ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




ЗБИРАЮЧИ ДАНІ, ВИВЧАЄМО СУСПІЛЬСТВО
08.12.2018 / Газета: Чорноморські новини / № 103(22013) / Тираж: 8525

5 грудня в Україні відзначається День працівників статистики. Ця дата не випадкова, адже пов’язана з проведенням у 2001 році першого в часи незалежності Україні Всеукраїнського перепису населення, наймасштабнішої роботи, виконаної державними органами статистики. Відтак у першу річницю проведення перепису Президента України видав указ про встановлення нашого професійного свята, «враховуючи значний внесок працівників цієї галузі у розвиток економіки держави».

Послуговуючись філософською термінологією, можна стверджувати, що статистика вивчала й вивчає суспільні явища як єдність їх якісної та кількісної визначеності, тобто досліджує міру суспільних явищ.

Статистика є самостійною суспільною наукою, яка має свій предмет і методи досліджень. І постала вона з практичних вимог суспільного життя. Уже в стародавньому світі виникла необхідність підрахунку чисельності жителів міст та країн, тих, хто придатний до військової справи, визначення потреб у продуктах харчування тощо. Інформація такого ґатунку була вкрай важливою для збирання податків, ведення війн і т.п.

Слово «статистика» походить від латинського status — стан справ. У науку цей термін увів у 1746 році німецький учений Готфрід Ахенвалль, запропонувавши замінити назву курсу «Державознавство», що викладався в університетах Німеччини, на «Статистика», поклавши таким чином початок розвитку статистики як науки і як окремої навчальної дисципліни.

Засновником статистики Одеси можна з упевненістю вважати Аполлона Олександровича Скальковського. До тридцяти-річчя міста була видрукувана його робота «Коротка статистика Одеси», яку із захопленням читали в світських салонах. Згодом вийшли ще кілька випусків «Праць Одеського статистичного комітету».

Досить солідним був сам склад цього комітету. Станом на 1865 рік до нього входили: голова — одеський градоначальник М.М. Шидловський, члени — протоієрей Георгій Попруженко, прелат римсько-католицької церкви Розутович, пастор Флечницер, міський голова князь С.М. Воронцов, а начальник митного округу, голова опікунського комітету, голова комерційного суду, інспектор лікарської управи, прокурор, міський рабин та інші поважні люди.

У 1870-у комітет випустив перший статистичний щорічник «Пам’ятна книжка Одеського градоначальства».

Основним же загальнодоступним періодичним виданням, яке висвітлювало все коло статистичних даних, був «Одесский вестник».

За радянських часів в Одесі створюється Губернський статистичний комітет, який на сторінках своїх видань висвітлює хід нової епохи. Із 1923 року з’являється нове регулярне видання Одеського губернського відділу статистики — довідник «Вся Одеса».

Із 1926 року головним стат-органом у регіоні стає Одеське окружне статистичне бюро, до кола діяльності якого входила суспільна, фінрозрахункова, демографічна, сільськогосподарська, промислова статистика, а також статистика праці і цін у губернському масштабі.

У лютому 1932-го Одеську губернію перейменовують в Одеську область й органом статистики стає Облстатбюро.

У період Другої світової війни перший документ Одеським статуправлінням було розроблено і видано 16.10.1943 року, щоправда, в евакуації — у Павлограді (Казахстан).

Ми знаємо історію своєї служби й пишаємося нею.

Із квітня 2004-го Одеське обласне управління статистики перетворене на Головне управління статистики в Одеській області.

У березні нинішнього року в Одесі пройшов міжнародний статистичний тренінг, у роботі якого взяли участь представники країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії.

За міжнародними стандартами, призначенням офіційної статистики сьогодні є виробництво продукції та послуг, які відповідали б потребам користувачів. Завершальним етапом статистичного спостереження є розповсюдження інформації, тобто коли кінцевий «статистичний продукт» надається користувачеві. Серед користувачів наших послуг — державні органи та органи місцевого самоврядування, підприємства, громадські організації, засоби масової інформації, громадяни, іноземні користувачі тощо.

За десять місяців цього року наше управління оприлюднило149 експрес-випусків та 480 матеріалів статистичної інформації, видало 16 статистичних збірників, 182 статистичні бюлетені, 10 доповідей, що мають різноманітне корисне інформаційне наповнення…

Великим попитом користується офіційний веб-сайт управління, який постійно модифікується, оновлюється. На сайті роз-міщені повні й деталізовані статистичні дані, у тому числі в динаміці, а також широкий спектр службової інформації про нашу діяльність. Сервіс «Пошук за кодом ЄДРПОУ» дозволяє отримати перелік форм статистичної звітності, які має подавати респондент в органи державної статистики. За допомогою сервісу для користувачів «Калькулятор інфляції» є можливість розрахувати індекс споживчих цін (індекс інфляції) в Україні та регіонах за обраний період. У розділі «Юним громадянам» розміщені цікава книжка для дітей про статистику з малюнками, яскравий буклет «Збираємо, рахуємо, інформуємо…». Нинішнього року на веб-сайті з’явився новий розділ: «Інфографіка», де щомісячно розміщуються дані про соціально-економічний розвиток Одеської області у вигляді таблиць, графіків і діаграм.

В останні роки відбувається кардинальне реформування вітчизняної статистики. Серед напрямків подальшого розвитку — використання новітніх інформаційних технологій та розвиток матеріально-технічної бази, продовження переведення спостережень на вибіркову основу, за-провадження безкоштовного звітування в електронному вигляді (електронного кабінету респондента), активізація присутності Держстату у соціальних мережах та медіапросторі.

Планом державних статистичних спостережень, затвердженим на 2018 рік розпорядженням Кабінету Міністрів, передбачено проведення 100 державних спостережень різної періодичності за 110 формами державної статистичної та фінансової звітності.

Успішне виконання завдань, які стоять перед органами Держстату, забезпечує відповідний кадровий потенціал. Більша частина штатних працівників Головного управління статистики в Одеській області, а це 331 особа, — державні службовці. Традиційно, висока питома вага жінок — 95%.

Що надзвичайно важливо: наша робота може бути продуктивною лише за умови належного виконання своїх повноважень респондентами і за умови ефективного та добросовісного використання інформації користувачами.

Автор: Людмила КОТВИЦЬКА, начальник Головного управління статистики в Одеській області.

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.018