ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




«Шевченко — це ми, а ми — це Україна»
31.10.2024 / Газета: Чорноморські новини / № 42 (22520) / Тираж: 8525

23—24 жовтня в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського відбувся ХХVІІІ обласний фестиваль української книги пам’яті Михайла Грушевського «Безмежність української книги».

Зазвичай кожен з фестивалів присвячується значущій літературній події країни. Цього року він мав назву «Шевченко — це ми, а ми — це Україна» і був присвячений 210-й річниці від дня народження Тараса Шевченка.

Святковий настрій гостям фестивалю створила музично-інструментальна програма «Краси і волі музика одвічна» саксофоніста, провідного методиста Одеського обласного центру української культури Дениса Дмитрика.

У фоє бібліотеки всі охочі змогли долучитися до майстер-класів майстринь декоративно-ужиткового мистецтва ООЦУК «Чарівний світ витинанки» від Маріанни Панасюк і «Степовий південний розпис» від Антоніни Димової та Тамари Білоглазової, а також власноруч створити витинанку — паперового янгола.

Фестиваль розпочався з виконання ученицею школи педпрактики Одеського фахового коледжу мистецтв ім. К.Ф. Данькевича Катериною Серих Державного Гімну України.

Ведуча свята — народна артистка України Діана Мала — розповіла історію виконавиці, яка, попри ще зовсім юний вік, вже пройшла через багато випробувань. Коли у 2014-у її рідне місто Макіївку окупували російські війська, дівчинці сповнився лише рік. Родина Каті залишила попереднє життя — рідний дім, бізнес, друзів, аби дістатися тієї частини України, де на той час не було війни. Вони були свідками боїв за Донецький аеропорт, дивом, під обстрілами, виїхали на своїй автівці повз важку військову техніку. За ці роки Катя помітно виросла, встигла разом з батьками пожити в Херсоні та інших містах. А з 2017-го мешкає в Одесі, розвиває свій талант та чекає на перемогу і мир, як і всі діти й дорослі нашої країни.

Про виставку картин і творчих виробів здобувачів освіти Одеського художнього фахового коледжу ім. М.Б. Грекова «Зв’язок віків: сучасний погляд на творчість Шевченка» учасникам зустрічі розповіла викладачка цього навчального закладу Олександра Бондарчук.

Виставка є символічним поєднанням минулого й сучасного. Живопис, витинанки, декоративні натюрморти і пейзажі, а також копії графічних робіт Шевченка, виконані в техніці надполивного розпису.

Технологія надполивного розпису, що вимагає високих температур для завершення, стала символом нашої епохи. Сьогодні, як і сотні років тому, людина проходить власне «випробування вогнем». Кожна з робіт, створена у цій техніці, відображає не лише фахову майстерність, а й силу духу. Подібно до того, як фарби міцнішають під впливом високих температур, так і сучасні люди загартовуються у важкі часи, набуваючи незламності й сили, що допомагають пережити всі труднощі війни.

Більшість представлених робіт містять цитати Тараса Шевченка — ці невмирущі слова, які лунають крізь століття, нагадують нам про вічні цінності свободи, стійкості та національної самосвідомості.

Ця виставка є втіленням ідеї про безперервність національної ідентичності та передачу духу незламності від одного покоління до іншого.

Поряд з творами юних митців унікальний експонат виставки — книга «Рисування й малювання» авторства Фотія Степановича Красицького, видатного українського художника, педагога, внучатого небіжа Тараса Шевченка. Ця книга, написана 1929 року, є першою в Україні працею, що систематизувала основи рисунку і живопису українською мовою й стала справжнім орієнтиром для кількох поколінь митців.

Цікаво, що Фотій Красицький навчався мистецтву рисування і малювання в стінах нинішнього Одеського художнього фахового коледжу у 1892—1894 роках (майстерня Киріака Костанді).

Гості фестивалю з насолодою і захопленням переглянули виставу «Кольори рідної землі» у виконанні Театру гриму і костюму Одеського театрально-художнього фахового коледжу (керівник Володимир Саган, викладач, заслужений працівник культури України).

Ліричними піснями «Мелодії, що гріють наші душі під час підступної війни» розчулили студенти Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової Руслан Енютін, Валентина Лупуляк, Сергій Малдрик, Софія Ничай, Альона Хілько, які навчаються за класом бандури у заслуженої діячки мистецтв України, професорки Ніни Морозевич.

Родзинкою фестивалю став обласний поетичний флешмоб «Мій Шевченко», в якому взяли участь більше сотні читачів та бібліотекарів публічних книгозбірень Одещини.

До фестивалю приєдналися актори Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька з літературно-драматичною композицією за поемою Т.Г. Шевченка «Катерина».

135 років минуло відтоді, як Кобзар написав цей «доленосний» твір. Наше сьогодення диктує нове його прочитання.

Роздуми над історією кохання Катерини авторка композиції за поемою Любов Федченко вклала у назву «Безталання кохання. Плачі української землі». Катерина (у виконанні акторки Ірини Шеляг) — уособлений образ українки-дівчини, матері, нашої України. Саме про це з відстані століть від імені Поета оповів нам заслужений артист України Павло Шмарьов.

Як відомо, тема Катерини Шевченка-поета продовжилася у творчості Шевченка-художника зображенням головної героїні поеми на полотні.

У рамках фестивалю була представлена колективна наукова праця бібліотеки — бібліографічний покажчик «Завжди сучасний: 210 років від дня народження Т.Г. Шевченка», з яким присутніх ознайомила завідувачка редакційно-видавничого сектора Олена Ласкевич. Структуру покажчика складають п’ять великих розділів, які охоплюють усі сфери життя та творчості Тараса Григоровича. Всього 878 позицій. Тут названі видання українською та 25 мовами світу, які вийшли друком у 1991—2024 роках і зберігаються у фондах бібліотеки.

Цікавим та пізнавальним закінченням обох днів фестивалю були лекції «Шевченкова Одеса» доктора історичних наук, професора кафедри історії України та спеціальних історичних дисциплін ОНУ ім. І.І. Мечникова Тараса Гончарука і «Довелось запить з московської чаші московську отруту» кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри української літератури та компаративістики цього ж університету Ірини Нечиталюк.

Фестивальні дні перетворили бібліотеку на справжній центр єднання історії та сучасності.

Ольга БУЛГАКОВА,

заступниця директора з наукової роботи

Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.С. Грушевського.

Фото Сергія ГУМЕНЮКА і Катерини ГОЛЕНКО.

Автор: -

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Сила духу і оптимізм: «Давня Казка» презентує пісню та кліп «Будьмо» про єдність українців
Український гурт «Давня Казка» презентує новий трек «Будьмо» та кліп до нього — історію, яка надихає на віру в краще навіть у найскладніші часи. Пісня стала музичним маніфестом незламності, гумору та оптимізму, який допомагає українцям триматися разом.

Останні моніторинги:
00:00 26.12.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 26.12.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 26.12.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 26.12.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 26.12.2024 / Вечерняя Одесса


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.016