ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




ЦІНИ НА ЛІКИ ПІДСКОЧАТЬ?
23.03.2019 / Газета: Чорноморські новини / № 23(22042) / Тираж: 8525

За минулий рік ціни на ліки всіх категорій зросли в Україні десь на 18,6%. І тепер, кажуть, очікується нове підвищення. Експерти виділяють кілька основних причин, чому це відбувається, — монополізація великих фармацевтичних компаній, курс гривні до долара, а також зміна вподобань покупців на користь імпортних препаратів.

Чи ж справді гряде значне подорожчання ліків і як держава піклуватиметься про здоров’я своїх громадян у цьому році?

Що стосується монополізації ринку, то такий процес сьогодні справді бурхливо відбувається в Україні. Оптовики закладають вартість препаратів на 10 —15% вищу, ніж раніше, а відтак автоматично піднімається й роздрібна ціна на них. До того ж, останнім часом великі мережі самі віддають перевагу дорогим лікам, найчастіше імпортним, адже суми від їх продажу значно більші, ніж від реалізації вітчизняних аналогів. Тож лікарі рекомендують своїм пацієнтам купувати препарати за кордоном, адже через націнки в Україні вони коштуватимуть набагато дорожче, ніж у себе на батьківщині. А тепер ще й масово з’являється інформація про те, що очікується нове підвищення цін на ліки, і не тільки на імпортні.

Втім, не всі експерти так твердо впевнені, що слід боятися збільшення вартості фармацевтичної продукції. Навпаки, кажуть вони, тенденції 2019-го, порівняно з минулим роком, засвідчують, що можливе навіть зниження цін.

Марина Багрова, член правління міжнародної асоціації «Інститут національної політики» вважає:

«Великі фармацевтичні компанії є монополістами українського ринку ліків. Наскільки мені відомо, зараз у Верховній Раді вирішується питання про внесення деяких змін до законодавства у сфері фармакології та лікарських засобів, щоб трохи демонополізувати фармацевтичну діяльність і посприяти появі на українському ринку якісних, оригінальних ліків.

Щодо курсу гривні, то він не зазнає істотних змін і залишиться у межах 26—28 гривень за долар. А пріоритет запитів у пацієнтів на імпортні медикаменти був завжди — через їх ефективність, якість та мінімальну шкоду від побічних ефектів. За наявності двох згаданих обставин структура попиту змінюватиметься на користь переваг імпортних товарів.

У такому випадку можливе тимчасове підвищення цін на імпортні ліки. Це природна реакція ринку. Але після того, як відбудеться поступове насичення українського ринку імпортними препаратами, а також збільшення обсягів надання безкоштовних ліків населенню (в тому числі й імпортних) у рамках національної програми «Доступні ліки», ці фактори призведуть до стабілізації, а потім і до невеликого зниження вартості препаратів».

Щодо програми «Доступні ліки», то, як відомо, вона запроваджена ще в 2017 році. Аптеки, які добровільно входять у цю програму, безкоштовно або за часткову доплату надають їх тим, хто потребує. Пріоритет — лікування серцево-судинних хвороб, діабету II типу, а також бронхіальної астми. Такий перелік обрано не просто так — це ті хвороби, які суттєво впливають на показники смертності в Україні, й потреба у препаратах для їх лікування тільки зростає.

Влітку 2018-го список «доступних» ліків розширили, і тепер за нижчою ціною або безкоштовно можна отримати понад 250 препаратів. Повністю нині безоплатні — 64, на п’ять препаратів більше, ніж торік. Схема для отримання програмних ліків проста: лікар видає правильно заповнений рецепт, з яким пацієнт іде в аптеку. Важливо, якщо в минулому році була деяка прив’язка пацієнта до аптеки, то тепер він може купити ліки в будь-якій з аптек в Україні, які беруть участь у програмі «Доступні ліки». Невдовзі, запевняють, з’явиться так званий «електронний рецепт», який видаватимуть замість старих паперових.

Збитки, яких зазнають від цієї програми аптеки, держава відшкодовує своїми силами. Тільки на минулий рік було заплановано на це мільярд гривень, але, як показує практика, велика кількість аптек відмовляється від участі в програмі, оскільки не отримує повну суму відшкодування витрат від держави. Цьогоріч планують вирішити цю проблему. Договори з аптеками тепер укладатиме Національна служба охорони здоров’я, яка відшкодовуватиме вартість препаратів, безкоштовно або за меншою ціною виданих українцям. На реалізацію програми, як і торік, виділено мільярд гривень.

і, за офіційними даними порталу apteka.ua, у програмі «Доступні ліки» беруть участь 3340 аптек по всій Україні. В Одесі таких — близько двадцяти, а загалом в області — 128, що становить лише 9% від їх загальної кількості.

Отже, наразі всі причини для здорожчання ліків — досить умовні. Відтак є надія, що рівень вартості фармацевтичних товарів не перевищить прогнозів аналітиків. Експерти «втішають» тим, що, в крайньому разі, ціни зростуть не тільки на ліки, а й на продукти харчування, комунальні послуги.

Олена ДЕНИСЮК,

студентка ОНУ

ім. І.І. Мечникова.

Автор: -

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.016