ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




На Коллегии Одесской ОГА обсудили подготовку к отопительному сезону и экологию
15:09 / 06.10.2021
Власти

ОДЕССА, 06 ОКТЯБРЯ 2021 ГОДА, КОНТЕКСТ-ПРИЧЕРНОМОРЬЕ — Председатель Одесской областной государственной администрации Сергей Гриневецкий провел заседание Коллегии ОГА по важным вопросам жизнедеятельности региона.

Об этом ИА «Контекст-Причерноморье» сообщили в пресс-службе Одесской ОГА.

В сообщениях облгосадминистрации сказано:

Підготовка об’єктів житлово-комунального, паливно-енергетичного господарства та соціально-культурної сфери Одеської області до роботи в осінньо-зимовий період 2021/2022 – важливе питань, яке тримає на контролі голова Одеської ОАД Сергій Гриневецький.

На засіданні колегії Одеської облдержадміністрації директор Департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності ОДА Антон Шалигайло надав комплексну характеристику поточного стану у зазначеній галузі.

«Одеська область знаходиться за крок до опалювального сезону. Позаду 160 днів плідної роботи з підготовки об’єктів житлово-комунального господарства та соціальної сфери до роботи в осінньо-зимових умовах. На сьогодні рівень технічної готовності об’єктів галузі до роботи в опалювальному сезоні досягнув 100-відсотковой позначки» – сказав Антон Шалигайло.

За його словами, станом на 1 жовтня підготовлено до роботи теплове господарство, об’єкти водопостачання, житловий фонд, об’єкти соціального призначення. Заготовлено в необхідному обсязі запаси твердого палива та посипкового матеріалу. Приведено в готовність спеціалізовану техніку та обладнання.

«На заходи з підготовки громадами та підприємствами спрямовано понад 400 млн гривень. На разі завершується договірна компанія з підписання підприємствами теплопостачання поставок природного газу з НАК «Нафтогаз трейдинг». Проте вкрай болючим питанням, останнім часом, для всіх організацій, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів. Ціни на газ, внаслідок ринкових коливань сьогодні досягають критичних позначок в 40000 грн за 1000 кубів, перевищуючи в рази умови контрактів, укладених з постачальниками на початку року. На жаль, у зв’язку із цим мають місце факти відмови постачальників надавати газ за вказаними в угодах цінами, що призводить до загрози відключення від енергопостачання цих установ. На сьогодні АТ «Одесагаз» попередило про обмеження постачання газу 20 закладам соціальної сфери області, серед яких є і дитячі садочки та будинки інтернати» – додав Антон Шалигайло.

Голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький нагадав, що напередодні за ініціативою Президента України, Уряду, Палатою місцевих рад спільно з Асоціацією міст України підписано Меморандум про врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії. Представники громад беруть для себе зобов’язання залишити тарифи на теплопостачання для населення на рівні минулого опалювального сезону – і це головна позиція Президента України та Уряду.

«Натомість, держава надає допомогу в практичній реалізації завдань з метою сталого проходження опалювального сезону, а саме – розблокування рахунків підприємств; запровадження відстрочки платежів для теплопостачальників; врегулювання питання відпуску газу виробникам тепла для потреб опалення ОСББ та ЖБК за цінами як для населення 7420 грн/ тис. куб метрів; фіксація ціни газу для потреб опалення бюджетних закладів; фіксація до кінця наступного року ціни природного газу для бюджетних установ, які самі виробляють теплову енергію для забезпечення власних потреб відшкодування різниці в тарифах для підприємств галузі, яка утворилась станом на 01 червня поточного року та створює умови для реструктуризації боргів комунальників з енергопостачальними організаціями; запровадження державної субвенції громадам, індекс податкоспроможності яких нижче або дорівнює 0,9; фінансова підтримка підприємств теплокомуненерго – 4% ПДФО та по 13,44% акцизного податку з виробленого пального та акцизного податку з пального, ввезеного на митну територію України» – поінформував учасників засідання колегії ОДА директор Департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності Антон Шалигайло.

Таким чином, реалізація вказаних положень з боку місцевої влади та Уряду забезпечить непідняття тарифів на тепло для громадян в цьому опалювальному сезоні та створить умови для забезпечення безперебійного його проходження.

***

Одна з актуальних тем, яку було розглянуто та обговорено в ході засідання – проблемне питання забруднення атмосфери викидами від промислових підприємств та автотранспорту. Інформацію про поточну ситуації у зазначеній сфері, зокрема, про екологічний стан Одеської області в галузі охорони атмосферного повітря надав директор Департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОДА Павло Буланович.

«Завдяки географічному положенню та особливим природним умовам Одеська область являє собою регіон, що виділяється у господарчому комплексі багатогалузевою промисловістю, сільськогосподарським виробництвом, сучасними потужними портами, системою оздоровчих закладів та розвиненими галузями соціальної сфери. Так, загальна кількість підприємств, що впливають на стан атмосферного повітря складає понад 3000 суб’єктів господарювання. При цьому останнім часом спостерігається збільшення обсягу викидів саме стаціонарними джерелами забруднення, зокрема, у 2020-му році у повітряний басейн від них надійшло понад 42,6 тисяч тонн шкідливих речовин, що перевищує на 29% відповідні показники 2019-го року. Показник забруднення атмосфери від пересування автотранспорту дорівнював у 2020-му році по регіону 92,4 тисяч тонн», – визначив основну суть проблеми Павло Буланович.

Директор Департаменту екології та природних ресурсів наголосив, що при середньому загальнодержавному значенні індексу забруднення атмосфери на рівні 7,7 місто Одеса (ІЗА=13,6) входить до трійки міст з найгіршими показниками – після міст Маріуполь та Дніпро (14,8 та 16,4 відповідно), тобто ситуація є значно гіршою, ніж у Запоріжжі (8,0), Києві (9,1), Херсоні (9,8), Кривому Розі (11,8) та Миколаєві (13,0).

Протягом 2020-го року загальний обсяг викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря склав по регіону 135 тисяч тонн, з яких питома вага викидів від функціонуючих підприємств (стаціонарних джерел забруднення) складає 31,5%: найкращі показники – в новоутвореному Березівському районі (0,48 тис. т), найгірші – в новоутвореному Одеському районі (31,5 тис. т, з яких 25,0 тис. т припало на м. Одеса).

Варто зазначити, що 73% викидів від стаціонарних джерел «забезпечують» підприємства постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, а 12% – підприємствами переробної промисловості. При цьому основними токсичними інгредієнтами забруднення повітря є метан (73%), речовини у вигляді твердих суспендованих частинок та оксид вуглецю (по 8%), діоксид азоту, аміак, діоксид сірки (по 3%), неметанові леткі органічні сполуки (2%).

Директор Департаменту екології та природних ресурсів ОДА зазначив, що попри загально відомого негативного впливу на довкілля викидів діоксиду вуглецю (парникового газу, що затримує інфрачервоне випромінювання земної поверхні та призводить, таким чином, до глобального потепління на планеті), необхідно окремо звернути увагу на небезпечність викидів метану.

«Метан – також парниковий газ, що утримує тепло в атмосфері. Однак його впливу на екологію і клімат приділяється набагато менше уваги, ніж іншим вуглецевим викидів. При цьому потенціал глобального потепління від метану у 30 разів більше, ніж від діоксиду вуглецю. Хоча метан не затримується в атмосфері так довго, як вуглекислий газ, спочатку він набагато більш руйнівний для клімату через те, наскільки ефективно він поглинає тепло», – зазначив Павло Буланович.

Окремою суттєвою проблемою є забруднення атмосферного повітря пересувними джерелами (переважно, через викиди автотранспорту), основними причинами чого є, зокрема: кліматичні особливості Одеського регіону, несприятлива територіально-планувальна структура Одеси, значне збільшення автомобільного парку, незадовільний технічний стан автотранспорту через його значний вік, низька якість палива при відсутності дієвого контролю за його якістю.

Директор Департаменту екології та природних ресурсів ОДА наголосив, що для ефективного вирішення зазначених актуальних проблемних питань потрібно, насамперед, внесення змін до існуючої системи моніторингу якості атмосферного повітря (з отриманням інформації щодо рівня забруднення, оцінкою та прогнозуванням змін його характеристик й ступеню небезпечності тощо), і першим дієвим кроком у цьому напрямку має бути розширення мережі стаціонарних постів спостереження в Одеса та в області в цілом.

На даний час спостереження за станом забруднення атмосферного повітря у місті Одеса здійснюється на постах Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, а також пересувною екологічною лабораторією КП «Центр екологічних проблем та ініціатив» в затверджених точках контролю (від перехресть транспортних магістралей до прибережних зон, парків та скверів).

З цього приводу Павло Буланович зазначив: «Протягом 2020 року виконано 974 спостережень з автоматичним відбором проб і замірами концентрацій газоаналізаторами. Останніми роками намітилася тенденція до збільшення забруднення атмосферного повітря. Насамперед, це пов’язано із недосконалістю існуючої системи спостереження. В Одесі є лише 8 стаціонарних пунктів контролю якості повітря, що здійснюють цілодобовий контроль якості повітря за 11-ю показниками. Встановлення стаціонарних постів спостереження було проведено ще у 1974 році, і на сьогодні вони фактично знаходяться на найбільш проблемних та завантажених перехрестях автомобільних магістралей. Тож показники забрудненості повітря характеризують його стан саме уздовж великих транспортних магістралей у «час пік».

На завершення доповіді директор Департаменту екології та природних ресурсів ОДА надав ряд основних рекомендацій з проведення належних заходів, що мають врегулювати та покращити поточну ситуацію у зазначеній сфері: зокрема, відновлення роботи контрольно-регулювальних пунктів на базі автотранспортних підприємств та станцій технічного обслуговування; розвиток мережі міського електротранспорту; збільшення парку електричних й гібридних автомобілів і автобусів; облаштування майданчиків для відстою автотранспорту з двигунами внутрішнього згоряння за межами міст (з подальшою пересадкою власників на електричний громадський транспорт); відновлення залізничних перевезень в південної частині Одеської області; реалізація проєкту «Місто без автомобілів».

За результатів обговорення вищезазначених питань голова ОДА Сергій Гриневецький наголосив, що основними принципами вирішення проблемних питань у цієї сфері є забезпечення профільних структур сучасним обладнанням та подальше раціональне розташування його у належних локаціях, а саме, на пунктах прикордонного та митного контролю, на пунктах проведення вагового контролю крупно габаритного вантажного транспорту, у місцях вузлових розв’язок автомобільних магістралей тощо. Окремо Сергій Гриневецький приділив увагу до актуальних проблемних питань, що потребують комплексного вирішення. Це – кадрова незабезпеченість органів місцевого самоврядування фахівцями у сфері екологічної інспекції та неналежний рівень якості розробки проєктно-кошторисної документації, проходження нею експертизи, підготовки відповідної документації для вводу в експлуатацію потенційно екологічно небезпечних промислових підприємств.

Голова ОДА закцентував увагу учасників засідання колегії, що в ході проведення засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України окремо було розглянуто питання туристичної перспективи розвитку Одещини, при цьому чистота атмосферного повітря є одним з найважливіших чинників цього процесу, поряд з належним інвестиційним кліматом, чистою водою, безпекою, якістю надання послуг, розвитком культури та спорту.

Також Сергій Гриневецький доручив представникам структурних підрозділів ОДА, за профільними напрямками, долучитися до розробки зазначеної Програми державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря.


Пошук:
розширений

Сергій Токарєв
Американський стартап Toothio – новий напрям інвестицій Roosh Ventures
Інвестиційний фонд Roosh Ventures нещодавно став одним з інвесторів американського стартапу Toothio, який допомагає приватним стоматологічним клінікам та організаціям знаходити кваліфікованих співробітників. Портал надає доступ до бази, в якій є понад 30 000 фахівців.

Від Миколая до Різдва. Святкова програма для дорослих і дітей
Одеська національна наукова бібліотека традиційно підготувала для одеситів та гостей міста цікаву й розмаїту різдвяно-новорічну програму «Від Миколая до Різдва». Цей проєкт родинного дозвілля, спрямований на популяризацію книги та читання, згуртування сімей, організацію змістовного відпочинку, триватиме впродовж грудня (6.ХІІ – 31.ХІІ. 2024 р.). Тож запрошуємо здійснити захоплюючу подорож усією родиною у дивовижний світ книжок найстарішої книгозбірні України!

Останні новини:
15:38 25.12.2024
15:31 25.12.2024
15:27 25.12.2024
15:23 25.12.2024
14:14 25.12.2024


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 1.168