ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




ЗНАННЯ ПРО МИНУЛЕ — ОСНОВА ПРОГНОЗУ МАЙБУТНЬОГО
19.09.2019 / Газета: Чорноморські новини / № 71(22090) / Тираж: 8525

Минулого тижня в Одесі перебувала відома письменниця і публіцистка Наталія Дзюбенко-Мейс — вдова авторитетного історика, дослідника Голодомору в Україні Джеймса Мейса. Одеська національна наукова бібліотека запросила містян на зустріч із шановною гостею. Її виступ був, як завжди, цікавим, хвилюючим…

Як відомо, Джеймс Мейс був послідовником знаного дослідника масового терору в Україні Роберта Конквейста. Саме Мейс одним із перших серед істориків Заходу доводив, що голод 1932—1933 років в Україні був геноцидом, цілеспрямованим нищенням українців. І за цей злочин відповідальна Москва.

Розповідаючи авдиторії, в якій переважала студентська молодь, про маловідомі для загалу сторінки біографії свого чоловіка, пані Дзюбенко-Мейс, зокрема, повідала:

— У штаті Оклахома в індіанській сім’ї народився хлопчик, який до вісімнадцяти років не знав, де знаходиться Україна, і мав дуже приблизне уявлення про східноєвропейський простір. Як для індіанця у нього були певні складнощі з отриманням вищої освіти. Щоб її здобути, змушений був підробляти в книгарнях, прибиральником, двірником, службовцем у банку. Джеймс Мейс був противником війни у В’єтнамі. Вивчав Коран, був у захопленні від буддизму. У студентські роки спілкувався з Далай-ламою. Я його просила: розкажи мені про цю легендарну особистість. Це важко, відповідав, висловити словами, це більше відчуття. Мудрець був уособленням безмежної доброти: в нього не можна було щось просити, бо він тобі все віддасть. Далай-лама цілковито переймався чужою проблемою, чужою бідою.

Свого часу Джеймс Мейс вступив на факультет історії (університети Оклахоми, Мічигану. — В.К.). Серед його викладачів був Роман Шпорлюк, який під час лекції про Центрально-Східну Європу, обговорюючи тему Голокосту, висловив думку, що в Європі була ще одна, не менш масштабна трагедія — в Україні, де загинуло до десяти мільйонів осіб. Подібне твердження викликало суперечку в аудиторії. Джеймс не повірив, сприйняв це за пропаганду і з властивою йому прискіпливістю, будучи впертою і цілеспрямованою людиною, вирішив довести, що це неправда. Зацікавився темою Української революції, почав наполегливо вивчати українську історію (зі словником)... Його архів, зібраний у бібліотеках Сполучених Штатів Америки, нині зберігається у Києво-Могилянській академії. Там — матеріали різними мовами про людиновбивство і в інших країнах світу — Камбоджі, Шрі-Ланці... Той архів у вільному доступі. Джеймс Мейс мав особливе бінокулярне мислення історика. Яка амплітуда нашого знання про минуле — стільки ж можемо спрогнозувати наше майбутнє.

Автор: Володимир КУДЛАЧ

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.017