ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Андрій Глущенко: «Малими силами великого не створити і добротного не збудувати»
04.12.2019 / Газета: Одесские известия / № 94(5217) / Тираж: 18937

Напередодні Дня місцевого самоврядування міський голова Татарбунар Андрій Глущенко розповів про своє бачення реформи місцевого самоврядування як надійного фактору поліпшення розвитку місцевої території.

Ця реформа в Україні стартувала ще в 2014 році з метою створення і підтримки сприятливого життєвого середовища на місцевому рівні, надання якісних і доступних для кожної людини послуг, підвищення ефективності управлінських рішень і, відповідно, формування необхідних умов для стабільного економічного зростання територій. А досягати це планується шляхом децентралізації державної влади України.

- Сьогодні Татарбунари, запрошуючи до об’єднання сільські населені пункти, готові і до спільного перспективного розвитку в рамках єдиної громади, і до виконання функції центру, — повідомив Андрій Глущенко. — І підставою для цього є напрацьований в місті за багато років адміністративний, економічний, соціальний, культурний і кадровий потенціал, а також міцні господарські та гуманітарні зв’язки зі всіма населеними пунктами Татарбунарського району. Сьогодні з питань об’єднання у нас є також підготовлена нормативна база, прийнята міським депутатським корпусом.

Процес децентралізації проходить шляхом реформування органів виконавчої влади, передачі реальних повноважень, фінансів і ресурсів органам місцевого самоврядування, а також створення потужних адміністративно-територіальних об’єднань, здатних більш ефективно вирішувати питання потенційного розвитку місцевих територій.

В Татарбунарах фахівці виконали колосальну підготовчу роботу, тому що реформа місцевого самоврядування, як і будь-яка реформа, яка несе нові зміни в житті українського суспільства, була сприйнята людьми неоднозначно. Тому першими кроками депутатів і членів виконавчого комітету міської ради було вивчення змісту реформи, а також нормативно-правових актів, що стосуються механізму її проведення. Неодноразово депутати міської ради брали участь в різних семінарах і зустрічах з питання реформи, які проводилися органами виконавчої влади в рамках інформаційно-роз’яснювальної роботи.

- Після того, як з вмістом реформи були ознайомлені представники громадськості та трудові колективи міста, депутати міської ради у липні 2015 року ініціювали громадські слухання, в ході яких жителі, обговорюючи варіанти створення об’єднаної громади, висловилися на користь формули «один район — єдина громада з центром в місті Татарбунари », — нагадав міський голова. — За результатами цих слухань депутати Татарбунарської міської ради прийняли рішення від 4 вересня 2015 року № 1208 «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад».

Згідно з проектом конституційних змін, підготовленим Офісом Президента України, новий адміністративно-територіальний поділ території України має трирівневу систему (громада — район (або округ) — регіон) та повинен закріпити проведену реформу. Конкретними змінами при цьому повинні стати ліквідація державних адміністрацій, укрупнення районів і можливе створення на їх базі округів, які об’єднуються в регіони, введення в районах інституту префектів, створення об’єднаних територіальних громад, які виступають, згідно з реформою, основною адміністративно-територіальною одиницею України.

- Саме громади, що активно створюються з початку реформи в рамках децентралізації влади, і покликані забезпечити виконання перерахованих вище завдань, — підкреслює А. Глущенко. — З цією метою громадам, як основній ланці в системі органів місцевого самоврядування України, передаються сьогодні повноваження і фінансові ресурси державної влади.

Після прийняття необхідного рішення в Татарбунарському районі стартував переговорний процес з сільськими радами. Спираючись на принцип добровільності, який є одним з головних умов створення громад, всім сільським радам було запропоновано увійти до складу єдиної об’єднаної громади з центром в місті Татарбунари.

- Але як показали реалії, більшість сільських рад не були готові до об’єднання, — констатує мер Татарбунар. — І причин цьому було достатньо. Тут і неоднозначне ставлення людей до самої реформи, і сумніви в її доцільності та результативності, і самодостатність окремих населених пунктів нашого району, десь переважала думка про необхідність самостійного розвитку, а також було бажання сільських рад зберегти свої напрацьовані позиції.

Одним з аргументів неприєднання до міста називають невпевненість в фінансово-економічній спроможності міста Татарбунари, яка дозволила б модернізувати інфраструктуру майбутньої об’єднаної громади і далі розвивати пропорційно всі її населені пункти. Тим часом на території Татарбунарського району були створені Тузловська та Лиманська об’єднані громади.

- Ми вирішили направити наші зусилля на підвищення фінансово-економічних можливостей міста та формування відповідної його привабливості, — продовжує Андрій Петрович. — Рішеннями депутатського корпусу з 2016 року по нинішній період в місті створено сприятливі умови для розвитку бізнесу, що стало поштовхом до розвитку місцевої підприємницької ініціативи.

Відзначимо, що сьогодні вона представлена в різних видах міської економічної діяльності — підготовка матеріалів для виробництва взуття, переробка деревини та випуск пелетів, виробництво тротуарної плитки та інших будівельних виробів, м’яса і м’ясних продуктів, кондитерських і хлібобулочних виробів, підготовка металевих конструкцій і виробів з металу, збір і виготовлення меблів, сортування і збирання твердих нехарчових відходів та інше.

Відзначимо, що процедура віднесення районного центру до категорії міст обласного значення, яка стартувала у 2018 році, також є важливим кроком Татарбунарського міської ради в реалізації реформи місцевого самоврядування. У разі позитивного вирішення цього питання на рівні Верховної Ради України збільшаться темпи економічно-гуманітарного розвитку місцевої території і в цілому перспективної об’єднаної територіальної громади. До слова, місто отримало підтримку з боку Асоціації міст України та депутатів Одеської обласної ради, які розглянули ініціативу в рамках роботи постійної профільної депутатської комісії та ухвалили на своїй сесії звернення до Верховної Ради України з проханням надати Татарбунарам статусу міста обласного значення.

- Хотів би акцентувати увагу на втіленні такого інвестиційного проекту як міський центр адміністративних послуг, створений нами в 2016 році і до сьогоднішнього часу модернізований в рамках партнерства Татарбунарської міської ради з міжнародною програмою «U-LEAD з Європою», — нагадує Андрій Глущенко. — Найближчим часом ми плануємо відкриття центру, після чого його персонал буде готовий надавати послуги не тільки міському населенню, а й жителям сільських населених пунктів. А при створенні об’єднаної громади, в ряді її сільських населених пунктів планується створення віддалених робочих місць в рамках структури цього центру.

При цьому, як зазначає і сам А. Глущенко, у Татарбунар є низка проблемних питань, які вимагають системного підходу в їх вирішенні, серед яких стабільність водозабезпечення та наведення санітарного порядку, благоустрій міського простору.

- Увага депутатського корпусу та виконавчого комітету міської ради до цих питань ніколи не слабшає, — підкреслює Андрій Петрович. — У місті поступово йдуть перетворення і формуються необхідні передумови для проведення якісних змін. І беручи до уваги такі підходи міста до питань свого розвитку, Борисівка і Глибоке, а потім і Нерушай переглянули свою позицію неприєднання до міста Татарбунари та на сьогоднішній день готові об’єднатися з нами.

І додає, що про створення об’єднаної територіальної громади замислилися і інші сільські ради, але вже з урахуванням факторів, що мають загальнодержавний масштаб. Йдеться про доручення Президента України Володимира Зеленського новому уряду і парламенту, що стосується завершення реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в досить стислі терміни.

- Фактично у органів місцевого самоврядування не залишається часу для роздумів, — зазначає міський голова. — Ми повинні об’єднуватися, поки це можливо на добровільній основі. І не чекати, коли настане крайній період, в який об’єднання буде відбуватися в обов’язковому і невідкладному порядку, але вже не так, як ми цього хочемо. Звичайно, створення двох громад в районі і активізація об’єднавчого процесу з початку цієї осені потребують оновлення рішення, прийнятого чотири роки тому. З метою проведення консультацій з цього напрямку в вересні міська рада за своєю ініціативою запросила сільських голів та голову районної ради на робочу зустріч, де в форматі круглого столу були обговорені актуальні питання децентралізації і створення об’єднаної громади.

Спільна дискусія показала, що стурбованість серед жителів району збереглася — як працюватимуть школа і дитячі садки? Медичні і культурні установи? Керівники сіл говорили про гарантії з боку держави в тому, що громади, які об’єднаються, реально матимуть необхідні фінанси і ресурси для свого розвитку, що не буде «оптимізуватися» соціальна сфера, не виїжджатиме молодь, що не будуть зникати з карти населені пункти, а щоб уникнути такої ситуації потрібно створювати в громадах робочі місця, будувати житло, готувати необхідних фахівців. Крім того, рекомендувалося міській раді запросити до об’єднання села Приморське Кілійського району і Надеждівка Арцизького району, що і було дотримано в оновленому рішенні «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад».

- В ході круглого столу було вироблено єдину думку, що підтверджує необхідність об’єднавчого процесу на території Татарбунарського району, — резюмує Андрій Петрович. — Якщо в 2015 році для всіх стояло питання «а чи потрібно об’єднуватися», то круглий стіл показав, що сьогодні воно звучить «як об’єднуватися». Доля об’єднання на сьогоднішній день залежить від волі і вибору людей. І так повинно бути. Місто Татарбунари не має права нікому нав’язувати свою волю. Але я завжди вважав і сьогодні впевнений, що разом ми сильніші. В єдиній громаді, згуртувавшись, ми спільно зможемо долати всі труднощі, консолідувати наші можливості і ресурси, спрямовуючи їх на загальний розвиток.

Сьогодні місто Татарбунари отримало чіткої згоди на об’єднання від жителів сіл Борисівка, Глибоке і Нерушай, яке було підтверджено рішеннями сесій їх сільських рад. Ці населені пункти готові продовжити свій подальший розвиток разом з містом, а від інших сільських рад рішення поки очікуються.

- Хотілося б, щоб об’єднана громада отримала потужний імпульс до повноцінного розвитку і мала б до цього потужну ресурсну і фінансову основу: а це самостійне розпорядження землею, іншими місцевими податками і зборами, майном і природними ресурсами, — ділиться сподіваннями Андрій Петрович. — Коли у громади будуть широкі можливості для розширення джерел поповнення місцевого бюджету та розвитку виробництв, а також можливості грамотного самостійного залучення інвестицій, тоді всі важкі завдання розвитку знаходитимуть своє рішення і будуть перетворюватися в добрий результат для громади і її жителів. Хотілося б бачити громаду, що складається з людей, що люблять і цінують свій рідний край, які вже сьогодні розуміють, що малими силами великого не створити і добротного не збудувати, мудро розуміють, що наша сила в єдності. Вважаю, що об’єднувати людей, що живуть в громаді, повинні представники міської та сільських поселень, які є справжніми лідерами та ініціаторами нових ідей і проектів, які вміють приймати сміливі рішення, необхідні для розвитку громади. Упевнений, що в разі своєї успішності реформа місцевого самоврядування повинна стати надійним фактором поліпшення розвитку місцевої території.

Автор: Тетяна Корнілова

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса
00:00 09.01.2025 / Вечерняя Одесса


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.016