ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Мозок — це час...
31.10.2024 / Газета: Чорноморські новини / № 42 (22520) / Тираж: 8525

А ви знаєте, що об’єднує трьох політиків на відомому фото? Ні, не тільки Ялтинська конференція. Усі троє — Вінстон Черчилль, Теодор Рузвельт і Йосип Сталін — померли від інсульту, однієї з найпоширеніших і найнебезпечніших на планеті хвороб.

Про виклики, пов’язані з цією хворобою, напередодні Всесвітнього дня боротьби з інсультом, що відзначався 29 жовтня, ми поспілкувалися з головним неврологом департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради, лікаркою вищої категорії, кандидаткою медичних наук Лілією ЗВЯГІНОЮ.

Наша розмова відбувалася у Центральній міській бібліотеці ім. І.Я. Франка, де щотижня проходять освітні, культурні та оздоровчі заняття для одеситів та внутрішньо переміщених осіб.

Варто відзначити, що Всесвітній день боротьби з інсультом був заснований Всесвітньою організацією охорони здоров’я у 2006 році з ініціативи нашого краянина, професора Павла Кашинського. Мета заходів, приурочених до цього дня, — посилити увагу до захворювання, навчитися вчасно його розпізнавати, надавати допомогу та проводити профілактику.

Кожен шостий

Інсульт — це одна з найпоширеніших причин смерті та основна причина втрати працездатності серед дорослих у світі. Кожна шоста людина на планеті помирає від цієї хвороби чи її наслідків.

Інсульт може спіткати кожного, незалежно від статусу, віку, способу та рівня життя. Отже стосується усіх нас.

Статистика цього захворювання дуже невтішна. Близько 17 мільйонів людей у всьому світі потерпає від інсульту. Більшість випадків — у пострадянських країнах та країнах з низьким рівнем життя.

Україна посідає одне з перших місць у Європі за показниками захворюваності та смертності від інсульту, що створює велике навантаження на систему охорони здоров’я, соціального забезпечення, економіку та все суспільство.

На жаль, Одещина є одним із негативних лідерів в Україні за кількістю захворювань на інсульт.

Щороку стається 120—130 тисяч інсультів (понад третина — у людей працездатного віку). 30—40 % хворих помирають упродовж перших 30 днів і до 50% — упродовж року від початку захворювання. 20—40%, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги. І лише близько 10% повертаються до повноцінного життя.

Що таке інсульт?

Це блокада судин головного мозку, коли йому не вистачає кровопостачання. Вона викликає кисневе голодування та відмирання мозкових клітин, що призводить до порушення когнітивних функцій, а в деяких випадках — навіть до смерті.

Мозок — наш центральний комп’ютер, і він дуже чутливий до нестачі кисню: його клітини гинуть, перестає працювати частина мозку.

Є багато видів інсультів, патогенез цього захворювання дуже складний, але ці знання більше потрібні для лікарів.

Ефективність лікування і реабілітації залежать від типу інсульту та швидкості надання медичної допомоги. Важливо вчасно помітити симптоми й звернутися до фахівців. За статистикою, майже у 50% випадків пацієнти не розуміють, що у них стався інсульт, доки стан не стане критичним.

Що призводить до хвороби

Серед факторів ризику — рівень холестерину і високий тиск, паління, цукровий діабет, малорухливий спосіб життя, неналежний раціон, серцеві недуги, депресія і стрес, вік за 60 років, генетика.

А ми всі зараз перебуваємо у депресивних умовах, тож потрібно якось відволікатися, щоб виходити із цих станів.

Ми не можемо вплинути на вік, генетику, але спроможні контролювати тиск і рівень холестерину.

Слід звертатися до сімейного лікаря, робити регулярні обстеження, щоб виявити ці ризики своєчасно.

Як розпізнати і як допомогти

Ми можемо допомогти людині на вулиці чи вдома, яка погано почувається, і чим скоріше це зробимо — тим краще. Адже наш мозок — це час.

Завдяки вчасній допомозі людина може вижити, ми здатні запобігти важкій інвалідності. Мозок, клітини якого залишаються без кисню, — як квітка, яку відрізали від коріння. Якщо її поставити у воду, вона тримається кілька днів, але згодом в’яне. Так і людина — вона стає асоціальною, залежною, недієздатною.

— Які основні ознаки інсульту?

— Серед головних ознак — нудота, втрата свідомості, втрата зору, обличчя людини стає асиметричним, куточок рота буде опущеним. Якщо підняти дві руки, то одна опускатиметься. Мова невиразна, слова не вимовляються чітко. Втрачається розуміння, і це утруднює контакти з людиною.

Чим скоріше ми надамо допомогу, тим легшим буде вихід хворого із цього стану.

— Що потрібно зробити, якщо бачимо людину з підозрою на інсульт?

— Нічого не давати їй до рота — ні води, ні таблеток. Не збивати тиск, бо це може зашкодити. Розстібнути пояс, краватку, ґудзики для полегшення дихання. Повернути на бік, якщо є блювота. Відразу викликати швидку допомогу. Якщо це ваша близька людина — підготувати медичну документацію. Навіть за найменшої підозри на інсульт необхідно негайно звернутися по екстрену медичну допомогу, адже вчасна допомога — основний шанс врятувати життя і здоров’я.

Пацієнти із симптомами інсульту повинні бути без зволі-кання доставлені в найближчий заклад охорони здоров’я з інсультним відділенням, де надається невідкладне спеціалізоване лікування. Пацієнти з давністю симптомів у межах 24 годин повинні бути оглянуті й транспортовані насамперед.

— Лікування інсульту — платне?

— За лікування кожного окремого пацієнта з інсультом платить Національна служба здоров’я. В Одесі є чотири спеціалізовані лікарні, куди госпіталізуються люди з підозрою на інсульт.

Для хворих передбачена безплатна комп’ютерна томографія, ціла низка лікувальних заходів, безкоштовні ліки та аналізи.

Для того, щоб лікування було безоплатним, потрібно укласти декларацію з сімейним лікарем.

Бережіть себе від інсульту і будьте уважними до інших у цей непростий час!

Автор: Розмовляла Ольга ФІЛІППОВА

Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Від Миколая до Різдва. Святкова програма для дорослих і дітей
Одеська національна наукова бібліотека традиційно підготувала для одеситів та гостей міста цікаву й розмаїту різдвяно-новорічну програму «Від Миколая до Різдва». Цей проєкт родинного дозвілля, спрямований на популяризацію книги та читання, згуртування сімей, організацію змістовного відпочинку, триватиме впродовж грудня (6.ХІІ – 31.ХІІ. 2024 р.). Тож запрошуємо здійснити захоплюючу подорож усією родиною у дивовижний світ книжок найстарішої книгозбірні України!

Останні моніторинги:
00:00 28.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 28.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 28.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 28.11.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 28.11.2024 / Вечерняя Одесса


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.018