ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




В Одесской ОГА разъяснили ситуацию с будущими тарифами на газ и тепло
17:56 / 17.09.2021
ЖКХ

ОДЕССА,17 СЕНТЯБРЯ 2021 ГОДА, КОНТЕКСТ-ПРИЧЕРНОМОРЬЕ — Председатель Одесской областной государственной администрации Сергей Гриневецкий принял участие в совещание по вопросам устойчивого снабжения энергоносителей в регионе.

Об этом ИА «Контекст-Причерноморье» сообщили в пресс-службе Одесской ОГА.

В сообщениях облгосадминистрации сказано:

В Одеській обласній державній адміністрації відбулась нарада з питань сталого постачання енергоносіїв бюджетним установам та закладам Одеської області. Участь у нараді взяли керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, депутати обласної ради, представники компаній з розподілу природного газу АТ «Одесагаз», електричної енергії ДТЕК «Одеські електромережі» та постачальники відповідних послуг.

Головна мета наради – визначити ефективний механізм взаємодії та алгоритм дій всіх служб та структур за для забезпечення сталого проходження осінньо-зимового періоду в умовах кризи на ринку газу в Європі.

«Бачимо черговий рекорд на газовому ринку Європи – ціна газу вже перевищили 800 доларів за тисячу кубометрів. Цього ніколи не було. Це відбувається тільки тому, що керівництво Росії вже почало газову війну проти Європи. Це – перша газова війна між Росією та Євросоюзом. Вони намагаються зламати сучасні європейські енергетичні правила» – сказав відкриваючи нараду заступник голови Одеської ОДА Сергій Підгайний.

Як відзначають провідні експерти з питань формування тарифної політики на енергоносії, за допомогою монопольних можливостей Газпрому керівництво Росії створює ситуацію, коли буде шантажувати європейців – або вони погодяться ввести в експлуатацію “Північний потік – 2” без жодних правових вимог і відмовитись від ринкових правил для газу, або вони залишаться з дефіцитом газу взимку і з ще більшою ціною. Європейці самі забезпечили Росії можливість розпочати таку війну. Газпром має монопольний вплив на європейський газовий ринок і ось як це використовується проти Європи.

«Якби зараз не було гарантованого транзиту через територію України, ситуація в Європі були би ще гірше, а ціна газу ще вище. Європейці повинні визнати, що стали жертвою російської газової агресії. Європа має захищатися. Можливості для цього є. По-перше, вже зараз треба готуватися до того, що взимку керівництво Росії може ще збільшити тиск. По-друге, Євросоюз в цілому та Німеччина зокрема повинні дослухатись до аргументів України, Польщі, Литви та інших країн, які наполягають, що Росія повинна бути позбавлена можливості використовувати газ як зброю. Якщо європейці не усвідомлять це зараз, то взимку доведеться це усвідомити у набагато гірших умовах відвертої енергетичної кризи» – зазначив на нараді заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Сергій Підгайний.

На нараді обговорені проблемні питання газопостачання та електропостачання бюджетних установ та закладів області у поточному році в умовах функціонування ринків цих послуг.

Коментуючи ситуацію, що склалась навколо тарифної теми, голова Одеської ОДА Сергія Гриневецького, чітко зазначив, що якби не ініційовані Президентом Володимиром Зеленським річні тарифні пропозиції для населення і спеціальні умови для підприємств теплокомуненерго, то зараз ціна газу в Україні вже доходила би до рівня 20 грн за кубометр або 20 тисяч гривень за тисячу кубометрів. Держава рятує українців від цього.

Нагадаємо, що шлях до запровадження ринків газу та електроенергії почався ще у 2008 році, коли Уряд Тимошенко погодився на умову від МВФ про зрівняння ціни газу для населення і для промисловості. Ця вимога зберігалась, поки влада вже після 2014 року не дала згоду на зростання тарифів навіть швидше, ніж вимагав МВФ.

У 2015 році був прийнятий Закон України «Про ринок природного газу» і від того часу перехід на ринкові умови у цій сфері став незворотнім.

«Відмовитись від ринку зараз ніхто вже не зможе – навіть ті, хто про це заявляє. Але, що точно зробить держава зараз – це гарантовано забезпечить усіх українців газом за такою ціною, яка визначена на цей рік, незалежно від того, які погроми буде ще влаштовувати Газпром на європейському ринку» – додав заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Сергій Підгайний.

В свою чергу голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький відзначив, що саме завдяки ініціативі Президента Володимира Зеленського по встановленню річних тарифних пропозицій кожен одесит може отримувати газ за ціною, яка є значно нижчою, ніж ми бачимо у новинах про ситуацію на європейському ринку газу.

Державний Нафтогаз пропонує як для побутових споживачів, так і для виробників тепла і гарячої води по всій країні абсолютно доступні умови для отримання газу: для побутових споживачів діє річна пропозиція ціни газу 7,96 грн за кубометр. Якби цієї пропозиції не було, ціна на сьогодні сягала б вже 18-20 грн за кубометр газу. А для підприємств теплокомуненерго Нафтогаз пропонує трирічні контракти з ціною 7,42 грн за кубометр на перший рік.

***

Ціна на газ зростає у всьому світі. Зараз спотова ціна на Європейських біржах досягнула рекорду за всю історію і складає більше 25 грн за кубічний метр в перерахунку.

«Завдяки ініціативі Президента Володимира Зеленського по встановленню річних тарифних пропозицій кожен українець може отримувати газ за ціною, яка є значно нижчою, ніж ми бачимо у новинах про ситуацію на європейському ринку газу» – зазначив голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький.

Українці захищені від коливань ціни на газ завдяки річному продукту, який не буде змінюватися до кінця квітня 2022 року. Стабільна ціна – менше 8 грн за кубічний метр. В цей час у Європі (на біржах) вже більше 25 грн за кубічний метр. Це – наслідок дій Газпрому, який таким чином шантажує Європу для запуску Північного потоку-2.

З 1 травня запроваджено річні тарифні плани на газ для українців, які користуються ним у побуті. Зараз річна пропозиція від Нафтогазу – 7,96 грн за куб. м. газу. Якби цієї пропозиції не було, ціна на сьогодні сягала б 15-18 грн за куб. м. газу.

«Всі українці були автоматично переведені на річні контракти. Місячні тарифи на газ, які публікують компанії, є вимогою законодавства, але по ним ніхто не платить (наприклад, у Нафтогаза на місячних контрактах 0 клієнтів) тарифи на тепло знаходяться повністю у відповідальності громад. При цьому Уряд дає органам місцевого самоврядування інструменти, аби не підвищувати тарифи і буде слідкувати, аби вони не зростали для людей» – додає Сергій Гриневецький.

Щоб вберегти побутових споживачів від зростання тарифів на тепло, Нафтогаз запропонував для підприємств теплокомуненерго та ОСББ трирічний контракт на постачання газу. В ньому передбачена ціна на рік (з червня 2021 до травня 2022) в розмірі 7,42 грн за куб.м. газу.

Така пропозиція державного Нафтогазу — це крок назустріч для учасників щойно створеного ринку (для тепловиків) в умовах підвищення цін в світі та складнощів перехідного періоду.

Переваги передачі прийняття рішень на місця в тому, що кожен орган місцевого самоврядування може гнучко підійти до формування тарифу: диференціювати його для різних категорій споживачів, врахувати власні особливості, що випливають зі стану обладнання та мереж, заможності громади, достатності альтернативних джерел енергії тощо.

Звісно, в цій ситуації найбільше виграють ті громади, що опікувались своїми інфраструктурними об’єктами заздалегідь:

1) реформа децентралізації призвела до збільшення місцевих бюджетів вдвічі, а в окремих випадках — більш ніж вдвічі.

2) при цьому програми соціально економічного розвитку загалом та витрати на комунальну інфраструктуру зросли у значно менших пропорціях.

Місцеві органи самоврядування вже зараз мають повноваження для формування диференційованих тарифів на тепло в залежності від категорії споживачів. Вони можуть зробити окремі тарифи на тепло для побутових споживачів, окремі — для соціальної інфраструктури та бюджетних установ, окремі — для промисловості та бізнесу.

Це дозволить зберегти чинні тарифи на тепло для населення.

Більшість очільників міст проявляють конструктивну позицію і разом з представниками центральної влади працюють над тим, щоб всі громади нормально пройшли опалювальний сезон.

Президент Володимир Зеленський підтримав пропозицію щодо врегулювання боргів підприємств теплокомуненерго перед Нафтогазом, підписавши Закон No1639. Це – важливе рішення, яке дозволить ТКЕ якісно підготуватися до опалювального сезону.

Уряд планує компенсувати підприємствам теплокомуненерго (які належать місцевій владі) близько 30 млрд грн. Також, буде списана пеня та реструктуризовані інші борги.

Кожен регіон за участі представників теплокомуненерго та голів міст працює над технічною підготовкою початку опалювального сезону. Співробітники Мінрегіону регулярно здійснюють робочі візити до регіонів з метою моніторингу стану підготовки до старту опалювального сезону.

«Стан технічної підготовки до опалювального сезону Одеської області цілком нормальний – наразі підготовлено вже понад 90% котелень. Підготовка інших об’єктів інфраструктури та соціальної сфери відповідає рекомендованим показникам» – зазначив Директор Департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності Одеської ОДА Антон Шалигайло.

Нагадаємо, що Уряд знижує тарифи на електроенергію для 80% домогосподарств 1 жовтня до рівня 1,44 грн кВт/год при споживанні до 250 кВт/год.

Окрім того, Держава підтримує громадян – тим, хто дійсно потребує соціальної підтримки, надаються субсидії на оплату комунальних послуг. Верховна Рада збільшить видатки на субсидії цього року – щоб стабільно пройти опалювальний сезон.

Уряд пропонує додатково виділити 12 млрд грн на програму субсидій. Близько 3 млн домогосподарств будуть їх отримувати (жодного скорочення чи заборгованості немає).


Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Від Миколая до Різдва. Святкова програма для дорослих і дітей
Одеська національна наукова бібліотека традиційно підготувала для одеситів та гостей міста цікаву й розмаїту різдвяно-новорічну програму «Від Миколая до Різдва». Цей проєкт родинного дозвілля, спрямований на популяризацію книги та читання, згуртування сімей, організацію змістовного відпочинку, триватиме впродовж грудня (6.ХІІ – 31.ХІІ. 2024 р.). Тож запрошуємо здійснити захоплюючу подорож усією родиною у дивовижний світ книжок найстарішої книгозбірні України!

Останні новини:
17:06 25.12.2024
17:02 25.12.2024
16:27 25.12.2024
16:23 25.12.2024
15:38 25.12.2024


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 1.082