допомозі у подальшому кар’єрному зростанні студенток. Ініціатива реалізується за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Зміцнення громадської довіри (UCBI)».
ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИЖКИ В’ЯЧЕСЛАВА КУШНІРА «СТОРІНКАМИ ГАЗЕТ І ФЕЙСБУКА. КРАЄЗНАВСТВО. ПУБЛІЦИСТИКА. РЕФЛЕКСІЇ».
22 листопада 2023 року Одеська національна наукова бібліотека презентує нову книжку доктора історичних наук, професора, декана факультету історії та філософії Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, голови правління Одеської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслуженого працівника освіти України В’ячеслава Григоровича Кушніра «СТОРІНКАМИ ГАЗЕТ І ФЕЙСБУКА. КРАЄЗНАВСТВО. ПУБЛІЦИСТИКА. РЕФЛЕКСІЇ».
Для справжніх друзів України війна стає особистою
Латиші та поляки провели цікаві заходи в Одеській національній науковій бібліотеці
Захід до Дня незалежності Польщі в Одеській національній науковій бібліотеці
4 листопада 2023 року з 12:00 Одеська національна наукова бібліотека у партнерстві з Одеським ім. Адама Міцкевича відділенням Спілки поляків України проводить урочистий захід до Дня незалежності Польщі*.© 2005—2023 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2023 S&A design team / 0.011