
![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
Лесиними стежками – до бібліотеки!
![]() 12:13 / 27.02.2025
![]() Книжкова виставка «Море, море! Без краю просторе, Руху повне і разом спокою…»: Леся Українка і Одеса». 25 лютого 2025 р. виповнюється 154 роки від дня народження всесвітньовідомої української поетеси, письменниці, перекладачки, громадської та культурної діячки Лесі Українки (1871 – 1913). Її твори – це голос нескореного духу, який лунає крізь час, не втрачаючи ні глибини, ні актуальності, ні сили та милозвучності. Її життя – це приклад мужності та гідності, жертовності та відданості. Геніальна літераторка, непересічна дослідниця, унікальна людина. Ця тендітна жінка стала символом жінки-Українки, яка, долаючи всі випробування долі, залишилася незламною та сповненої рішучості.
![]() Невипадково 25 лютого пропонується відзначати як День української жінки. Ця ініціатива спрямована на вшанування українських жінок та їхнього внеску в історію та культуру країни. Адже вони завжди відігравали вагому роль у державотворенні, боротьбі за свободу та національну ідентичність.
![]() В Одеській національній науковій бібліотеці з нагоди 154-ї річниці від дня народження Лесі Українки, у рамках проєкту «Лесиними стежками», до уваги користувачів представлено книжкову виставку «Море, море! Без краю просторе, Руху повне і разом спокою…»: Леся Українка і Одеса».
![]() Ще у 2016 році Одеська національна наукова бібліотека започаткувала проєкт «Лесиним стежками», який мав на меті розкриття багатогранної спадщини Лесі Українки, що міститься у фонді ОННБ, крізь призму творчості молодих і знаних науковців, краєзнавців, літераторів і митців. У різні роки відбулися читання, мистецькі виставки, літературні вітальні й вечори, творчі зустрічі, презентації книжкових виставок, присвячених Лесі Українці. Не тільки у ювілейні роки бібліотека пропонує відвідувачам цікаві та пізнавальні заходи, що з різних аспектів розкривають творчість Лесі Українки: обговорення нових видань з лесезнавства, що надходять до фонду ОННБ; тематичні засідання мовно-літературного клубу «Дивослово»; перегляди фрагментів театральних вистав і композицій, що розігруються у бібліотечних локаціях. І зараз, коли до ювілею – 155-річчя від дня народження Лесі Українки – лишається рік, фахівці бібліотеки запрошують ознайомитися з цією експозицією, яка має на меті не тільки розкрити-нагадати життєві стежки Лесі Українки, пов’язані з Одесою, а й відкрити заново цікаві сторінки історії міста. На виставці широко представлено творчий спадок видатної поетеси і письменниці.
![]() Розкішний14-томник – вагомий проєкт Українського інституту книги — повне академічне зібрання творів Лесі Українки, що було підготовлено і видано з нагоди її 150-річного ювілею. До академічного зібрання увійшли всі знайдені на сьогодні тексти письменниці; відновлено фрагменти й матеріали, вилучені цензурою в різні часи у попередніх виданнях; додано розлогі текстологічні, історико-літературні та реальні коментарі. Видання – «Родові гнізда Драгоманових-Косачів: їх устрій та культура» (2013) розкриває перед читачем духовне середовище й культурну атмосферу маєтків родини Драгоманових-Косачів як осередків української традиції та аристократичної культури кінця ХІХ- початку ХХ ст. У книжці використано нові джерела, світлини, друковані та рукописні мемуари, епістолярій власників садиб, членів їхньої родини та оточення. Ґрунтовним є і перший том двотомника Тамари Скрипки «Спогади про Лесю Українку» (2017) , який містить мемуари її матері Ольги Косач (Олена Пчілка), сестер Ольги Косач-Кривинюк, Ізидори Косач-Борисової, Оксани Косач-Шимановської, чоловіка Климента Квітки та інших. У виданні оприлюднені маловідомі або друковані уперше у повному обсязі спогади про Лесю Українку. У книжках «Східні стежки Лесі Українки» (Луцьк, 2008) і «Леся Українка та її «Стародавня історія східних народів». Історія створення і побутування» (Одеса, 2021) знана сходознавиця Олена Огнєва досліджує твори Лесі Українки на «східні сюжети», зокрема, її переспіви Рігведи та давньоєгипетських ліричних пісень, а також розповідає про складну й копітку роботу письменниці над «Стародавньою історією східних народів».
![]() Основна частина виставки представляє видання за темою «Леся Українка і Одеса». Це, передусім, збірка поезій «Подорож до моря» (Одеса, 2018), яке ілюстроване художницею Ларисою Дем’янишиною. У творчому доробку мисткині чимало робіт, присвячених Лесі Українці. Особливої уваги заслуговують розвідки літературознавця і письменника Григорія Зленка: нарис «Подорож до моря» у збірці «Книга пам’яті» (1971) та есе-дослідження «Схиляючись над Біблією у Шабо» у збірці «Пошук для прийдешнього»(2004), де наводяться цікаві факти й маловідомі документи про перебування Лесі Українки в Одесі і Шабо, про її тамтешнє оточення, спілкування, приятелів, враження. Григорій Зленко є також укладачем бібліографічного покажчика «Леся Українка в Одесі», який підготовлений в ОННБ у 1973 р. Краєзнавчим нарисом «Одеськими стежками Лесі Українка» починається збірка відомої дослідниці, мовознавиці і культуролога Тетяни Ананченко «України часточка в мені» (2007).Тут відтворено і ту славетну одеську атмосферу, і той неповторний колорит, який справив неабияке враження на шляхетну (хоч і юну) гостю нашого міста.«Лесю вразило це місто – гамірне, багатолюдне, із своїм швидким ритмом життя, своєрідною південною екзотикою. Вражали люди, яких бачила: статечні слов’яни, зі своєрідною мовою, не схожою до тієї, яку знала Леся, педантичні німці, галасливі і темпераментні південні люди – чи то греки, чи євреї, чи італійці, чи молдавани…». Тема «Леся Українка і Одеса» надихає на різноманітні креативні проєкти, один з яких втілений у туристичному путівнику «Леся Українка: Одеса. Білгород-Дністровський. Шабо» (2016. Серія:Туристично-культурологічний проєкт «Шляхами Одещини», започаткований Одеським обласним центром української культури).
![]() Лесине слово, що бореться за правду та справедливість, повсякчас надихає митців і бібліотекарів для створення різноманітних книжкових інсталяцій та інших проєктів. У ньому – наша історія і сьогодення, а головне – це переможна любов життя! Наталія Броварська, Тамара Кухарук, фахівці ОННБ |
Пошук:
![]() ![]() ![]() Сергій Токарєв
На Всемирном экономическом форуме (WEF) был представлен отчет The Future of Jobs Report 2025, анализирующий будущее рынка труда. Хотя основной акцент в исследовании сделан на изменения в профессиях, наибольшие выводы из него должны сделать высшие учебные заведения — говорит в своей колонке для 24 канала Сергей Токарев, инвестор, сооснователь и партнер Roosh.
![]() ![]() ![]() В Одеській області ветеранів та їхні родини запрошують приєднуватися до проекту «Реабілітація танцем».
![]() ![]() 23 березня о 18.00 у філармонії на великому концерті Арсена Мірзояна в Одесі всіх чекатимуть виняткові і найсильніші емоції.
![]() ![]() Громадська організація «MIRA.ART.PLATFORM» представляє унікальний творчий проєкт — «Мистецтво жити! Мистецтво подорожувати! З любов'ю із Волині»!» Бренд-захід відбудеться 27 квітня 2025 року з 14:00 до 20:00 у Duke Conference & Banquet Hall (м. Одеса, Театральний провулок, 9, вхід зі сторони Оперного театру, скверу Пале-Рояль).
![]() ![]() В Одеській національній науковій бібліотеці з нагоди 154-ї річниці від дня народження Лесі Українки, у рамках проєкту «Лесиними стежками», до уваги користувачів представлено книжкову виставку «Море, море! Без краю просторе, Руху повне і разом спокою…»: Леся Українка і Одеса».
![]() ![]() Одеська національна наукова бібліотека запрошує на творчу зустріч з лауреатом Премії імені Шолом-Алейхема 2025 року Леонідом Лейдерманом, яка відбудеться 2 березня 2025 року о 12.00 у відділі рідкісних видань та рукописів ОННБ.
![]() |
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.018 |